Antické Řecko ve třináctidílném balíčku

Praha - Pojďme se ponořit do doby dávných mýtů, kdy byly ženy tak krásné, že stálo za to vést kvůli nim války a muži zase tak stateční, že se o jejich hrdinských činech vypráví dodnes, zve Česká televize diváky ke sledování nového dokumentárního cyklu Bohové a hrdinové antických mýtů. Mytologii, dějiny a umění antického Řecka i výlety za poznáním, neboť díky spolupráci s řeckou ambasádou mohli dokumentaristé natáčet i v místech, kde se bájné příběhy odehrávají, nabídne ČT2 od 1. října vždy v pátek v 17:15.

„Jde o remake dokumentu, který jsem točil pro německou televizi před třiceti lety. Takový balíček informací o Řecku, které by měl průměrný člověk znát,“ podotkl ke třináctidílnému dokumentárnímu cyklu jeho režisér Karel Kopš. Na scénáři se stejně jako před lety podílel historik Vojtěch Zamarovský, jenž se zasloužil o popularizaci mnohých starodávných civilizací a mýtů.

Dokumentaristům také pomáhaly řecké úřady. „Organizace cestovního ruchu a ministerstvo pro informace našlo řecké odborníky a místa, která byla vhodná pro natáčení,“ potvrdil řecký velvyslanec Constantinos Kokossis. Filmaři se tak dostali i do míst, která jsou s kamerou většinou nepřístupná nebo jen omezeně.

Reportáž Veroniky Kabátové (zdroj: ČT24)

V prvním díle se diváci seznámí s dvanácti nejvýznamnějšími antickými bohy a dozvědět se, že Zeus byl nejprve pramálo významným asijským bohem větrů a až teprve v Řecku, respektive po jeho přebývání v krétské jeskyni Dikté, kde se připravoval na rozhodující souboj, stoupl jeho význam. Po desetiletém boji s otcem totiž Zeus dokázal zachránit své sourozence a posléze se dokonce stát nejvyšším bohem na hoře Olymp v pohoří Parnas.

Pozornost je však věnována i dalším vládcům nad osudy pouhých smrtelníků: Diově manželce Héře, vládci moří Poseidonovi, bohyni moudrosti a vítězné války Athéně, vůdci múz Apollonovi, bohyni lásky Afrodite, Hefaistovi, který jako jediný z bohů pracoval, nebo lstivému a úskočnímu poslu bohů Hermesovi, jenž se stal patronem bankéřů.

Ve třináctidílném cyklu však čeká na diváky celá řada dalších překvapení a poučení. Dozvědí se například o gigantomachii – neúspěšné válce gigantů (dětí Matky Země Gaii) s bohy, jimž pomohl silák Herakles. Rozluští tajemství Pergamského oltáře nebo zjistí, že expanze řecké kultury a civilizace zasáhla až do Malé Asie, tedy na území dnešního Turecka.

Na reprízu pořadu se mohou diváci podívat vždy ve čtvrtek na ČT2 od 13:10, dokumenty budou také ke zhlédnutí v archivu iVysílání.

  • Bohové a hrdinové antických mýtů zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1985/198440.jpg
  • Bohové a hrdinové antických mýtů zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1985/198443.jpg