Domek z podhoubí prověří materiál budoucnosti

Vypadá jako dvě hodně přerostlé bedly a z velké části je z hub opravdu postaven. V Česku vzniká experimentální stavba z mykokompozitu, tedy materiálu vytvořeného z mycelia čili podhoubí. Domek nazvaný Samorost se bude stavět do konce roku, využití vidí autoři při takzvaném glampingu. Především má ale prověřit, jak se materiál z mycelia chová mimo laboratoř a jestli by se mohl stát udržitelnou variantou například polystyrenu.

Loni na houby vyrazilo téměř sedmdesát procent domácností a lidé si odnesli přes sedmnáct tun hub. Údaje vyplynuly ze zjištění České zemědělské univerzity. Národu houbařů by o to více mohl být sympatický projekt, který s houbami počítá také ve stavitelství. V podhoubí neboli myceliu vidí jeho autoři potenciál, jak v budoucnu stavě moderně a udržitelně.

Lehký a špatně hořlavý náhradník polystyrenu

Mycelium je síťová struktura vláken hub přinášející řadu výhod, vysvětluje spolek Mymo, který za nápadem stojí. Tvoří ho odborníci z oblasti architektury, designu i průmyslu. Laboratorní testy podle nich prokázaly, že mykokompozit je vhodný pro zateplení obvodových zdí, jako nenosná konstrukce domu, k eliminaci tepelných mostů či jako zvukový izolant.

Nahradit by tak mohl třeba neekologický polystyren. „Podhoubí je velice lehký materiál, přesto poměrně pevný. Je velmi dobře izolační a v porovnání s materiály, jako je třeba polystyren, velmi špatně hoří,“ upozornil předseda spolku Mymo Jakub Seifert.

Jakub Seifert ze spolku MYMO při stavbě domku
Zdroj: ČTK/Michal Krumphanzl

Hořlavost výzkumníci zkoušeli při grilování. „Vyrobili jsme z mycelia gril, na kterém se dvě hodiny grilovalo maso a samozřejmě houby. Fungovalo to perfektně, skrze gril se žádné teplo nedostalo. Spíše to doutná, než že by to hořelo plamenem, a oproti polystyrenu neprská žádné žhavé kapky, tím pádem nebude rychle degradovat, ale déle si zachová únosnost, a o to jde, aby se únikový čas prodloužil a lidé mohli z budovy snadno uniknout,“ popsala Kateřina Sýsová z Fakulty architektury ČVUT.

Les nahradila laboratoř

Udržitelnost zvyšuje, že k pěstování se může využívat přírodní odpadní materiál. „Už do lesa chodit nemusíme, protože umíme podhoubí pěstovat v pěstebním pytli, kde vytvoříme blok plný podhoubí. Nadrtíme ho, aby bylo sypké, nasypeme do formiček vytištěných třeba na 3D tiskárnách a necháme opět srůst,“ popisuje Seifert.

Nákres domku Samorost ve 3D
Zdroj: Inovace od Buřinky

Srůstání trvá dva až tři dny. Materiál se z forem vyklopí, vysuší a vznikne pevný mykokompozit, který se dá použít už na konkrétní věc, třeba akustický panel nebo izolační desku, ale klidně i při výrobě nábytku či interiérových dekorací. Spolek v experimentech pracoval s lesklokorkou lesklou, zvanou také reishi, která patří mezi dřevobytné houby.  

Podhoubí použité například v izolačních deskách podle Sýsové není živé, a dále se tak nemůže rozpínat a nemohou se v něm množit mikroorganismy. Pokud by se ale zalévalo, tak materiál může pomáhat bujení bakterií. Stavby s myceliem proto kladou vyšší nároky na dezinfekci. Čistější prostředí je žádoucí i při výrobě. Není nutné vyrábět mykokompozit zrovna v laboratoři, ovšem dílna také není vhodná.

Jak se chová v reálném světě

Využití v praxi prověří domek, který se v těchto dnech začal stavět, zatím ve výrobní hale. Dostal název Samorost. Hotov má být do konce roku. V tuto chvíli už jsou vsazeny první myceliové desky do části dřevěné konstrukce. Mycelium je totiž samonosné, a aby do interiéru z takového materiálu bylo možné přichytit kuchyňskou linku nebo hřebíček na obraz, je třeba je přidělat zvlášť na dřevěnou desku.

„Tento malý domeček nám ukáže použití materiálu v reálném, nechráněném prostředí. Jsme velmi zvědaví, jak se bude v tomto prostředí chovat. Ukáže se i další věc, jestli je možné vyrábět obkladový izolační materiál z mycelia standardizovaně,“ podotkla Kateřina Sýsová.

Tvarově dům Samorost připomíná dva kloboučky bedel propojené chodbou. „Na malém prostoru jsme se snažili vytvořit komplexní zázemí, kuchyňku, prostor na odpočinek i na práci,“ doplnil Jakub Seifert. Mycelium využili autoři rovněž v interiérovém vybavení. Že z mycelia může být i nábytek či dekorace, si vyzkoušeli už loni na pražské přehlídce Designblok. K vidění tu byla svítidla, konferenční stolek, skříň či paraván – vše z mykokompozitu.

9 minut
V Česku vzniká domek z podhoubí
Zdroj: ČT24

Pro glamping i pro investory

Nyní vyráběný modelový domek je zamýšlen pro takzvaný glamping, tedy stále oblíbenější způsob kempování, které se ovšem nezříká komfortu, jak naznačuje sousloví vytvořené z výrazů glamour a camping.

„Dům Samorost zohledňuje všechny nevýhody či obavy z kempování, které lidé vyjádřili. Je navržen tak, aby posunul zážitek o úroveň výše. Špatné počasí vám v krásné bedle s výhledem na nebe, byť zatažené, vadit určitě nebude. Vhodně navržený interiér zajistí dostatek pohodlí a dřez s přívodem vody zase lepší hygienické podmínky,“ ujišťuje autor návrhu Tomasz Kloza. Energie se bude čerpat z fotovoltaických panelů.

Vizualizace domku Samorost: ložnice a kuchyň
Zdroj: Inovace od Buřinky

Nicméně autoři nepochybují, že stavba tohoto typu najde i mnohem více uplatnění. „Od představení domu Samorost veřejnosti si slibujeme zvýšení zájmu ze strany akademiků a také potenciálních investorů, kteří by mykokompozit pomohli zavést do průmyslové výroby, a podpořili tak udržitelnost ve stavebnictví,“ říká Libor Vošický, předseda představenstva Buřinky, která projekt iniciovala a financuje jej.

Mycelium je fascinujícím systémem nejen pro mykology či stavitele. Přední česká autorka sci-fi Vilma Kadlečková tak například nazvala osmidílnou ságu, v níž stvořila komplexní fikční svět. Závěrečný díl příběhu označily ceny Magnesia Litera za nejlepší knihu žánru fantastika roku 2023.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
06:31Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 15 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025
Načítání...