Cyrusová prý zkopírovala Marse. Plagiáty řešili i Zeppelini či Adele

Kalifornský federální soud nepřistoupil na zamítnutí žaloby, kterou navrhovala Miley Cyrusová ve sporu kvůli písni Bruna Marse. Americká zpěvačka se brání obvinění, že zkopírovala Marsovu skladbu When I Was Your Man. Za problematický hit Flowers získala svou první cenu Grammy. Obvinění z plagiátorství řešily a řeší i jiné hudební hvězdy.

Flowers zařadila Miley Cyrusová na album Endless Summer Vacation z roku 2023. V písni ukazuje znovunabyté sebevědomí poté, co se vyrovnala s rozvodem. „Můžu milovat samu sebe lépe, než mě dokážeš milovat ty,“ vzkazuje svému exmanželovi, herci Liamu Hemsworthovi, v singlu vypuštěném do světa na jeho narozeniny.

Z Flowers se stal hit – jen na Spotify píseň nasbírala více než miliardu streamů – a navíc zpěvačce vynesla vůbec první Grammy. Sošky gramofonků si odnášela při vyhlašování dokonce dvě: za nejlepší nahrávku a nejlepší popové sólové představení.

Cyrusová nyní zpochybněnou skladbu napsala s Gregorym „Aldaeem“ Heinem, který skládal i s Justinem Bieberem nebo Johnem Legendem, a s Kidem Harpoonem oceněným už dříve také soškou Grammy za práci na albu Harryho Stylese.

„Kopíruje mnohé prvky,“ tvrdí žaloba

Soud odmítl zpěvaččin argument, že žalobu proti ní nemůže podat společnost Tempo Music Investments, protože vlastní jen podíl na autorských právech k dotčené písni Bruna Marse When I Was Your Man. S americkým zpěvákem ale firma jinak spojena není a on sám se ve sporu ani nijak neangažuje. Práva společnost koupila od spoluautora písně Philipa Lawrence.

Právníci zastupující Tempo Music Investments se ozvali loni v září. Tvrdí, že Flowers kopíruje „mnohé melodické, harmonické a textové prvky“ z Marsovy skladby When I Was Your Man. Ani tato píseň si na popularitu stěžovat nemůže, v roce 2013 se dostala na vrchol žebříčku Billboard Hot 100, sledované hitparády prodejnosti singlů v USA.

Spor s Miley Cyrusovou kvůli údajnému kopírování se tak potáhne dál a rozšíří řadu těch, které zaměstnaly právníky dalších hudebních hvězd.

Vánoční hit Mariah Careyové versus country

Nejnovější zprávy těší zpěvačku Mariah Careyovou, která ve středu vyhrála soudní spor, jehož předmětem byl její vánoční hit All I Want for Christmas Is You. Andymu Stoneovi a Troyovi Powersovi z americké country skupiny Vince Vance & the Valiants se nepodařilo u soudu v Los Angeles prokázat, že jejich stejnojmenná píseň je natolik podobná té od Careyové, že by šlo o porušení autorských práv.

Countryová skladba All I Want for Christmas Is You se začala hrát v roce 1989, Mariah Careyová se písní se stejným názvem stala trvalou součástí adventu o pět let později. Stone s Powersem se domnívali, že zpěvačka okopírovala vyznění textu, kdy milovanou osobu poměřuje s atributy Vánoc. Careyová namítala, že sníh, jmelí a přání být s blízkými jsou společné mnoha vánočním písním.

„Hudební stereotyp“ Adele

Loni v prosinci soud v Brazílii nařídil stáhnout ze streamovacích platforem skladbu Million Years Ago od Adele. Uznal její podobnost s písní ve stylu samby Mulheres (Ženy) od brazilského skladatele Toninha Geraese. V polovině devadesátých let ji nazpíval Martinho da Vila pro své album Tá Delícia, Tá Gostoso. Dvě dekády před tím, než album 25 se skladbou od Adele bodovalo na Grammy.

Soudce nařídil brazilským dceřiným společnostem koncernů Sony a Universal, aby okamžitě globálně zastavily používání, reprodukci, úpravy, distribuci a obchodní využívání písně Million Years Ago, a to jakýmkoli způsobem včetně streamování.

Adele v roce 2016
Zdroj: Reuters/Mario Anzuoni

Společnost Universal podala odvolání s tím, že vidí sice „jistou podobnost melodií“, která však nepředstavuje plagiátorství. Obdobnou podobnost melodií, vysvětlovali právníci, vykazují desítky dalších skladeb, protože písně využívají „hudební stereotyp“.

Bay neodvodil píseň od Štaidla

Česká justice zase loni porovnávala tvorbu britského zpěváka Jamese Baye a Ladislava Štaidla. Tuzemský skladatel (po jeho smrti pokračoval v řízení syn Jiří) se na soud obrátil na základě přesvědčení, že hudba k písni Hold Back the River je odvozená od skladby Pábitelé z repertoáru Karla Gotta.

