Benefice pro Japonsko podpoří FOK i Psí vojáci

Praha - V neděli 27. března se ve Smetanově síni uskuteční benefiční koncert pro Japonsko. Pořádají ho Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, který je také účinkujícím, a společnost Obecní dům a.s. V úterý 29. března se pak uskuteční další benefiční vystoupení, jehož výtěžek poputuje na konto zřízené Česko-japonskou společností. Odehrají ho kapely Vypsaná fiXa, Už jsme doma, Sunshine, Psí vojáci a Papaya Paranoia. Koncert na pomoc Japonsku chystá i Česká filharmonie.

Pražští symfonikové zahrají pod taktovkou svého šéfdirigenta Jiřího Kouta symfonické básně Vyšehrad, Vltava a Šárka z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany a Symfonii č. 9 zvanou Z nového světa od Antonína Dvořáka. Všichni účastníci bez nároku na honorář a úhradu nákladů.

Orchestr pravidelně zemi vycházejícího slunce navštěvuje v rámci svých koncertních turné, naposledy loni. Několik dnů tehdy strávil i v přístavním městě Sendai, které zničily otřesy i vlna tsunami.

"Pořadatelé chtějí tímto koncertem ve prospěch přírodní katastrofou postiženého Japonska vyjádřit nejen obecně lidský vztah k tomuto nedozírnému neštěstí, ale také hlubokou účast s japonským národem, se kterým je pojí dlouhodobé přátelské vztahy." /Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK/

"Nedávná a stále probíhající tragédie nás zasáhla niterně. S koncertem jsme proto ani chvíli neváhali." /Michal Thomes ze spolupořádající agentury Ameba Production/

Výtěžek z koncertu 29. března obdrží Česko-japonská společnost, která peníze použije na obnovu poničených míst a ozdravné pobyty obyvatel z postižených oblastí. Všichni hudebníci, kteří se v pražské Lucerně chystají vystoupit, spojují vzpomínky na turné po Japonsku.

„Chování lidí ze skupiny Doping Panda, s níž jsme koncertovali, pořadatelů, publika a všech lidí, které jsme potkali, bylo výjimečné,“ vzpomíná Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production, který loni na podzim absolvoval japonské turné s kapelou Vypsaná fiXa. Skupinu Papaya Paranoia založila v Česku usazená japonská rockerka Jumiko Išidžimová.

Vedle hudby se budou promítat dokumenty o cestách muzikantů po Japonsku. Peníze získané ze vstupenek budou použity na obnovu poničených míst a ozdravné pobyty obyvatel z postižených oblastí.

Česko-japonská společnost už má s podobným typem projektů zkušenosti, například po zemětřeseních v polovině 90. let. Pomoc putuje konkrétně tam, kam určí japonští partneři. Lidé, kteří na koncert nechtějí či nemohou, mají možnost fond podpořit zakoupením symbolické vstupenky za 200 korun (viz odkaz níže).

Koncerty pro Japonsko: FOK - 27. března, 19:30, Smetanova síň Obecního domu; Česko-japonská společnost a Ameba Production - 29. 3., Velký sál Lucerny.

Charitativní koncert plánuje v brzké době uspořádat i Česká filharmonie. Čtyřicítka jejích členů přiletěla dnes do Prahy s dalšími evakuovanými lidmi dvěma vládními speciály. Zbytek orchestru se z předčasně ukončeného turné po Japonsku vrací v pátek.

  • Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK zdroj: Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2402/240181.jpg
  • Česko-japonská společnost / koncert pro Japonsko zdroj: Česko-japonská společnost http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2402/240185.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Filmoví kritici vyzdvihli Sbormistra

Nejlepším snímkem roku 2025 je podle Cen české filmové kritiky drama Sbormistr. Získalo dvě ocenění, stejně jako snímky Otec a Letní škola, 2001.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Brejchová byla nezapomenutelnou filmovou hvězdou, shodli se herci i politici

Jako na opravdovou hereckou hvězdu a ikonu českého a československého filmu vzpomínali v sobotu herečtí kolegové na Janu Brejchovou, která zemřela ve věku 86 let. Připomněli její talent, krásu i nezapomenutelné role. Hold legendární herečce a upřímnou soustrast její rodině vyjádřili také prezident Petr Pavel či premiér Andrej Babiš (ANO). Její úmrtí po dlouhé nemoci oznámili pozůstalí v pátek.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
6. 2. 2026Aktualizováno6. 2. 2026

Kanadská zpěvačka podpořila americké olympioniky a má co vysvětlovat

Kanadská zpěvačka Tate McRaeová se objevila ve videu na podporu amerického olympijského týmu. Jenže rozladila tím řadu Kanaďanů, kteří zpěvačce mimo jiné vyčítají neohrabanost takového gesta v době, kdy jsou vztahy těchto dvou severoamerických zemí poněkud napjaté.
6. 2. 2026

Vyhnaná Gerta Schnirch si nese své trauma i ve filmu

Dvoudílný televizní snímek Gerta Schnirch podle knihy Kateřiny Tučkové se dotýká odsunu Němců z poválečného Československa. Vznikl v mezinárodní koprodukci, do níž se mimo jiné zapojila Česká televize a stanice HBO, kde je dramatický příběh nyní k vidění.
6. 2. 2026

Obrazem: Nominace na nejlepší design se najdou na hřbitově, Kostarice i v ústavě

Ceny Czech Grand Design představily finalisty dvacátého ročníku. Ocenění za nejvýznamnější počiny českého designu uplynulého roku budou udělena v devíti kategoriích, nově včetně prostorového designu. Kandidáty na objev roku určily odborné poroty poprvé pro každou kategorii, vítězný projekt bude ale jen jeden. Ceny budou předány 11. března v přímém přenosu České televize.
6. 2. 2026

Hudba na olympiádě: Mariah Careyová zazpívá italsky a řeší se Mimoni

Zahajovací a zakončovací olympijské ceremoniály vedle defilé sportovců přitahují pozornost i víceméně spektakulárními show, které se snaží překvapit hudebními hvězdami. Na zimní olympiádě, která začne 6. února v Itálii, mají být hlavními star Mariah Careyová a Andrea Bocelli. K nezapomenutelným číslům v historii se řadí to Luciana Pavarottiho, nebo dokonce jedno, které se nakonec vůbec neuskutečnilo.
5. 2. 2026Aktualizováno6. 2. 2026

Smyčce za miliony jsou drahé, filharmonie si je půjčuje

Česká filharmonie slaví sto třicet let a k té příležitosti chce pro soubor získat další špičkové nástroje. Orchestr zavádí systém zápůjček od soukromých majitelů a teď hledá cesty, jak tuhle sbírku dál rozšiřovat. Ceny mistrovských instrumentů totiž rostou tak rychle, že si je filharmonici nemůžou dovolit z vlastních zdrojů.
6. 2. 2026
Načítání...