Vláda dává bohatým, bere chudým, hlásaly transparenty sklářů

Praha - Před úřadem vlády se dnes sešlo pět set až šet set sklářů. Demonstraci svolal Odborový svaz zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu, aby upozornil na nečinnost vlády, která zatím krachujícím podnikům ani jejich zaměstnancům nijak nepomohla. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas ale v rozhovoru pro Českou televizi jakoukoliv kritiku odmítá a tvrdí, že sklářům měli pomoci majitelé problémových podniků.

Demonstranti na vládu „zaútočili“ silnými hesly, ve kterých požadují dokonce i její demisi. Ve většině případů se ale snaží upozornit na nejasnou situaci kolem krachu skláren a na to, že jim stát příliš nepomohl. „Žádná krize, velký tunel“ stojí na jednom z transparentů. Další hlásají hesla typu: „Co byste dělali vy, chytráci, kdybyste nedostali zaplaceno za práci?“ nebo „Heslo vlády Mirka Topolánka - chudým brát, bohatým dávat!“ 

Demonstrující skláři:

„Jsme zaměstnanci, a i když výplaty nedostáváme, nemůžeme na úřad práce, nedostáváme sociální dávky, zkrátka nic.“

„Hlavně jsme se přišli zeptat, proč jsou ze zákona tři odstupné platy, když nám je nikdo nezaručí a nedá.“

Zoufalí skláři žádají vládu hned o několik věcí. Rádi by viděli například změny v insolvenčním zákoně, které by jim poskytly alespoň nějaké finanční prostředky. Navíc vládu urgují, aby podala žádost k Evropské komisi, na základě které by krachující odvětví mohlo dosáhnout na dotace z evropských fondů.

„V úvahu připadají dvě možnosti. Je to evropský fond pro zvládání problémů s globalizací a druhá možnost je evropský sociální fond,“ vyjmenoval již dříve možnosti, jak pomoci českým sklářům, eurokomisař pro sociální záležitosti Vladimír Špidla.


Nečas: Na obojím se už pracuje

Ministr práce a sociálních věcí demonstrujícím sklářům prostřednictvím České televize vzkázal, že na obou jejich požadavcích se již pracuje. „My jsme připravili návrh novely zákona o ochraně zaměstnanců při insolvenci, který by umožnil těm sklářům, kteří nedostali výplatu, aby dostali náhradu mzdy od úřadu práce,“ vyzdvihl Nečas. Stejně tak kabinet pracuje i na vypsání projektů, které by zpřístupnily sklářskému průmyslu evropské dotace.

Odbory tvrdí, vláda dělá málo

Jednou z nosných myšlenek dnešní demonstrace je také upozornění na to, že vláda dělá pro záchranu sklářů a jejich odvětví málo. „Pokud se ministr na 'místo činu' nepřijede ani podívat, dokonce nikoho ani nevyšle do takové firmy, tak si lze jen těžko představit, že tady někdo bude zpracovávat nějaké návrhy,“ postěžoval si na nečinnost vlády předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu (OS SKBP) Vladimír Kubinec. Nečinnost ministrů vedla podle odborů ke znehodnocení miliardových aktiv státu v odvětví a způsobila kritickou situaci zaměstnanců, kteří jsou už několik měsíců bez výplat.

Ministr Petr Nečas o dnešní demonstraci:

„Skláři jsou obětí majitelů těch podniků. Je zajímavé, že jsou již podruhé před úřadem vlády a ani jednou před sídlem majitelů, kteří je do této situace dostali.“

Nečas navíc tvrdí, že komunikace se sklářskými odbory není ideální. Nelíbí se mu například, že ho nepozvaly na dnešní demonstraci. A kam není zván, tam prý nechodí.

Na dnešní demonstraci se sešli především bývalí zaměstnanci podniků Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus. Obě firmy byly ještě v polovině loňského roku největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly 7 000 lidí. Pak se ale dostaly kvůli předlužení do finančních průblémů a v září skončily v insolvenčním řízení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát redukuje akcelerační zóny pro větrné elektrárny

Stavby větrných elektráren, které mohou pomoci snížit emise skleníkových plynů a omezit změnu klimatu, měly rozhýbat akcelerační zóny. Stát označil 94 míst, kde by je nebo fotovoltaiky mělo jít vybudovat snáz a rychleji. Zhruba tři desítky teď chce kabinet, jehož někteří členové reagovat na změnu klimatu odmítají, vyřadit nebo zmenšit. A to i kvůli nesouhlasu samospráv i výhradám armády.
před 6 hhodinami

Po oznámení o dohodě mezi USA a Íránem ceny ropy klesly, píše Reuters

Ceny ropy klesly na nejnižší úroveň od března po oznámení, že USA a Írán v pátek podepíší memorandum o mírové dohodě. Kontrakty na nákup severomořské ropy Brent zlevnily do 02:04 SELČ o 3,58 dolaru, tedy o 4,1 procenta, na 83,75 dolaru za barel. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate stál 80,87 dolaru, tedy zlevnil o 4,01 dolaru, neboli o 4,72 procenta, napsala agentura Reuters.
před 10 hhodinami

