„Bije umíráček národu a zemi.“ Vyšly verše Jana Zajíce, posrpnové živé pochodně

6 minut
Bratr Jana Zajíce: Společnost je nemocná, stejně jako tehdy
Zdroj: ČT24

Verše Jana Zajíce, středoškolského studenta, který se po vzoru Jana Palacha upálil na protest sovětské okupaci a rostoucí letargii v československé společnosti, vycházejí poprvé jako samostatná sbírka. Juvenilii živé pochodně vydalo k pětasedmdesátému výročí Mezinárodního dne studentstva nakladatelství Olympia.

„Poezie k mládí patří, alespoň dřív to platilo,“ vysvětluje v knižní anotaci nakladatelství Olympia svou motivaci, proč intimní nahlédnutí do duše moravského mladíka vyslalo ke čtenářům. „K mládí patří také hledání pravdy, víra v ideály a touha po poznání pravého smyslu věcí, touha po svobodě.“

Sbírka s prostým názvem Verše na šesti desítkách stran nabízí milostné verše i básně, ve kterých se mladý středoškolák z Vítkova na Šumpersku obrací ke společenskému dění po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Jednu z básní tak věnoval Janu Palachovi, který se jako první Čechoslovák ve vzdoru proti defétistické atmosféře v zemi upálil; Zajíc ho označil za „víc než Prométhea“, tedy postavu z řecké mytologie, která přinesla lidem oheň.

Mladíkovy básně, které vycházejí s podporou předsedy Senátu Milana Štěcha i Moravskoslezského kraje a na kterých se koedičně podílel Ústav pro studium totalitních režimů, tak mohou pomoci pochopit pohnutky člověka, který obětoval svůj život pro ideály, jimž věřil. Zajíc navíc v jedné z básní předjímá své rozhodnutí vzdát se života: „Slyším vaši zbabělost! Bije z věží kostelů umíráček národu a zemi. Ve jménu života vašeho! - Hořím!“

Jan Zajíc, který se narodil 3. července 1950, byl studentem posledního ročníku Střední průmyslové školy dopravní v Šumperku. Během období Pražského jara 1968 s nadšením podporoval uvolnění ve společnosti a na mítincích v šumperské průmyslovce patřil k hlavním diskutérům. Těžce pak nesl opatrnictví, ustrašenost a nakonec i letargii, do níž se začala společnost propadat nedlouho po okupaci roku 1968.

Smrt Jana Palacha jím hluboce otřásla a až do Palachova pohřbu držel za splnění jeho požadavků hladovku u sochy sv. Václava v Praze. Když viděl, že oběť Jana Palacha nijak nezastavila letargii a lhostejnost k nastupující normalizaci, rozhodl se Palacha následovat. V průchodu domu na Václavském náměstí se 25. února 1969 polil benzinem a zapálil se. Předtím ještě vypil kyselinu, aby nemohl křičet bolestí. Na místě zemřel.

„K tomuto činu jsem se odhodlal proto, abyste se už vážně vzchopili a nedali s sebou vláčet několika diktátory,“ uvedl mimo jiné v dopise na rozloučenou.

Rodinná fotografie Jana Zajíce z roku 1967
Zdroj: ČT24

Tajemství rozkryla až smrt

Slavnostní křest proběh ve Valdštejnském paláci a předseda horní komory Štěch při této příležitosti označil Zajícův i Palachův krok za hrdinský čin. Zajícův bratr Jaroslav později ve vysílání ČT24 uvedl, že jako rodina o zálibě jeho bratra v psaní veršů nevěděli a přišli na ni až ve chvíli, kdy se probírali jeho pozůstalostí.

„Je to prvotina mladého kluka, který ještě neměl devatenáct let, a pro nás je ta připomínka vždycky smutná, protože se pojí se ztrátou jeho života,“ prohlásil Jaroslav Zajíc a dodal, že si vydání básní zároveň váží, protože je chápe jako poctu bratrovu morálnímu apelu.

„Nebyl zaměřený jenom proti okupaci sovětskou armádou, ale také proti rezignaci tehdejší společnosti na začínajícím období strachu, ponížení a normalizace,“ podotkl. „I dnešní společnost je nemocná a více se bojí, než by se měla bát. Žijeme přece v právním státě, žijeme dobře a mnozí si toho neváží. Možná že smysl vydání je i v připomínce této skutečnosti.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
před 14 hhodinami

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
před 15 hhodinami

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje, a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 23 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
7. 4. 2025

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
7. 4. 2025

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025
Načítání...