V Asii by mohla prasknout další bublina

Peking – Analytici tvrdí, že by se mohla opakovat asijská krize z devadesátých let. Vyspělý svět totiž kvůli nízkému výnosu vlastních měn ukládá raději peníze například do čínského jüanu. Jde především o USA, které posílají na asijský kontinent až příliš mnoho dolarů. Světová banka v dnešní pololetní zprávě varuje před sílícími kapitálovými toky do oblasti východní Asie a závratným růstem měn asijských států.

Asijské měny dobře vynášejí

Asijské ekonomiky se s nedávnou hospodářskou recesí vypořádaly daleko lépe než například Spojené státy nebo Evropa. Ty proto volné peníze masivně investují do měn, jako je čínský jüan. Číně a ostatním asijským státům tak ale hrozí vysoká inflace, tvrdí zástupci Světové banky. „Státní dluhopisy zemí, jako jsou Spojené státy, Německo nebo Japonsko vynášejí opravdu velmi málo, a proto se investoři dívají po alternativách. Samozřejmě rozvíjející se ekonomiky včetně Asie jsou zajímavou příležitostí,“ tvrdí hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč.

hlavní ekonom Světové banky pro Asii a Tichomoří Vikram Néhrú

„V poslední době sledujeme snahu států východní Asie vyrovnat se s velkým objemem peněz, který je především způsobený uvolňováním měnové politiky ve Spojených státech.“

Asijské státy mají řadu nástrojů, jak se s přílivem kapitálu vyrovnat. Mohou využít měnovou politiku, odstranit stimuly na podporu ekonomického růstu nebo regulaci bankovního sektoru, která by předešla neopatrnému půjčování financí. Intervence vlád na devizovém trhu mají jen omezené výsledky, a nejsou-li koordinované, jen zvyšují likviditu na světovém trhu, dodává banka ve své zprávě. Banka varuje vlády zemí v regionu, aby neopakovaly chyby z krize asijských finančních trhů před více než deseti lety.

Další krize je na spadnutí, devizové rezervy nadměrně rostou

analytik Raiffeisenbank Michal Brožka

„Pokud zde vzniká nějaká bublina, tak časem může dojít k tomu, že splaskne a dojde k další finanční krizi.“

Přesto analytici upozorňují, že v roce 2011 budou devizové rezervy rozvíjejících se ekonomik až 6,5 bilionu dolarů. To je o polovinu víc než před vypuknutím současné krize a nikdo neví, co tak velká hotovost udělá s jednotlivými měnami. Podle analytiků ale nadměrný příliv kapitálu může vést k další krizi. Investoři si totiž uvědomí, že jejich očekávání byla až příliš optimistická a začnou peníze přesouvat jinam.

Další vývoj teď mají v rukou především vlády a centrální banky. O omezení měnových rizik se bude jednat už v polovině listopadu na summitu G20 v jihokorejském Soulu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 10 hhodinami

Lyžařské pobyty v zahraničí podražily, přesto je o ně velký zájem

Zimní pobyty na horách v zahraničí letos meziročně podražily až o desetinu. Přesto jsou na dobu jarních prázdnin téměř vyprodané. Potvrzují to cestovní kanceláře. Hlavní důvod, proč každým rokem jezdí především do Alp a Vysokých Tater čím dál víc Čechů, je jistota sněhu. Jen v Rakousku by jich letos měly trávit volno skoro dva miliony. Cestovat letecky začínají i do vzdálenějších oblastí, jako je Turecko nebo Bulharsko, kde je levněji.
před 19 hhodinami

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
19. 1. 2025

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
19. 1. 2025

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
19. 1. 2025

TikTok obnovil služby v USA po Trumpově slibu zrušení zákazu

Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá nařízení, které umožní fungování TikToku. Síť v USA přerušila provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.
19. 1. 2025Aktualizováno19. 1. 2025

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
19. 1. 2025
Načítání...