Cellista Jiří Bárta se chystá potopit Titanic

Praha – Jiří Bárta patří již od 90. let ke špičce violoncellistů své generace. Iniciátor, dramaturg a spoluzakladatel Mezinárodního festivalu komorní hudby v Kutné Hoře je vítězem předních světových hudebních soutěží a kritika na něm nešetří chválou. Společně s operní pěvkyní Dagmar Peckovou a Komorní filharmonií Pardubice dnes od 19:00 hodin rozezní struny svého nástroje na mimořádném benefičním koncertě Nadačního fondu Kolowrátek ve Stavovském divadle.

V rámci své rozsáhlé koncertní činnosti vystupuje Jiří Bárta s předními českými, ale i zahraničními orchestry, je pravidelně zván na festivaly a pódia v Evropě, Americe, Asii i Austrálii. Jeho vystoupení jsou odměňována bouřlivým potleskem. „S úspěchy přichází i kritika. Já myslím, že je dobré být nohama na zemi a tu chválu i tu kritiku brát s rezervou,“ říká nadšený propagátor soudobé hudby, jenž spolupracoval mimo jiné s Petrem Ebenem nebo Markem Kopelentem.

Mnoho skladeb, často pro něj napsaných, uvedl Jiří Bárta v české nebo světové premiéře. Neváhá znovuobjevovat i díla méně známých skladatelů 19. století, prakticky se zajímá i o autentickou interpretaci staré hudby, vášnivě se věnuje komorní hudbě. „Mě vždycky fascinovala komorní hudba jako taková, už na konzervatoři jsem hrál ve smyčcovém kvartetu,“ vysvětluje.

Rozhovor s Jiřím Bártou (zdroj: ČT24)

Z této jeho vášně vzešel i mezinárodní festival komorní hudby, jenž se letos v Kutné Hoře uskuteční již popáté. "Letos chystám potopit Titanic. Vzhledem ke stému výročí jsem si to neodpustil, v české premiéře chceme zahrát kultovní skladbu anglického skladatele Gevina Bryarse Sinking of the Titanic, která vychází z celé atmosféry události. Je to nesmírně sugestivní skladba. Ale máme tam i klasický repertoár, jsou tam i moderní skladby, přijedou zahraniční hvězdy. Každý si tam najde svoje," přibližuje program letošního ročníku, jenž se uskuteční od 2. do 9. června.

Na dnešním benefičním koncertě nadačního fondu Kolowrátek ve Stavovském divadle vystoupí Bárta společně s Dagmar Peckovou a pardubickou komorní filharmonií. Výtěžek z koncertu je určen mladým talentům. „Je to pro mě velká čest. Měl jsem možnost hrát na dvou jejich akcích menšího rázu a vždycky jsem z toho měl velice dobrý pocit. Vím, jaké to je být mladý, začínající, talentovaný, zvlášť dnes,“ vyzdvihl Bárta.

V programu zazní předehra z Figarovy svatby W. A. Mozarta, Čajkovského Variace na rokokové téma v interpretaci Jiřího Bárty, Dagmar Pecková zazpívá Lidové písně italského skladatele Luciana Berii a na závěr je připravena Klasická symfonie Sergeje Prokofjeva. Koncert nadačního fondu Kolowrátek se uskuteční dnes od 19:00 hodin v pražském Stavovském divadle.

Jiří Bárta (narozen 1964) je přední violoncellista své generace. Studoval u Josefa Chuchra a Mirko Škampy v Praze, Borise Pergamenščikova v Kolíně nad Rýnem a Eleonore Schoenfeld v Los Angeles. Držitel mnoha významných ocenění spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry. Jeho nahrávky u firmy Supraphon byly časopisem Harmonie dvakrát vyhodnoceny jako nejlepší ve svých kategoriích. V roce 2008 spoluzaložil Mezinárodní festival komorní hudby v Kutné Hoře, který se v krátké době stal nekonformním festivalem vrcholné úrovně.

Vydáno pod