V původní práci už je na jejich místech někdo jiný, hledání nového zaměstnání je ale velmi obtížné. Ženy a v některých případech i muži po rodičovské dovolené jsou na trhu práce jednou z nejohroženějších skupin. Často jim nezbývá nic jiného než úplně změnit svou profesi. I tak jich ale mezi nezaměstnanými ubývá, oproti loňsku o celých pět tisíc.
Z barmanky řidičkou autobusu. Návrat do práce po mateřské nebývá jednoduchý
„Pokud je rodič několik let s dítětem doma a není v kontaktu se zaměstnavatelem, nezajímá se o to, co se změnilo v jeho profesi, tak se může stát, že jeho kvalifikace de facto klesne,“ potvrzuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.
S problémy se potýká například Marta Králová. Po šesti letech, kdy byla doma s dětmi, nemůže sehnat práci. „Je to hodně náročné, protože práce pro mámy tady moc nejsou. Není tady možnost zkrácených úvazků a celkově i zaměstnavatelé na mě koukají dost divně, když jim řeknu, že mám doma dvě malé děti,“ popisuje svou zkušenost.
Do úplně jiného oboru
A právě z těchto důvodů nabízejí úřady práce rodičům rekvalifikační kurzy. O tom, že změna zaměstnání občas pomůže, ví i bývalá barmanka Alena Pokorná. Ta se po rodičovské nevrátila za bar, ale sedla si naopak za volant autobusu.
„Chceme takové zaměstnance, protože cestující mají ženy rádi, věří jim. A my považujeme ženy za spolehlivé zaměstnance,“ říká Kateřina Kratochvílová, ředitelka společnosti ICOM, kde autobusy a kamiony řídí vedle Aleny Pokorné ještě dalších asi 30 žen.
Na úřadech práce ale najdou podporu i ti, kteří chtějí rozjet vlastní podnikání. Příspěvek na start živnosti může být až 80 tisíc korun. A několik podnikatelů je právě i mezi rodiči po mateřské. Například Rehana Ježková dřív učila, nyní vyrábí speciální bundy pro matky, které nosí své děti uvázané v šátku.