Chyťte zloděje, ale toho pravého!

Vyhlášený americký lupič šperků John Robie (C. Grant) už před lety pověsil zlodějské řemeslo na hřebík a užívá si života na vysoké noze v Cannes ve Francii. Přesto se o něj znovu začíná zajímat policie. Film Velikána filmu Alfreda Hitchcocka Chyťte zloděje sledujte v pondělí 5. listopadu od 21:50 na ČT2.

John se s bývalými kumpány nestýká a nehlásí se ani ke své zlodějské přezdívce Kočka, kterou si vysloužil díky schopnostem nenápadně se připlížit a odplížit z místa činu. Jenže jednoho dne se bohatým turistkám v Cannes opět začnou ztrácet drahocenné šperky.

Způsob provedení krádeží je totiž naprosto stejný, jaký kdysi používal právě on. John nemá šanci přesvědčit ani detektivy, ani kolegy z podsvětí. A tak se rozhodne polapit pravého lupiče sám. Naskytne se možnost nalákat „Kočku“ na cennosti americké dámy Jessie Stevensové (J. R. Landisová) a její překrásné dcery Frances (G. Kellyová). Ta ale začne odtažitému Johnovi nadbíhat.

Romanticko-kriminální snímek Alfreda Hitchcocka získal Oscara za barevnou kameru (Robert Burks), nominován byl ještě za nejlepší výpravu a nejlepší kostýmy v barevném filmu. Film za svůj úspěch jistě vděčí i hercům, především hlavní dvojici.

Chyťte zloděje / Grace Kellyová a Cary Grant
Zdroj: ČT24/ČT

Grace Patricia Kelly (19291982) patří mezi nejznámější herecké hvězdy Hollywoodu. Hrála ve filmech V pravé poledne, Mogambo a v několika snímcích Alfreda Hitchcocka. V roce 1956 si vzala monackého knížete Rainiera III., čímž získala titul Její Knížecí Jasnost Kněžna Monacká. Sňatek však ukončil její uměleckou kariéru. Zemřela v roce 1982 po automobilové havárii. Její portrét zdobí pamětní monackou eurominci.

Cary Grant (19041986), vlastním jménem Archibald Alexander Leach, je jednou z nejpopulárnějších mužských hollywoodských hvězd své doby. Od dětství se živil jako artista, později hrál v muzikálech a operetách. V roce 1932 se pokusil prorazit jako filmový herec a společnost Paramount jej vybrala jako náhradu za Garyho Coopera.

Chyťte zloděje (To Catch a Thief)  Americký romanticko-kriminální film (1955). Režie: Alfred Hitchcock. Hrají: C. Grant, G. Kellyová, J. R. Landisová, J. Williams, Ch. Vanel, B. Auberová a další, 103 minut.