Český lev se zakousl do České televize. Sebrala všechny nominace za televizní tvorbu

Vedle nejlepších filmů v kinodistribuci a jejich tvůrců vybírají ceny Český lev také to nejlepší z televizní tvorby uplynulého roku. Vítězové v kategoriích Televizní film nebo minisérie a Dramatický televizní seriál budou, stejně jako „velcí“ Lvi, vyhlášeni 10. března v přímém přenosu České televize. Všechny nominace 25. ročníku pocházejí z její produkce. Uspěl například seriál Bohéma nebo snímek Zádušní oběť.

Na rozdíl od kinofilmů, které jsou do souboje o České lvy zařazeny automaticky uvedením v biografech, do televizních kategorií přihlašují své tituly sami vysílatelé. Letos nominace zaslaly vedle České televize také HBO Europe, TV Nova a TV Prima. Akademici z nich vybrali v jednokolovém hlasování, vítěz každé kategorie bude vybrán mezi třemi projekty, které získaly nejvíce hlasů. 

Všechny nominované počiny vznikly v České televizi. Připomeňte si je v následujících videích:

V kategorii Nejlepší televizní film nebo minisérie uspěl snímek Kozy léčí, příběh o znovunalezené chuti do života natočila Lenka Wimmerová. V hlavní roli manželů, kteří se přestěhují z města na kozí farmu, mohli diváci vidět Zuzanu Stivínovou a Igora Chmelu. 

69 minut
Kozy léčí
Zdroj: ČT24

Akademiky zaujala také minisérie Spravedlnost. Policista Ondřej Vetchý balancuje ve třech dílech mezi svědomím kriminalisty a svědomím otce, jehož dcera někoho zavraždila. Snímek režíroval Peter Bebjak.

76 minut
Spravedlnost
Zdroj: ČT24

Spravedlnost řeší i policejní komisař Milan Kňažko v dramatu Zádušní oběť. Noirově laděná detektivka se odehrává na počátku minulého století v malém městečku, kde údajně došlo k rituálním vraždám. Podle scénáře Vladimíra Körnera temný příběh natočil Jiří Svoboda.

84 minut
Zádušní oběť
Zdroj: ČT24

Do trojice nominací na Nejlepší dramatický televizní seriál se dostala Bohéma. Nejednoznačně přijímaná dramatická série prostřednictvím osudů hvězd stříbrného plátna přibližuje protektorátní časy. Režisér Robert Sedláček už podobně naložil s našimi dějinami v sérii České století.

72 minut
Bohéma
Zdroj: ČT24

Do minulosti se vrací také Svět pod hlavou. Hlavní hrdina, jehož hraje Václav Neužil, se „propadne“ ze současnosti do sedmdesátých let. Atmosférický kriminální seriál se natáčel v režii Marka Najbrta a Radima Špačka.

Svět pod hlavou

Trio nominací uzavírá Trpaslík. Seriál režiséra Jana Prušinovského a scenáristy Petra Kolečka vychází z absurdní situace, co všechno se může stát, když obyčejná rodina z Nymburka najde sádrového trpaslíka, který plní přání.

37 minut
Trpaslík
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 12 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 19 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...