Architektonické zprávy z první linie informují i o Osvětimi

2 minuty
Bienále architektury podává zprávy z první linie
Zdroj: ČT24

Benátky přinášejí další Zprávy z přední linie. Patnáctý ročník bienále architektury s tímto heslem představuje nejen aktuální projekty národních domů, ale i historii a kolektivní vnímání světa. Důraz klade také na to, že zážitky lidé mohou získat jen tím, že se akce vůbec zúčastní.

Ve výstavním komplexu mohou návštěvníci narazit například na plovoucí pyramidu. Jde o repliku školy v nigerijském Lagosu. Architekt Kunlé Adeyemi se inspiroval tamní komunitou žijící na vodě – s velmi omezenými zdroji a infrastrukturou.

„Může to být dům, restaurace, veřejný prostor nebo knihovna. Stabilní struktura je nadnášena vodou, má tři podlaží, 200 metrů čtverečních a můžete ji rozložit na dvou- nebo jednopodlažní,“ představil podrobněji stavbu.

Pyramidový dům z Nigérie
Zdroj: Sandra Trauner/ČTK/DPA

Pozornost přitahuje švýcarský pavilon. Devítitunový betonový mrak, na němž pracovalo celý rok přes sto lidí, zve k zamyšlení nad tím, jak se dnes tvoří architektura a jaký z ní máme požitek.

„Věřím, že když jste vevnitř, dává vám to ještě bohatší zkušenost. Vaše přítomnost legitimizuje sám předmět výstavy – komplexní zážitek můžete získat jen tím, že jste tady,“ vysvětluje kurátorka pavilonu Sandra Oehryová.  

Švýcarský pavilon
Zdroj: ČTK/imago stock&people

V centrálním pavilonu kurátoři vytvořili tak zvaný „pokoj důkazů“ odkazující ke koncentračnímu táboru v Osvětimi. Součástí je zásobník plynu i pohled přes kukátko, jímž strážní sledovali dění v plynových komorách.

„Je to možná nejtemnější kapitola naší historie, ale věci podobné těm, které tady ztvárňujeme, se dějí pořád,“ uvedla jedna z autorek projektu Anne Bordeleauová z univerzity ve Waterloo, proč instalace vznikla.

Téma 15. bienále architektury v Benátkách – Zprávy z přední linie – má návštěvníky naučit znovu vnímat architekturu i to, co za ní stojí. Pokouší se o to do 27. listopadu.   

Načítání...