Benátky přinášejí další Zprávy z přední linie. Patnáctý ročník bienále architektury s tímto heslem představuje nejen aktuální projekty národních domů, ale i historii a kolektivní vnímání světa. Důraz klade také na to, že zážitky lidé mohou získat jen tím, že se akce vůbec zúčastní.
Architektonické zprávy z první linie informují i o Osvětimi
Ve výstavním komplexu mohou návštěvníci narazit například na plovoucí pyramidu. Jde o repliku školy v nigerijském Lagosu. Architekt Kunlé Adeyemi se inspiroval tamní komunitou žijící na vodě – s velmi omezenými zdroji a infrastrukturou.
„Může to být dům, restaurace, veřejný prostor nebo knihovna. Stabilní struktura je nadnášena vodou, má tři podlaží, 200 metrů čtverečních a můžete ji rozložit na dvou- nebo jednopodlažní,“ představil podrobněji stavbu.
Pozornost přitahuje švýcarský pavilon. Devítitunový betonový mrak, na němž pracovalo celý rok přes sto lidí, zve k zamyšlení nad tím, jak se dnes tvoří architektura a jaký z ní máme požitek.
„Věřím, že když jste vevnitř, dává vám to ještě bohatší zkušenost. Vaše přítomnost legitimizuje sám předmět výstavy – komplexní zážitek můžete získat jen tím, že jste tady,“ vysvětluje kurátorka pavilonu Sandra Oehryová.
V centrálním pavilonu kurátoři vytvořili tak zvaný „pokoj důkazů“ odkazující ke koncentračnímu táboru v Osvětimi. Součástí je zásobník plynu i pohled přes kukátko, jímž strážní sledovali dění v plynových komorách.
„Je to možná nejtemnější kapitola naší historie, ale věci podobné těm, které tady ztvárňujeme, se dějí pořád,“ uvedla jedna z autorek projektu Anne Bordeleauová z univerzity ve Waterloo, proč instalace vznikla.
Téma 15. bienále architektury v Benátkách – Zprávy z přední linie – má návštěvníky naučit znovu vnímat architekturu i to, co za ní stojí. Pokouší se o to do 27. listopadu.