Koalice chce proměnu státní podpory hypoték, pro mladé mají být výhodnější

Vládní koalice chystá od roku 2028 zásadní změny ve státní podpoře hypoték. Mladší lidé do 36 let mají získat oproti současnosti výhodnější daňové odpočty ze zaplacených hypotečních úroků. Naopak někteří starší a majetnější klienti by mohli o část daňových odpočtů z úroků přijít, naznačil premiér Andrej Babiš ve sněmovně už na konci května. Ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO) chce vládě konkrétní plán změn představit do konce června.
před 17 hhodinami

Zákon o střetu zájmů chceme jen narovnat, tvrdí Schillerová. Jasně se týká Babiše, varuje opozice

Novela o střetu zájmů, kterou tento týden předložili koaliční poslanci, nevznikla kvůli předsedovi vlády Andreji Babišovi, řekla v Nedělní debatě ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO). Tvrdí, že jejím cílem je jen narovnat tuto údajně nejtvrdší legislativu v Evropě. Podle expremiéra Petra Fialy (ODS) se ale Babiše jasně týká. Kdyby svůj střet zájmů vyřešil, Evropská komise by neposílala dopis, sdělil. Předseda STAN Vít Rakušan upozornil, že se zákon bude vymáhat i zpětně. Šéf diplomacie Petr Macinka (Motoristé) se domnívá, že proti Babišovi se vede politický boj.
včera v 13:55

VideoV Česku přibývají pracovníci z Filipín, jejich angažování rozebrali hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

V Česku přibývá pracovníků z Filipín. Letos v březnu jich bylo bezmála patnáct tisíc, jejich počet se za dva roky zdvojnásobil. Na zájem reaguje i vláda, která od července výrazně zvýší kvóty pro vysoce kvalifikované zaměstnance z tohoto státu. Posily vyhlížejí hlavně tuzemské nemocnice. „Potýkáme se s nedostatkem zdravotnického personálu. Jde o sestřičky, jde i o sanitáře i lékaře,“ přiblížil zdravotnický záchranář Jakub Škoda z Thomayerovy nemocnice. Filipíny jsou dlouhodobě zdrojem pracovní síly pro celý svět, popsala ředitelka a majitelka společnosti Kasea CZ Gabriela Pchálková. Podotkla, že tuzemská populace stárne. Podmínky dostat se na český pracovní trh jsou jak pro Filipínce, tak pro zaměstnavatele obtížné, podotkla právnička Petra Silovská z advokátní kanceláře Chrenek, Toman, Kotrba. Debatou v Událostech, komentářích z ekonomiky provázel Jakub Musil.
včera v 09:19

Členové ODS se v otázce přijetí eura neshodnou

Místopředseda sněmovny a stínový ministr financí Jan Skopeček (ODS) je přesvědčen o tom, že zavedení eura má aktuálně víc nevýhod než výhod. Naopak podle místopředsedy ODS Pavla Drobila panují vhodné podmínky pro přijetí už delší dobu. Uvedl to s odkazem na stav českého průmyslu. Oba politici o tom debatovali na ideové konferenci ODS, kde zástupci strany prezentovali priority dalšího směřování.
13. 6. 2026

SpaceX vstoupila na burzu, Musk je prvním dolarovým bilionářem

Elon Musk se stal prvním dolarovým bilionářem na světě. Pomohl mu k tomu vysoký zájem o akcie jeho společnosti SpaceX (plným názvem Space Exploration Technologies), které v pátek vstoupily na burzu Nasdaq. Firma v primární veřejné nabídce akcií (IPO) získala 75 miliard dolarů (1,57 bilionu korun). Jde tak o největší IPO všech dob. Akcie zahájily obchodování na ceně 150 dolarů (více než 3100 korun) za kus. Tržní kapitalizace firmy tak činila 1,96 bilionu dolarů. Den pak uzavřely na hodnotě 161 dolarů, tedy se ziskem zhruba dvacet procent, kdy hodnota společnosti přesáhla dva biliony dolarů.
12. 6. 2026Aktualizováno12. 6. 2026

Schillerová navrhuje zvýšit schodek rozpočtu na příští rok o dvacet miliard

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhla pro příští rok zvýšení schodku veřejných financí o necelých dvacet miliard korun, tedy z letošních 2,6 na 2,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). ČT spočítala, že v případě takového zvýšení by vzrostl deficit státního rozpočtu na 330 až 340 miliard korun. Stejný odhad má i Národní rozpočtová rada. Státní kasa se bude muset vypořádat například s výrazným růstem požadavků ministerstev, zejména u obrany, školství, zdravotnictví a sociálních věcí.
12. 6. 2026
Načítání...