Češi po čtení sahají méně než před pěti lety, ale pořád dost

7 minut
Češi čtou méně, ale pořád dost, ukázal průzkum
Zdroj: ČT24

Alespoň jednu knihu za rok přečtou v Česku více než tři čtvrtiny lidí starších patnácti let. Zájem o literaturu v porovnání s předchozím průzkumem tak sice mírně klesl (méně lidí také knihy kupuje nebo si je půjčuje v knihovnách), přesto Češi stále patří k evropskému čtenářskému nadprůměru. Více čtou ženy než muži a nejoblíbenější jsou detektivní příběhy.

V nejnovějším průzkumu oslovily Národní knihovna a Ústav pro českou literaturu přes dva tisíce respondentů ve věku nad patnáct let. Jejich odpovědi porovnaly se statistikami z let 2007, 2010  a 2013.

Z výzkumu vyplynulo, že 78 procent lidí si přečte za rok alespoň jednu knihu, 44 procent si ji koupí a 28 procent jednou za rok zajde do veřejné knihovny. Oproti datům z dotazníků před pěti lety ukazují čísla pokles o čtyři procenta (nákup knih a návštěva knihoven), respektive o šest procent (přečtení alespoň jedné knihy za rok).

Výzkum Čtenáři a čtení 2018
Zdroj: Národní knihovna/Nielsen Admosphere

„Čtenářů ubývá, ale není to pokles nijak dramatický,“ domnívá se Jiří Trávníček, který se na českou čtenářskou kulturu zaměřuje. „Oproti často sdíleným názorům o úpadku čtení se ukázalo, že česká čtenářská kultura si i v dobách velkých digitálních změn udržuje poměrně stabilní úroveň,“ zní závěr průzkumu.

Potvrzuje mimo jiné, že na rozdíl od mnohých jiných zemí nelze vysledovat věkové bariéry nebo zásadní rozdíly podle toho, zda dotazovaní bydlí ve velkém městě nebo v malé obci.

Jsme národ, který vzrostl z jazyka, a tím pádem z knihy. Pro nás kniha byla osou, kolem které se točí česká kultura.
Jiří Trávníček

„Dnešní čtenář není tak trpělivý jako čtenář před pětadvaceti třiceti lety, protože je zhýčkán velkou nabídkou knížek. Knihy se o něho ucházejí a on to moc dobře ví, takže přečte pár stránek – a pak uvidí,“ říká Trávníček, podle kterého jsou tak dnešní čtenáři vybíravější, protože mají z čeho vybírat.  

Po knihách nejčastěji sáhnou kvůli napětí a humoru. Momentálně nejoblíbenějším spisovatelem je detektivní autor Jo Nesbo (zatímco ve všech předchozích průzkumech držel prvenství Michal Viewegh), z knih v oblíbenosti vede série o Harrym Potterovi. 

Výzkum Čtenáři a čtení 2018: Nejoblíbenější autor
Zdroj: Národní knihovna/Nielsen Admosphere
Výzkum Čtenáři a čtení 2018: Nejoblíbenější kniha
Zdroj: Národní knihovna/Nielsen Admosphere

Průměrně přečte každý Čech starší 15 let za rok necelých 13 knih a čtení se věnuje zhruba půl hodiny denně. „Paradoxní je generace 65+,“ doplňuje Trávníček. „Na jednu stranu mezi seniory najdeme nejvíce nečtenářů, na druhé straně ale i nejvíce nadprůměrných čtenářů. Četli v mládí, chodili do knihoven a v seniorském věku se vracejí k tomuto vzorci.“

Ani u mladých lidí se ale podle Trávníčka není třeba obávat, že by je čtení nezajímalo. „Není to tak, že by moderní technologie válcovala tištěnou knihu, ani u nejmladší generace. Je nicméně patrné, že čím mladší generace, tím větší náklonnost ke čtečkám, chytrým telefonům a audioknihám,“ upřesnil.

Výzkum Čtenáři a čtení 2018
Zdroj: Národní knihovna/Nielsen Admosphere

Nové knihy lidé nejčastěji získávají jako dárek. A i když počet knihoven v tuzemsku rok od roku klesá, mají také v porovnání s ostatními evropskými státy pořád poměrně dost možností si knižní tituly vypůjčit. „Česká republika patří mezi státy, které mají nejhustší síť knihoven na světě. Máme skoro pět knihoven na 10 tisíc obyvatel. Průměr EU je asi 2,3,“ ujišťuje Vít Richter, ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny.

O tom, co a jestli vůbec budou lidé číst, rozhodují především rodinné vzory. Vášnivými čtenáři se nejčastěji stávají ti, kterým v dětství někdo předčítal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 2 hhodinami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 3 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 7 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
06:31Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
včera v 20:04

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...