Na festivalu v New Yorku měl premiéru snímek o zpěvačce Aretě Franklinové s názvem Amazing Grace. Materiál byl natočen v sedmdesátých letech, kdy vyšlo i její stejnojmenné album, dlouhá léta nejprodávanější gospelová deska. Dokument se dostal na veřejnost necelé tři měsíce po její smrti.
Amazing Grace. Dokument o Aretě Franklinové čekal na dokončení téměř 50 let
Amazing Grace (Úžasná milost) je píseň stará více než dvě stovky let. V podání Arethy Franklinové ale křesťanská píseň, kterou napsal bývalý kapitán otrokářské lodi, získala zcela jiný rozměr. Stejnojmenného alba z roku 1972 se prodalo více než dva miliony kusů.
Záznam, z něhož vychází nový dokument, pořídil režisér Sydney Pollack během dvou večerních natáčení v roce 1972, kdy Aretha koncertovala v baptistickém kostele v Los Angeles. V nahrávce se ale vyskytly problémy se zvukem, a proto se práce na dokončení filmu na dlouhá léta zastavila. Pomocí moderních editačních programů se začal záběry zabývat producent Alan Elliot až v roce 2008, kdy Pollack zemřel. Před smrtí vyjádřil přání, aby byl jeho film dokončen.
Pro zpěvaččiny příbuzné byl záznam překvapením. „Dozvěděla jsem se o tom asi tři roky zpátky. Alan mě šokoval, když mi řekl o nahrávce, o které jsem nikdy neslyšela. Poslal mi odkaz a přišlo mi to skvělé,“ uvedla Sabrina Owensová, neteř Arethy Franklinové.
Snímek si měl odbýt premiéru už v roce 2015 na festivalech v Telluride a Torontu. Sama Aretha Franklinová ale jeho projekci na poslední chvíli zastavila. Důvody neprozradila. Otázkou tedy zůstává, jestli by zpěvačka, která letos v srpnu zemřela, s uvedením snímku souhlasila. Její rodina ale přikývla.
„Myslím, že bychom na tento film měli koukat jako na dokument a historický artefakt. Je svědectvím nejen o tom, jaká byla Aretha, ale i o době, v jaké žila. Její poselství bylo stejně relevantní v roce 1972 jako dnes,“ domnívá se producent Tirrell Whittley.
Devadesátiminutový snímek zachycuje Arethu v nejlepší hlasové kondici a z písní v jejím podání mrazí i po šestačtyřiceti letech.