Začínají letní výprodeje, ceny spadnou až o 70 procent

Praha - S příchodem letních měsíců v Česku pomalu startuje sezona letních výprodejů. Ceny sezonního zboží tak v příštích týdnech začnou postupně klesat až o 70 procent. Hlavní vlna výprodejů přijde na řadu v červenci a srpnu, kdy snížení cen bude ještě výraznější. Obchodníci ale letos navzdory hospodářské krizi, kvůli které Češi v obchodech méně utrácejí, neplánují větší letní výprodeje než v předchozích letech.

Lidé budou moci od středy výrazně levněji nakoupit třeba v outletovém centru Fashion Arena v pražských Štěrboholích. Ceny zde od středy sníží všech zhruba sedm desítek obchodů. „Zákazník k minimálně třicetiprocentním slevám, které outletové obchody ve Fashion Areně nabízejí standardně a na veškeré zboží po celý rok, získá další slevy a výhodné nabídky. Protože úkolem obchodů v outletovém centru je vyprodat veškeré skladové zásoby, nejsou výjimkou slevy i 70 procent oproti původním cenám,“ sdělilo vedení Fashion Areny.

V následujících týdnech odstartují letní výprodeje i další obchodníci. „První akční nabídky se v našich obchodech objeví už v průběhu června. Letní slevy se budou letos pohybovat mezi 50 a 75 procenty. Zákazníci budou moci výhodné ceny využívat postupně podle druhu zboží,“ řekla mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Eva Karasová.

V závěru června zahájí letní výprodeje také síť obchodů s módou C&A. „V první fázi budeme mít slevy do 50 procent,“ uvedla Hana Raková ze společnosti C&A Moda ČR. Na prázdninové měsíce naplánoval letní slevy obchodní řetězec Ahold. „Letní výprodeje zahájíme v polovině července. Pro zákazníky jsme letos připravili až sedmdesátiprocentní slevy na vybrané položky. Zejména se bude jednat o textil a sportovní vybavení,“ sdělil mluvčí Aholdu Libor Kytýr.

Kvůli krizi se slevy nezvýší

Obchodníci tvrdí, že hospodářská krize letos nebude mít vliv na rozsah letních výprodejů. Výše slev i složení sortimentu zařazeného do nabídkových akcí budou obdobné jako loni,„ podotkla Karasová. Pokles poptávky letos podle Rakové zatím není tak dramatický, takže sklady obchodníků nejsou přeplněné neprodaným letním zbožím. “Předpokládám proto, že letní slevy budou letos podobné jako loni," uvedla Raková. Krize nepřiměla obchodníky k větším slevám ani na začátku letošního roku, kdy zahájili novoroční výprodeje. Podle průzkumu portálu www.akcniceny.cz ale tehdy přibylo zboží nabízeného ve slevových akcích.

Díky letním výprodejům si obchodníci uvolní sklady a prodejní plochy pro nové zboží. Výprodeje jsou tradičně také důležitým marketingovým nástrojem, pomocí kterého obchodníci soupeří o zákazníky. Řada obchodních řetězců proto letos termín zahájení letních slev úzkostlivě tají, aby konkurenci neodkryla své karty.