Vyloučení Arevy bylo podle ÚOHS v pořádku

Brno – ČEZ měl právo vyloučit z výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín francouzskou společnost Areva. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil, že jeho úřad zastavil správní řízení. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné – Areva už oznámila, že se proti němu odvolá. Dokud nenabude rozhodnutí právní moci, tak stále platí, že ČEZ nemůže s vítězem tendru uzavřít smlouvu.

„Úřad v rámci správního řízení neshledal, že by zadavatel postupoval v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, když společnost vyloučil ze zadávacího řízení. Nebyly tedy zjištěny důvody pro uložení nápravného opatření,“ sdělil Rafaj. Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž uvedl, že společnost ani jiné rozhodnutí ÚOHS neočekávala, protože je přesvědčena o zákonnosti svého postupu.

Areva večer informovala, že se proti verdiktu ÚOHS odvolá. „Areva hodlá podat rozklad k předsedovi ÚOHS, a pokud to bude nutné, předložit následně celou záležitost českým soudům. Areva je odhodlána chránit své zájmy před všemi dostupnými instancemi,“ uvedla společnost v prohlášení.

Petr Rafaj, předseda ÚOHS:

„Dospěli jsme k názoru, že ČEZ postupoval podle zákona a podle zadávací dokumentace. (…) Dokud nebude toto rozhodnutí pravomocné, tak platí předběžné opatření o zákazu podpisu smlouvy. ČEZ nicméně může dál pokračovat ve výběru nejvhodnější nabídky.“

Podle Rafaje může Areva usilovat o soudní přezkum poté, co se stane pravomocným rozhodnutí o rozkladu. Takové soudní řízení už by ale tendr nezdrželo – předběžné opatření zakazující ČEZu podepsat smlouvu s vítězem bude zrušeno, jakmile se rozhodnutí o rozkladu stane pravomocným.

Nyní však stále platí, že smlouva na dostavbu nemůže být podepsána. Předběžné opatření, které úřad již dříve vydal, zatím nepozbylo platnosti, protože aktuální verdikt úřadu není pravomocný. ČEZ nicméně může pokračovat v posuzování nabídek japonsko-amerického Westinghousu a česko-ruského Konsorcia MIR.1200.

Rozhovor s Petrem Rafajem (zdroj: ČT24)

„Řízení o odvolání může trvat opět zhruba dva měsíce. Poté budou přípustné opravné prostředky v rámci správního soudnictví, což obvykle představuje nejméně dalších šest měsíců,“ komentoval rozhodnutí antimonopolního úřadu Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. „Pravděpodobnost, že v rámci řízení o rozkladu předseda ÚOHS změní rozhodnutí svého úřadu, je velmi malá,“ domnívá se Hájek.

Raději bychom měli tři uchazeče

ČEZ vyřadil Arevu z tendru loni v říjnu s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce, podrobnosti ale ani jedna z firem nezveřejnila. „Vyřazení Arevy pro nás bylo nepříjemným překvapením, ale museli jsme postupovat v souladu se zákonem. Pro nás by byla lepší pozice, kdyby v tendru pokračovali všichni tři uchazeči,“ informoval mluvčí ČEZu Kříž.

Francouzský uchazeč přitom nadále odmítá, že by se dopustil chyby. „Areva stále pevně věří, že její komplexní a detailní nabídka, která byla předána společnosti ČEZ v červenci 2012, je v souladu se zákonnými požadavky plynoucími z české legislativy, jakož i zadávacími kritérii,“ uvedla firma.

Definitivního vítěze tendru by energetická společnost chtěla znát do září. Do konce roku by pak chtěl ČEZ uzavřít smlouvu s vítěznou společností. Dostavba Temelína by měla být dokončena nejpozději v roce 2025.

Vládní zmocněnec pro výstavbu Temelína Václav Bartuška v rozhovoru pro server Česká pozice ale zdůraznil, že v letošním roce by měla být podepsána jen předběžná smlouva s vítězem tendru, která umožní ČEZu začít jednat se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o vydání licence pro elektrárnu. Teprve po získání stavebního povolení by podle Bartušky energetická společnost uzavřela závěrečnou smlouvu.

Vítěz tendru by měl v Temelíně vystavět třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny. Tím by se výkon Temelína více než zdvojnásobil ze současných 2 000 megawattů. Hodnota zakázky se odhaduje na 200 až 300 miliard korun.

KDO MÁ ZÁJEM DOSTAVĚT TEMELÍN?

AREVA (vyřazena z tendru)

Skupina Areva, která vznikla v roce 2001, sídlí v Courbevoie u Paříže. Podle svého tvrzení je největším světovým dodavatelem jaderných reaktorů. Od 70. let postavila nebo právě staví již 102 reaktorů v 11 zemích světa, z nichž 91 je stále v provozu. Kromě jaderného strojírenství se zabývá i výrobou paliva pro atomové elektrárny a vybavením pro distribuci a přenos energie. Vlastníkem Arevy je francouzský stát. Skupina má v současnosti 48 000 zaměstnanců, výrobní kapacity má ve 40 zemích a obchodní zastoupení ve stovce zemí světa.

MIR.1200

Jedná se o konsorcium české firmy Škoda JS s ruskými společnostmi Gidropress a Atomstrojexport z konsorcia Rosatom.

Atomstrojexport má sídlo v Moskvě. Firmu kontroluje státní agentura Rosatom. Předchůdci firmy se podíleli i na budování jaderných elektráren v bývalém Československu (Jaslovské Bohunice).

Gidropress je ruský státní výrobce systémů pro jaderné reaktory. Podnik byl založen v roce 1946 a sídlí v Podolsku. Podílel se podle vlastních údajů na výstavbě reaktorů v celkem 18 jaderných elektrárnách v Rusku, Arménii, Finsku, Bulharsku, Maďarsku, Česku, Slovensku a Číně. Je rovněž součástí ruské státní agentury Rosatom.

Škoda JS se sídlem v Plzni se již přes 50 let zabývá inženýringem a dodávkami pro jadernou energetiku. K hlavním projektům společnosti v současnosti patří obnova systému kontroly a řízení Jaderné elektrárny Dukovany, podílí se také na dostavbě Jaderné elektrárny Mochovce.

WESTINGHOUSE

Patří mezi přední světové firmy v oblasti jaderné energetiky. Staví a provozuje jaderné elektrárny po celém světě a je například lídrem v čínské jaderné energetice. Od roku 2006 jej ovládá japonský konglomerát Toshiba. Podnik založil americký vynálezce George Westinghouse už v roce 1886. V současnosti zaměstnává přibližně 14 000 lidí. Na technologiích Westinghousu je podle firmy založena polovina ve světě fungujících jaderných elektráren. Westinghouse se podílel na výstavbě prvních dvou bloků Temelína a dodával do Temelína také palivo.