Úřady v EU platí pozdě, firmy kvůli tomu krachují

Brusel - Viníkem finančních problému firem v Evropské unii je překvapivě často veřejná správa, která firmám neplatí včas. Píše o tom internetový server Euractiv s odvoláním na průzkum organizace Intrum Justitia. Jen za loňský rok firmy v evropské sedmadvacítce odepsaly pohledávky za 312 miliard eur, tedy zhruba 7,6 bilionu korun. Velká část pohledávek přitom spadá právě na vrub státní správy.

Objem odepsaných pohledávek loni meziročně vzrostl o tři procenta. Pro řadu soukromých společností je tento krok likvidační. Podle průzkumu švédské organizace odpis pohledávek považuje za ohrožení vlastní existence celkem 28 procent dotazovaných firem, přičemž třeba ve Velké Británii je to dokonce 55 procent. Necelá polovina (45 procent) unijních podniků nezaplacené pohledávky vnímá jako překážku vlastního rozvoje.

„Veřejné úřady jsou nejhorším neplatičem. V době řečí o ekonomických stimulech a v časech, kdy se podnikům daří opravdu špatně, by bohatě stačilo, kdyby vlády uhradily spěšně závazky vůči soukromým firmám. To by představovalo pro ekonomiku miliardovou injekci,“ řekl internetovému serveru Luc Hendrickx, šéf asociace malých a středních podniků UEAPME. Podle něj kvůli nezaplaceným fakturám padne jedna ze čtyř společností v EU, a to přesto, že může být plně životaschopná.

Pohledávky k odepsání - pro každého něco jiného

Firmy své pohledávky odepisují v případě, když usoudí, že jim je dlužník nezaplatí. Doba, kdy k odepsání nedobytných pohledávek přistoupí, je ale v zásadě na nich.

Situace napříč celou Evropskou unií se ale značně liší. Zatímco německé firmy loni odepsaly o osm procent pohledávek méně, v Británii to bylo o třetinu více. Právě soukromé společnosti v Německu se přitom potýkají s neplacením pohledávek nejlépe. „V Německu firmy dokážou na krizi reagovat velmi rychle a pohledávky odepisují, aby byly připraveny na hospodářské oživení. V zemích Středomoří se naopak firmy k nezaplaceným pohledávkám zatím nijak nepostavily,“ dodal šéf Intrum Justitia Lars Wollung.

Zlepšení by mohla přinést nová unijní směrnice, která začne platit v březnu 2013. Podle ní budou muset veřejné instituce a podniky splatit své pohledávky do 30 dní. Pokud tak neučiní, druhá strana bude moci bezpodmínečně a okamžitě odstoupit od smlouvy.