Soudkyně nic takového neshledala, své rozhodnutí vysvětlovala nejedinečností díla, podobně jako právníci Adele. Tedy, že „zkoumané osmitaktí je běžnou melodií, kterou lze najít v řadě dalších skladeb různých žánrů“.

Hold Back the River vydal Bay v roce 2014, dostala se na druhé místo britského singlového žebříčku a získala nominaci na cenu Grammy pro nejlepší rockovou píseň. Pábitele nazpíval Gott v roce 1984, vznikla též anglickojazyčná verze Wonderland.

Sheerana frustruje, že je málo not a hodně sporů

Své hity musel několikrát obhajovat britský písničkář Ed Sheeran. V roce 2022 vyhrál v Londýně spor týkající se hitu Shape of You. Vyvracel tvrzení, že pro refrén opsal některé části songu Oh Why z roku 2015, jehož autory jsou zpěvák Sami Chokri alias Sami Switch a hudební producent Ross O'Donoghue. Soudce připustil, že slovní obraty „Oh Why“ a „Oh I“ znějí podobně, ale podtrhl významové rozdíly, což ho ve finále vedlo k přesvědčení, že Sheeran „ani úmyslně, ani bezděčně“ nic nekopíroval.

Zpěvák vyjádřil obavu, že nepodložená tvrzení o porušování autorských práv poškozují hudební průmysl. „Stalo se to součástí kultury, v níž se nárok vyhlásí s myšlenkou, že urovnání bude levnější než projednání u soudu, i když požadavek nemá žádné opodstatnění,“ uvedl na svých sociálních sítích.

„V popové hudbě se používá jen několik not a velmi málo akordů. Ke shodě náhod určitě dojde, pokud se na Spotify každý den objeví 60 tisíc písní. To je dvacet dva milionů skladeb ročně, a přitom je k dispozici jen dvanáct tónů,“ povzdechl si také.

Nejspíš ne dost nahlas, protože za rok letěl místo účasti na pohřbu své babičky do New Yorku, aby obhájil skladbu Thinking Out Loud. Porotu přesvědčil, že se nesnažil vykrást Let’s Get It On z roku 1973 od Marvina Gaye, jak byli přesvědčeni dědici tohoto amerického soulového zpěváka. V soudní síni Sheeran zopakoval svou frustraci z toho, jak podobné procesy ohrožují hudebníky.

Zeppelini nakonec platit nemuseli

Také legendární rockeři Led Zeppelin čelili obvinění. Úvodní kytarový motiv ve svém velkém hitu Stairway to Heaven údajně ukradli, a to z instrumentální skladby Taurus skupiny Spirit. V jednom z nejsledovanějších případů sporu o autorská práva v hudebním průmyslu šlo o potenciálně miliony dolarů, které by museli zpěvák Led Zeppelin Robert Plant a kytarista Jimmy Page v případě prohry u soudu zaplatit autorovi skladby Taurus Randymu Wolfemu jako odškodné. Soudy ale daly v roce 2020 za pravdu jim.

Robert Plant a Jimmy Page z Led Zeppelin v roce 1998
Zdroj: Reuters

Ze starších případů se v Česku hodně probíral spor Support Lesbiens versus Jan Kalousek. Zpěvák tvrdil, že (už bývalý) kytarista kapely Yarda Helešic ve skladbě In Da Yard použil motiv z jeho písně Chodím ulicí. Pražský vrchní soud dal Kalouskovi za pravdu a Helešicovi nařídil zaplatit dvě stě tisíc korun a úroky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Pamatujete si role Stelly Zázvorkové?

V neděli 18. května uplynulo dvacet let od úmrtí herečky Stelly Zázvorkové. Za svůj život hrála desítky rolí ve filmu i televizi. Ověřte si v kvízu, jak dobře si některé z nich pamatujete.
před 3 hhodinami

Letošní Eurovizi vyhrálo Rakousko s písní Wasted Love od zpěváka JJ

V letošním 69. ročníku Eurovize zvítězilo Rakousko, které reprezentoval zpěvák JJ, alias Johannes Pietsch, s písní Wasted Love (Promarněná láska) o neopětované lásce. Skladba spojuje prvky opery v návaznosti na rakouskou tradici klasické hudby, techno a vysoké vokály. Získala si srdce odborné poroty i diváků hlasujících po telefonu. Druhý byl Izrael a třetí Estonsko. Česko zastupoval slovenský zpěvák ADONXS, který se do finále neprobojoval.
před 3 hhodinami

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
16. 5. 2025

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
16. 5. 2025

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
16. 5. 2025

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025
Načítání...