Člověk a jeho svět. Před 130 lety se narodil Josef Čapek

23. března 1887, tedy přesně před 130 lety, se narodil spisovatel, novinář a jeden z nejvýznamnějších malířů českého kubismu Josef Čapek. Řada lidí se s jeho tvorbou potkala už v dětství díky knize Povídání o pejskovi a kočičce, kterou napsal i ilustroval. Záběr jeho tvůrčí činnosti byl ale mnohem širší, než jen dětská tvorba.

Člověk mnoha profesí

„Čapek byl osobnost velice bohatá a mnohostranná a jeho tvorba obnáší několik profesních kariér. Byl dramatik, scénograf, literát, malíř, ilustrátor, karikaturista, byl výtvarný a literární referent. Ve všech oborech se promítal jeho přístup k životu a tvorbě stejně, takže ať pracoval, kde pracoval, jde pořád o stejného Čapka,“ shrnuje Pavla Pečinková z Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze. Dokonce lze podle ní sledovat ve výtvarné a literární tvorbě Josefa Čapka stylové a tematické paralely.

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle jejích slov se v Čapkově tvorbě objevuje řada motivů, ale za základní téma se dá označit Člověk a jeho svět. „Jemu šlo o život a o člověka,“ zmiňuje Pavla Pečinková a dodává, že Josef Čapek se nikdy neupsal konkrétnímu uměleckému stylu. „Co spojuje všechna jeho období, je snaha tvořit a nenapodobovat,“ říká.

Proč maluji, proč píšu? Abych si ulevil. Nemám čas, ani drzost vyrábět umění.
Josef Čapek
malíř, spisovatel a novinář

Člověk tvůrčí

Po svých studiích na tkalcovské škole ve Vrchlabí absolvoval starší z bratrů Čapkových malbu a kresbu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Brzy začal i vystavovat a redigovat umělecké časopisy. Pracoval a navštěvoval umělecké kurzy třeba v Paříži. Josef Čapek byl zásadním představitelem české moderny, která mimo jiné pro výtvarné umění objevovala právě dětský svět.

obrázek
Zdroj: ČT24

Spolu se svým o tři roky mladším bratrem Karlem působil třeba v Národních listech nebo Lidových novinách. Společně ale také vytvořili některé literární skvosty – například povídky vydané pod názvem Zářivé hlubiny nebo dramata Ze života hmyzu a Adam stvořitel.

Člověk etický

Na obavy z blížící se války reagoval ostrými karikaturami, k těm výrazným patří kresby z cyklu Diktátorské boty. Další satirické kresby byly součástí cyklů Moderní doba a Ve stínu fašismu, všechny tři vyšly souborně ve svazku s názvem Dějiny zblízka.

9 minut
Pavla Pečinková: Josef Čapek tvořil svobodně. Jako šaman
Zdroj: ČT24

Za protifašistickou činnost byl Josef Čapek hned 1. září 1939 zatčen a během následujících let prošel několika koncentračními tábory. Pobyt v Bergen-Belsenu se mu stal osudným, poslední zpráva o něm pochází z dubna 1945. Zahynul zřejmě nedlouho poté.

Dívka v růžových šatech od Josefa Čapka
Zdroj: ČT24

Koncept tvorby Josefa Čapka měl podle Pečinkové základ etický, malířův přístup shrnuje přesvědčení, že umělce nedělá talent řemeslný, ale mravní. „Talent mravní v jeho pojetí byl sledovat svou vizi, vyjadřovat se svobodně bez ohledu na požadavky trhu, módy, vyjádřit to, co já jako člověk cítím a co já jako člověk mohu o světě a o životě říct,“ uzavírá své hodnocení.

  • Díla malíře Josefa Čapka patří mezi nejdráže prodávané na českém trhu. Jeho autorský rekord padl loni, kdy se obraz V červnu prodal za více než 14 milionů korun. Představitel českého kubismu a sociálně laděných děl je také často vystavovaným autorem. Jeho výstavu na přelomu let 2009 a 2010 si na Pražském hradě prohlédlo přes 73 tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 12 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...