Většina Čechů by krizi řešila podporou zaměstnanosti

Praha - Podle nového průzkumu agentury STEM by při řešení současné hospodářské krize dvě třetiny Čechů upřednostnily opatření vedoucí k udržení zaměstnanosti a tvorbě nových pracovních míst. Podle 70 procent občanů se přitom finanční krize v Česku projevuje stejně jako v ostatních členských zemí EU. Názor, že udržení a rozvoj zaměstnanosti je nejlepším způsobem řešení dopadů hospodářské krize, zaznívá nejčastěji od lidí ve věku 30 až 44 let, od dobře majetkově zajištěných či od příznivců KDU-ČSL nebo ODS.

Druhou nabízenou alternativu, tedy opatření k udržení životní úrovně obyvatel, by upřednostnila třetina občanů. Relativně nejvíce ji podpořili příznivci KSČM a Strany zelených, přestože i oni dávají větší důraz na řešení zaměstnanosti. Obě opatření mají přibližně stejnou podporu pouze u příznivců KSČM, 47 procent z nich je spíše pro opatření k udržení životní úrovně, 53 procent by se zaměřilo na tvorbu nových pracovních míst.

Přibližně sedm lidí z deseti si myslí, že globální krize se v Česku projevuje stejně jako ve většině ostatních zemí EU. Zhruba pětina lidí má za to, že se v Česku krize projevuje méně, a zhruba stejný podíl lidí si naopak myslí, že finanční krize má v tuzemsku horší následky.


Větší dopady na domácí ekonomiku současné krizi přisuzují především lidé s nižší úrovní vzdělání, hůře majetkově zajištění, dále pak důchodci a příznivci KSČM. Ve všech těchto skupinách je tento názor zastoupen častěji než v průměru celé populace, ani tak ale není většinový.

Průzkumu, který byl proveden od 5. do 12. května, se zúčastnilo 1265 občanů starších 18 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025
Načítání...