Všemocná ruka státu ve Venezuele opět zasáhla, znárodnila cementárny

Caracas - Venezuelská vláda opět sáhla na soukromý majetek. Tentokrát vyvlastnila cementárny, které patřily mexické společnosti Cemex SAB, protože se firma s vládnoucími garniturami nedohodla na podmínkách převzetí majoritního podílu. Převzetí cementáren je dalším krokem v plánu prezidenta Huga Cháveze získat státní kontrolu nad důležitými odvětvími hospodářství. Jako další cíle znárodnění označil banky a ocelárny.

„Jejich čas vypršel a přesunuly se do rukou státu. Všechny tyto kroky vedou k socialismu,“ prohlásil v souvislosti s vyvlastěním Chávez. Zahraniční cementárny podle něj omezují prodej na domácím trhu, aby mohly větší část cementu vyvézt, a tak realizovat vyšší zisky. Tato praxe prý komplikuje závazek vlády postavit velké množství levných domů.

Kromě Cemexu přišly o své podniky ve Venezuele také francouzská cementárna Lafarge a švýcarský Holcim. Ty se ale na rozdíl od Mexičanů s vládou dohodly, že zůstanou pouze minoritními vlastníky ve firmách, a dostaly tak za své podíly zaplaceno. Holcimu vláda zaplatila za 85procentní podíl 552 milionů dolarů (asi 9,1 miliardy korun) a Lafarge za 89 procent 267 milionů dolarů.

Požadavky Cemexu ale byly podle vlády příliš nadsazené. Podle ministra ropného průmyslu Rafaela Ramireze chtěla firma za své venezuelské pobočky kompenzaci ve výši 1,3 miliardy dolarů. „Respektujeme soukromé zájmy. Ale soukromé zájmy nemohou stát nad zájmy lidu,“ podtrhl Ramirez.

Venezuelský socialistický režim již znárodnil například ropný a ocelářský průmysl. Chávez vytrvale hrozí vyvlastněním také podnikům působícím v potravinářském průmyslu. Získat chce i mlékárny světových hráčů, mezi které patří například Parmalat a Nestlé. V jeho hledáčku jsou i banky.

Vydáno pod