Dál tvořit. Tři ukrajinské umělkyně i v Česku malují, zpívají a tančí

3 minuty
Malířka Anna Kulbanska a zpěvačka Violetta Kovalenková se umění věnují i v Česku
Zdroj: ČT24

Umělci, kteří před válkou utekli z Ukrajiny do Česka, nechtějí nechat svůj talent ležet ladem. Mnozí hledají uplatnění ve svém oboru. V Táboře nyní žije a tvoří malířka Anna Kulbanska, na plzeňskou konzervatoř nastupuje zpěvačka Violetta Kovalenková a v Olomouci učí lektorka baletu Natalia Gajduková. Do tance zasvěcuje nejen české děti, ale také na dálku své svěřenkyně na Ukrajině.

Malířka Anna Kulbanska je doma ve městě Kaluš na jihozápadě Ukrajiny. Útočiště našla i s malým synem u manželovy rodiny v Táboře. „Přijeli jsme před necelým měsícem, nemohla jsem se rozhodnout, manžel už nebyl doma, dobrovolně se přihlásil do boje,“ přiznává Kulbanska, že s odchodem z vlasti váhala.

Hned po příjezdu se rodina a přátelé složili ve sbírce na základní potřeby, aby mohla začít malovat. Tvůrčí zázemí jí poskytl akademický malíř moldavského původu Teodor Buzu, který v Česku žije už více než třicet let.

Vystudovala ikonografii a toto umění se promítá i do jejích obrazů. Sérii maleb, na které aktuálně pracuje, nazvala Andělé pro Ukrajinu. Prvního už vydražila v dobročinné aukci. „Snažím se dělat to, co jsem dělala na Ukrajině – chci být užitečná, pomoct lidem a vojákům,“ říká.

Měly jsme na výběr: umřít v Mariupolu, nebo během cesty

Violetta Kovalenková byla ještě v únoru studentkou mariupolské školy umění. Jejím hlavním oborem byl operní zpěv. Před dvěma týdny se ale s matkou a tetou rozhodly, že z devastovaného Mariupolu odjedou.

„Bylo to hrozné, odjížděly jsme, když se všude střílelo, bombardovalo z letadel,“ popisuje. „Říkaly jsme si, že to možná nezvládneme, na cestu jsme se vydaly na vlastní nebezpečí. Měly jsme na výběr – umřít tam, nebo během cesty.“

Rodina na Ukrajině zůstala, ona našla azyl v rodině jednoho plzeňského hudebníka. Stihla už vystoupit před českým publikem. Na koncertě plzeňských základních uměleckých škol posluchačům přednesla skladbu Ave Maria. Ve studiu chce dál pokračovat na konzervatoři v Plzni.

Baletní lekce navzdory válce

V Olomouci se dočasně usadila lektorka baletu Natalia Gajduková. Přišla s rodinou jedné ze svých žaček z východoukrajinského Dnipra. Desetiletou Zlatu vyučuje nadále, skoro denně využívají baletní sál Základní umělecké školy Žerotín. Natalia odsud trénuje i své další studentky, které zůstaly na Ukrajině. Několikasetkilometrovou vzdálenost mažou internetové lekce.

„Umění a sport vyžadují každodenní trénink. V opačném případě tělo ztrácí kondici. Člověk už nemůže jít na jeviště a podávat stejně kvalitní výkony,“ připomíná Gajduková. Zázemí našla i v olomouckém Divadle na cucky, kde lekce nabízí rovněž veřejnosti.

Také Moravské divadlo Olomouc nabídlo možnost uplatnění ukrajinským tanečníkům. Umělecký azyl tu našly tři desítky členů Kyjevského městského baletu. Spolu s českými kolegy už vystoupili v Olomouci na baletním galavečeru. S programem chtějí hostovat i v dalších městech.

3 minuty
Lektorka baletu Natalia Gajduková učí své žačky na Ukrajině on-line
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 32 mminutami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 3 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 11 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...