Volkswagen je poprvé jedničkou, prodal více vozů než Toyota

Tokio - Německá automobilka Volkswagen překonala v pololetí v prodeji vozů japonskou Toyotu a vůbec poprvé se stala nejprodávanější automobilkou na světě. Toyota oznámila, že za leden až červen její prodej klesl o 1,5 procenta na 5,02 milionu vozů. Volkswagen na počátku tohoto měsíce uvedl, že prodal 5,04 milionu vozů, o 0,5 procenta méně než loni, uvedla agentura AP.

Americký General Motors, který byl nejprodávanější automobilkou více než sedm desetiletí až do roku 2008, kdy ho překonala Toyota, by měl zveřejnit údaje o prodeji ve čtvrtek. GM, kterému se ještě podařilo krátce sesadit Toyotu z pozice jedničky v roce 2011, kdy výrobu japonské automobilky snížilo zemětřesení a tsunami v severovýchodním Japonsku, byl loni třetím největším prodejcem aut na světě, za Toyotou a Volkswagenem. Toyota uvedla, že na snížení prodeje měl v pololetí podíl hlavně pokles na japonském trhu a na rozvíjejících se trzích. Naopak prodej stoupl v USA, Mexiku a Číně.

„Ve statistikách sehrála roli jedna záležitost, a to, že se v Japonsku loni drasticky zvýšily daně na nová auta, Japonci se předzásobili a auta nekupují. Naopak Evropa, kde značka Volkswagen má silné pozice, roste, a to poprvé po pěti letech. Značka má tak šanci dotáhnout vítězství do konce (mít prvenství za celý rok),“ říká séfredaktor Atomakers Erich Handl.

Síla Volkswagenu spočívá podle Handla ve strategii firmy orientovanou na růst, dále v dobré pozici na starém kontinentě, Číně a USA. „Hlavní síla je v domácím trhu, a naopak, domácí trh Toyoty se letos propadal,“ říká Handl. Pokud se pak porovnává finanční síla dvou rivalů, tak soudí, že Toyota se zaměřuje na rozdíl od VW na profitabilitu. „Obě firmy vyrábějí zhruba stejný počet aut, ale Toyota ho udělá s polovinou lidí,“ dodává Handl.

Jak jdou prodeje aut

Loni Toyota prodala 10,23 milionu vozů. Letos však očekává snížení prodeje o jedno procento na 10,15 milionu vozů. Volkswagen je největším prodejcem aut v Evropě a loni prodal 10,14 milionu vozů. Do skupiny Volkswagen spadají také automobilky Škoda Auto, Audi, Seat, Porsche, Bentley, Bugatti či Lamborghini. GM za celý loňský prodal 9,92 milionu vozů. Mezi značky automobilky patří Cadillac či Opel.

Vydáno pod