Co se stalo? Tři publicisté o hudbě 2010

Praha - Nový popový král Kanye West, zvuky vuvuzel, stručná sdělení ve stylu twitteru, to jsou skutečné hudební události loňského roku, shodují se hudební publicisté Pavel Klusák a Aleš Stuchlý. Svůj pohled na to, jak se proměňuje svět zvuku, nabízejí spolu s Karlem Veselým už pátým rokem v unikátním celovečerním pořadu. Bilancovat budou i letos, 8. února v brněnském klubu Fléda a o den později v pražské Arše. Něco ze svých názorů na hudbu roku 2010 prozradili ale už v pořadu Kulturama.

Muzikanti jsou často neoblíbení u politiků, protože jsou vlastně věrozvěsty změn. Nositeli zprávy, že se něco mění, citují autoři výroční bilance francouzského myslitele Gillese Deleuze. „Dřív než bioprodejny tady byl asketický eko-bio nezprostředkovaný přístup, kterému se těsně po nástupu milénia leckdo smál. Říkali: Proč tady má být v době laptopů jeden člověk s akustickým nástrojem? A najednou se začali objevovat v hitparádách a pak následovaly Biomanželky…,“ upozorňuje Pavel Klusák.

Všežravý Kanye West

Hudba 2010 (zdroj: ČT24)

Od knižního trháku Michala Viewegha zpět k hitu hudebnímu - loni se jím stalo hudebně všežravé album amerického producenta a rappera Kanyeho Westa, mísící vysokou a pouliční kulturu. „Album, u něhož došlo k neuvěřitelnému konsenzu napříč angloamerickými médii. I pro mě je to jedno z top alb roku,“ přiznává Aleš Stuchlý.

Westova deska My Beautiful Dark Twisted Fantasy je podle Stuchlého jednou z těch, které charakterizují loňský hudební rok. „Hudební vizionáři, Kanye West, ale i radikální gramofonista Christian Marclay najednou svoji muziku umocňují fantazijními filmy,“ upozorňuje publicista s odkazem na Westův hit Runaway, půlhodinový klip inspirovaný mýtem o bájném ptáku Fénixovi. „Nabourává hiphopovou autenticitu z fantazijních krajin,“ dodává Stuchlý.

140 znaků versus trojalba

Svůj postřeh přidává i Pavel Klusák: „V době esemesek a tweetů, vzkazů přes internet o 140 znacích, kvete velmi stručné vyjadřování, a zároveň jako by se muzikanti, kteří vyrůstali během poslední dekády, chtěli od toho nějak odlišit. Čím dál víc se teď spělo k dílu delšímu a komplexnějšímu, leckdo si bral k ruce symfonický orchestr…“

Hudba roku 2010 odpověděla na dobu rychlých zpráv také vznikem rozsáhlých opusů. Jako kdyby tvůrci říkali: Jestli máte hudbu opravdu rádi, uděláte si na ni čas. Jako příklad hudební publicisté uvádějí Joannu Newsomovou, americkou harfistku, pianistku a zpěvačku. „Natočila spektakulární trojalbum, protože má toho spoustu co říct,“ říká Stuchlý a Klusák doplňuje: „A zároveň to funguje jako filtr, protože kdo neustojí dlouhé básnické trojalbum, ten odpadá.“

Vuvuzely troubí k cestě do dětství

Rok 2010 přinesl jedno specifikum - bzukot vuvuzel na mistrovství světa ve fotbale podle kritiků také charakterizuje uplynulý rok v hudbě. „Na loňský signál vuvuzel v globálním přenosu lze nahlížet jako na jeden z mnoha projevů hudby dlouhých prodlev, dlouhých šumů. Když se před pár lety objevila šumová hudba, leckdo říkal: tohle nikdy nemůže vejít do popmusic, a teď jsou tady zašuměné hudby vzpomínek,“ upozorňuje Klusák současně na další výrazné téma hudby roku 2010 - lidskou paměť a vzpomínky na zvuky dětství, které jsou dnes často k nalezení na internetu.

„Je tu najednou ta úleva, že si na ty zvuky můžeš sáhnout, udělat si koláž, remix, osobně zasáhnout do toho, co třeba hrálo při tvém usínání, když jsi se jako dítě nemohl koukat s dospělými na televizi, ale její zvuky ještě doznívaly do dětského pokoje.“

Česká hudba moc světová není

Česká hudba se v bilančních přehledech neobjevuje příliš často. „Za sebe odmítám mít nějaký dvojí metr na české věci a na zahraniční,“ vysvětluje důvod Stuchlý. Pavel Klusák s ním souhlasí. „Má-li člověk sledovat věci, které posouvají dopředu, tak českých zas tak moc není. Pro mě je ale třeba zajímavější než výkonní umělci to, jak se tu nedaří budovat struktury kolem muziky.“

Zatímco divadlo z pohledu kritiků hodnotí Cena Alfréda Radoka, výtvarnou scénu Ceny Jindřicha Chalupeckého a i filmoví kritici založili nedávno své ceny jako protiváhu k Českým lvům. Hudba ale žádná ocenění takového typu nemá. Tuzemští hudebníci mají přesto v bilanci zastoupení. K tipům kritiky patří poslední album královohradecké skupiny DVA nebo album hiphopových Prago Union. „Ale i ty lepší momenty probíhají v jiném duchu než to, co tak hýbe světem v mezinárodním měřítku,“ uzavírá Klusák. 

Hudba 2010: Co se stalo? - bilanční program hudebních publicistů Pavla Klusáka, Aleše Stuchlého a Karla Veselého
Zdroj: ČT24/Divadlo Archa

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Návrat vnuka. Americký umělec oživuje českou rodinnou historii

Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
před 1 hhodinou

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 14 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025
Načítání...