Hradec Králové – Cena Petra Parléře letos putuje do Hradce Králové. Autoři z tamní architektonické kanceláře chmelík & partneři v devátém ročníku veřejné urbanisticko-architektonické soutěže zabodovali s návrhem regenerace parteru náměstí v západočeských Klatovech. Za svůj projekt získali zároveň i Cenu ministerstva pro místní rozvoj.
Cena Petra Parléře pro hradecký ateliér za náměstí v Klatovech
O Cenu Petra Parléře 2011 - ve prospěch obcí a domoviny se tento rok ucházelo téměř 70 architektů, kteří vypracovali 24 soutěžních návrhů, jak architektonicky a urbanisticky vylepšit devět konkrétních lokací v devíti českých městech - Českých Budějovicích, Jičíně, Klatovech, Mostu, Rousínově, Šumperku, Třeboni, Vodňanech a Zábřehu v Olomouckém kraji.
Dva týmy si vybraly k řešení přestavbu historické budovy v Jirsíkově ulici v Českých Budějovicích a revitalizaci městského dvora „Na hrádku“ v Jičíně, další čtyři se zaměřily na téma přeměny Sušilova náměstí v Rousínově. Největší zájem měli architekti o regeneraci parteru náměstí Míru v Klatovech - téma si vybralo devět týmů. Na obnovu území kolem rybníku Škorna ve Vodňanech se zaměřilo sedm týmů.
Ocenění nejvyšší, tedy cenu, jež nese jméno slavného gotického stavitele Petra Parléře, (a současně Cenu ministerstva pro místní rozvoj) získali architekti z architektonické kanceláře chmelík & partneři. Na návrhu Jaromíra Chmelíka, Hany Kasalové a Kryštofa Kreisingera porota ocenila zejména to, že „přiměřenými soudobými prostředky a s respektem k historii a současným potřebám místa výrazně kultivuje řešený prostor.“
Cena ministerstva životního prostředí udělovaná za projekty parků a koupališť patří architektům z ateliéru BRAK architects. Petr Brožek a Kamil Novosad si ji vysloužili za návrh obnovy území kolem rybníku Škorna ve Vodňanech, který porotu překvapil svým poetickým a veskrze zajímavým konceptem.
Zvláštní cenu poroty (kategorie historické budovy) získal aeliér edit! za návrh přestavby historické budovy v Jirsíkově ulici v Českých Budějovicích. Porota ocenila promyšlenost, komplexnost a nekonfliktnost návrhu.
Osamu Okamura, předseda hodnotitelské rady soutěže: „Při řešení veřejných prostor dnes nejde o marketingové strategie, jak objasnit špatně informovaným občanům obecní záměry a lépe je 'prodat', jako spíše o rovnocenný dialog, respektování názorů těch, jichž se věc týká. Městské plánování musí propagovat ideje, které mnoho lidí nejen podpoří, ale v ideálním případě rovnou samo zrealizuje. Jednou z veledůležitých úloh dobré architektury je jít příkladem, povzbudit místní obyvatele k pozitivní aktivitě a to by se oceněným návrhům mohlo podařit.“
Slavnostní ceremoniál udílení cen se uskuteční ve středu 21. září od 15:00 hodin v reprezentačních prostorách pražského magistrátu.