Začátečnické chyby, kterých by se měl investor vyvarovat

Praha – Jak životní úroveň Čechů roste, stále více z nich se pouští do investování. Často do něj ale jdou naslepo bez ekonomického vzdělání třeba pod vlivem médií. Někdo má štěstí a na zcela začátečnické investici zbohatne. Většinou však přijde na řadu zcela jiný scénář – ztráta. Na vině jsou přitom obvykle začátečnické chyby, které se ještě ke všemu často opakují. Pojďme se v rámci naší Investiční univerzity podívat na ty nejčastější.

Sázka na jednoho koně

Častou začátečnickou chybou je nedostatečná diverzifikace vložených prostředků. Řada investorů vloží všechny své peníze třeba jen do jediného akciového titulu. Taková investice je však náchylná k výkyvům, a investor tak může snadno tratit.

Za dostatečnou diverzifikaci nelze považovat ani to, že investor vloží peníze do různých akciových titulů. „Až příliš často se v praxi setkáváme s případy, kdy má klient tři a půl akcie z pražské burzy a považuje to za dokonalé portfolio, i když je to spíše ruská ruleta. Obecně je vhodné diverzifikovat nejen mezi různé akcie, ale i mezi jednotlivé třídy aktiv, tedy akcie, dluhopisy, komodity, nemovitosti atd.,“ upozornil analytik společnosti Partners Aleš Tůma.

Měnové šílenství

Zvláště v poslední době, kdy se Evropa otřásá pod tíhou dluhové krize, sází stále více investorů například na Asii. Tam se sice dá vydělat, pro začínajícího investora to ovšem podle odborníků není úplně nejlepší volba. Na těchto trzích je totiž nucen investovat ve velmi exotických měnách, a měnové riziko tak žene do závratných výšek.

„Měnové sázky nejsou nic pro začínajícího investora. Takže každý by měl zvolit svou referenční měnu. Většina Čechů tedy české koruny,“ doporučil ředitel obchodu Pioneer Investments ČR Petr Šimčák.

Posedlost módními trendy

Další častou chybou začínajících investorů je to, že pod vlivem médií často podléhají módě nebo zbytečné panice. Když už si investor jednou sestaví portfolio, měl by ho podle odborníků alespoň nějaký čas držet. Horké módní tipy totiž obvykle nemívají dlouhého trvání. „Investor by měl mít předem rozmyšlený plán, co s portfoliem v jaké situaci udělá, aby pak zbytečně nepodléhal vlivu krátkodobých výkyvů a zbytečně často neměnil skladbu portfolia,“ radí analytik společnosti Citfin Jiří Šimek.

Jiří Šimek

„Investor by se měl vyvarovat absence zdravého selského rozumu a bezhlavě nenakupovat vše, co vidí v médiích nebo co poradí poradci.“

Další chyba, které se začínající investoři často dopouštějí a která úzce souvisí s vlivem médií, je nakupování na konci růstového trendu. Toho jsme byli svědky například loni v létě, když dluhová krize hnala ceny zlata ke 2 000 dolarů za unci a média se předháněla ve spekulacích, kam až by mohla cena zlata vzrůst. Tehdy řada Čechů nakoupila za své úspory zlaté cihly a mince a teď jen zoufale sledují, jak se po opadnutí paniky cena překoupeného zlata vrací k hodnotám kolem 1 600 dolarů za unci.

Podle odborníků by tak měl mít drobný investor neustále na paměti poučku, že pokud někde dlouhodobě dochází k nadprůměrným ziskům, lze v budoucnu očekávat spíše splasknutí bubliny a podprůměrné výnosy. Zkrátka minulé výnosy zdaleka nejsou zárukou výnosů budoucích.

Investor spekulantem

Další poměrně častou chybou, které se začínající investoři dopouštějí, je to, že si předem nestanoví výnos, kterého by chtěli dosáhnout. Bezhlavě se pak pouští do rychlých nákupů a následných prodejů. Něco se jim sice obvykle podaří vydělat i v takovém případě, zisk je ovšem většinou minimální. Navíc v takovém případě nelze ani hovořit o investování, ale o spekulaci.

V této situaci je potřeba také myslet na to, že pokud investor drží konkrétní titul méně než 6 měsíců, ukousne z jeho zisku při prodeji ještě daň z příjmu. Ta činí 15 procent z dosaženého zisku. U akcií jde o rozdíl mezi kupní a prodejní cenou.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP/Francisco Seco

Investování není pro každého

Pokud vás láká investování, měli byste si také uvědomit, že samostatné investování není pro každého. Pro lidi, kteří ekonomice příliš neholdují, je lepší svěřit své peníze odborníkům. Těmi může být například některý z podílových fondů. Ani investice do podílových fondů samozřejmě nelze chápat jako bezrizikové, zvláště pokud vložíte své peníze třeba do akciového fondu, na druhou stranu - pokud zvolíte některý z fondů peněžního trhu, podstupujete jen velmi malé riziko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 10 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 11 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 11 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 20 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
20. 1. 2025
Načítání...