Černá labuť uctí Andyho Warhola

Několik desítek předních českých a slovenských výtvarníků vzdává hold jedné z nejvýraznějších osobností kulturní historie minulého století. Putovní výstava Factory Tour 2018 – pocta Andy Warholovi s díly Sáry Saudkové, Pasty Onera, Milana Caise, Jaromíra 99, Ruda Prekopa a jiných umělců završí svoji cestu po českých a moravských výstavních síních v pražské Art & Event Gallery Černá labuť, kde bude k vidění od 4. prosince až do konce ledna.

„Výstava je věnovaná letošním 90. narozeninám Andyho Warhola, protože pro příznivce pop-artu Andy nikdy neumřel, ale odešel do supermarketu a už se nevrátil,“ komentuje stylově svůj záměr kurátor Miroslav Houška. Cílem projektu je upozornit nejenom na výtvarnou tvorbu ikony pop-artu, ale především na komplexní vliv, který měl rodák z Pittsburghu, jehož rodinné kořeny sahají až do východoslovenských Medzilaborců, i na naši kulturní scénu – výtvarnou, filmovou i hudební.

Andy Warhol se narodil 6. srpna 1928 v Pittsburghu, jeho rodiče, Rusíni z vesničky Miková u Medzilaborců, přijeli do USA v jedné z mohutných přistěhovaleckých vln. Šlo zřejmě o posledního umělce renesančního formátu, který pozitivně ovlivnil kulturu 60. let minulého století. Byl to nejen výtvarník, ale také režisér filmů, hudební producent a zakladatel a provozovatel Factory, prostoru, kde se od šedesátých let scházely největší osobnosti kulturního života v New Yorku. Svojí tvorbou ovlivnil snad všechny nejvýznamnější umělce v 60. a 70. letech. Je považován za zakladatele pop-artu, spolupracoval také se skupinou Velvet Underground.

Autoportrét Andyho Warhola
Zdroj: ČTK
Putovní pocta Andymu Warholovi (zdroj: ČT24)