V miliardovém tendru na lesnické práce byla nejúspěšnější skupina PETRA

Nejúspěšnějším účastníkem tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2017 až 2021 se stala skupina PETRA. Podala nejlepší cenovou nabídku na 15 ze 48 soutěžených jednotek, má tak šanci získat 15 kontraktů.

Předpokládaná hodnota lesnických prací, o které se soutěžilo, je asi 3,4 miliardy korun. O zakázky se ucházelo 36 firem. Alespoň jeden kontrakt by mohlo získat 13 firem. Lesům ČR patří polovina lesů v zemi, tendry se týkají zhruba pětiny území a práce jsou na pět let.

Výsledky tendrů v úterý zveřejnil generální ředitel LČR Daniel Szórád.

Do skupiny PETRA z Ratíškovic u Hodonína patří stejnojmenná firma a s ní propojená společnost T.E.P. HOLZ. Skupina tak na základě výsledků tendru může významně posílit svou pozici v těžbě dřeva ve státních lesích a stát se jednoznačně největším obchodním partnerem Lesů ČR.

Uniles skončil na druhém místě

V minulých dvou letech tendry na počet získaných jednotek vyhrála společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí a šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Nyní má Uniles šanci získat deset jednotek a je druhý za skupinou PETRA. V tendru 2016+ Uniles získal z 57 jednotek 12 kontraktů a v tendru 2015+ z 33 soutěžených kontraktů získal osm smluv.

Zakázky pro tendr 2017+ jsou trojího druhu. Ze 48 územních jednotek se na 28 soutěží vypisuje takzvaná komplexní zakázka, kdy vítěz soutěže dělá pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje. Komplexní zakázka o odhadovaném objemu 2,8 miliardy korun je nejhodnotnější a firmy o ni mají největší zájem. To se potvrdilo i letos, kdy nabídku do komplexní zakázky podalo 26 firem.

U 14 jednotek jde o soutěž pouze na pěstební práce v objemu 434 milionů korun. Do ní dalo nabídky 23 firem. U zbývajících šesti jednotek je předmětem soutěže těžba s prodejem dřeva, souhrnná hodnota u ní je 168 milionů korun a nabídky do ní dalo 18 subjektů.