Chlapec v pruhovaném pyžamu přišel do amerických kin

USA - Bestseller irského autora Johna Boynea o setkání dvou chlapců z jiných světů na pozadí druhé světové války se dočkal filmové podoby. Pod stejným názvem příběh natočil britský režisér Mark Herman. Po uvedení v Irsku a Španělsku tento týden přichází na americký trh. Čeští diváci se filmu dočkají v březnu příštího roku.

Příběh zachycuje osmiletého Bruna, který se jako syn nacistického důstojníka ze dne na den přestěhuje z Berlína do koncentračního tábora. Tam potkává stejně starého kluka Šmuela, který ale žije za ostnatým drátem a nosí podivné pruhované pyžamo. Knihu napsal John Boyne před dvěma lety pro dětské čtenáře, její první verze vznikla během dvou dní:„Když jsem ji dopsal, uvědomil jsem si, že je to úplně něco jiného, než co jsem psal doposud. Myslím, že je to kniha pro děti, ale možná zaujme i dospělé,“ komentoval John Boyne první vydání, a nebyl daleko od pravdy. Citlivě vyprávěný příběh o holocaustu si záhy oblíbily nejen děti po celém světě. Například ve Španělsku se stala kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu nejprodávanější publikací minulého roku. V českém překladu vyšel román letos v červnu.

Od knihy k filmu

O zfilmování jen dva roky po prvním vydání knihy se postaral ve spolupráci s BBC britský štáb v čele s režisérem Markem Hermanem, který se podílel i na scénáři: „Když jsem knihu poprvé přečetl, okamžitě jsem si ji představil jako film. Zároveň jsem si ale představil, jak těžké bude uchopit ten neskutečně citlivý příběh dětských postav,“ říká režisér. Filmaři se přesto pustili do práce, natáčelo se minulé léto v ulicích a filmových studiích v Budapešti. Vedle britských a amerických herců (Asa Butterfield, Jack Scanlon, David Thewlis, Vera Farmiga) se proto v závěrečných titulcích objeví řada maďarských jmen.

O to, že se evropský film dostal i do amerických kin, se postaral producent David Heyman, který je podepsaný i pod filmovým Harry Potterem. K dětskému publiku se teď ale obrací s mnohem vážnějším tématem:„Holocaust je něco, o čem by se měl člověk dozvědět už v dětství. A myslím, že v knize se jejímu autorovi tuto tragédii povedlo dětem dost přiblížit. I když je ten příběh z Německa čtyřicátých let, pro mě osobně je to navíc velmi nadčasové téma. Stačí si vzpomenout na to, co se dělo a děje ve Rwandě, Somálsku, Darfúru nebo v Iráku. Stejný příběh, jaký jsme natočili my, se může odehrát i v dnešním světě,“ říká Heyman.

Kromě České republiky se bude snímek promítat i v dalších evropských zemích - Nizozemsku, Finsku, Norsku a Německu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 1 hhodinou

V nové pohádce může být princezna stokrát jinak

Nový pohádkový příběh podle knihy Tomáše Belka se točí mimo jiné na zámku v Náchodě. Film Princezna stokrát jinak vstoupí do kin v lednu příštího roku.
před 3 hhodinami

V Telči vystavují Zrzavého. Včetně portrétu nespokojené slečny Tydlitátové

Po osmnácti letech se na zámek v Telči vrátila díla malíře Jana Zrzavého. Obrazy rodáka z Vysočiny zapůjčila Národní galerie. Je mezi nimi i Portrét slečny Tydlitátové֪ – nejnovější obraz, který galerie zakoupila ze soukromé sbírky.
před 4 hhodinami

„Díky za tu jízdu, Ozzy.“ Na zpěváka vzpomínají Black Sabbath, Elton John i Pearl Jam

Na „prince temnoty“ Ozzyho Osbournea, který v úterý zemřel, vzpomínají kolegové z jeho bývalé kapely Black Sabbath i řada hudebníků, které heavymetalová legenda ovlivnila anebo s níž je vázalo přátelství.
před 7 hhodinami

Filmový festival v Benátkách představí Otce Terezy Nvotové

Na filmovém festivalu v Benátkách se bude promítat koprodukční drama Otec. Na snímku slovenské režisérky Terezy Nvotové se podílela i Česká televize. Příběh podle skutečné události rekonstruuje rodinnou tragédii. Soutěžit bude v sekci Orizzonti (Horizonty).
před 11 hhodinami

Ve věku 76 let zemřel rockový průkopník Ozzy Osbourne

Ve věku 76 let zemřela rocková legenda, zpěvák Ozzy Osbourne, informoval server BBC. Trpěl Parkinsonovou chorobou a nádorem na páteři. Kariéra „prince temnoty“ trvala přes padesát let a vynesla mu desítky ocenění. Nastartoval ji se skupinou Black Sabbath, v osmdesátých letech se dal na sólovou dráhu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

USA opustí UNESCO

Americký prezident Donald Trump rozhodl, že Spojené státy vystoupí z Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). S odvoláním na zástupkyni mluvčí Bílého domu Annu Kellyovou o tom informuje list New York Post. Představitelé Trumpovy administrativy mají výhrady k opatřením UNESCO v oblasti rozmanitosti, rovnosti a začleňování (DEI) a k jeho údajné propalestinské a pročínské zaujatosti, sdělila listu Kellyová.
včeraAktualizovánovčera v 17:33

Nejen scéna ze sci-fi. AI může generovat celé filmy, míní odbornice

Argentinské sci-fi Eternaut se stalo prvním původním seriálem z produkce společnosti Netflix, ve kterém se tento streamovací gigant přiznal k vytvoření vizuálních efektů generativní umělou inteligenci. Fiktivní budova se díky zapojení AI zřítila rychleji a levněji. A přispěla do diskuse, jestli se hroutí i budoucnost filmového průmyslu, jak ho dosud známe. V Argentině navíc seriál otevřel historické rány – autor předlohy za vojenské diktatury zmizel a zůstává pohřešovaný on i část jeho rodiny.
včera v 17:04
Načítání...