Tržby obchodníků v dubnu kvůli koronaviru klesly o 10,9 procenta. Největší propad zaznamenaly oděvy a obuv

Události ČT: Tržby obchodníků v dubnu kvůli koronaviru klesly o 10,9 procenta (zdroj: ČT24)

Tržby obchodníků, kromě prodejů motorových vozidel, v dubnu meziročně klesly po očištění o kalendářní vlivy o 10,9 procenta. Pokles se dotkl všech druhů prodejen. Důvodem jsou vládní opatření proti koronaviru. Výrazně se naopak zvýšil prodej přes internet, jeho růst byl nejvyšší za 15 let, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Propad maloobchodu v dubnu je podle analytiků nižší, než se očekávalo. Statistici však zároveň upozornili, že vzhledem k mimořádným opatřením mohou být dubnová data později výrazně revidovaná.

Neočištěné maloobchodní tržby byly v dubnu meziročně nižší o 10,6 procenta. ČSÚ ovšem v tomto roce začal preferovat očištěné údaje. Meziměsíčně tržby obchodníků reálně klesly o 4,8 procenta.

Tržby se snížily zejména kvůli úplnému nebo částečnému uzavření prodejen, které se týkalo obchodů s potravinami i nepotravinářským zbožím. Nejvýraznější pokles zaznamenaly prodejny s oděvy a obuví, v nichž se tržby snížily proti loňskému dubnu o více než 80 procent. Prodejny sportovních potřeb zaznamenaly propad o 55 procent.

Ve specializovaných prodejnách s potravinami byly tržby nižší o téměř 41 procent. Lépe na tom byly nespecializované prodejny s převahou potravin, kde tržby klesly pouze nepatrně o 0,4 procenta.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera domácnosti zřejmě začaly využívat více potraviny, kterými se předzásobily v předchozím měsíci. „Také velikonoční svátky byly letos z titulu karantény střídmější, a tak se oproti minulému roku utrácelo za potraviny méně,“ řekl. Poukázal také na to, že po silném březnu klesly prodeje farmaceutického a zdravotnického zboží.

Vývoj maloobchodních tržeb (očištěno o kalendářní vlivy, v % meziročně)
Zdroj: ING Bank/ČSÚ

„Naopak tržby v internetových a zásilkových obchodech výrazně posílily, meziroční růst o 47,5 procenta byl nejvyšší za posledních 15 let,“ uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. Za letošní rok by online obchody tak mohly podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy poprvé v historii dosáhnout celkového objemu tržeb ve výši dvě stě miliard korun, nebo se mu citelně přiblížit.

Pokles tržeb obchodníků s motorovými vozidly v dubnu opět výrazně zrychlil. Meziroční prodeje byly nižší o 43,4 procenta, v březnu byl pokles 27,8 procenta. Tržby za opravy aut se snížily o 32,2 procenta, za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů pak o 46,4 procenta.

„Propad registrací nových automobilů se jen nepatrně snížil z dubnových mínus 55 procent meziročně na mínus 44 %, což indikuje, že květen příliš velké zlepšení z pohledu prodejů automobilů nepřinese,“ komentuje čísla hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Česko ale není v tomto ohledu výjimkou, prodeje automobilů padají výrazně ve všech evropských zemích. „V dubnu nové registrace v EU poklesly o 79 procent a v zemích jako Belgie, Irsko Itálie či Španělsko činil propad nových registrací meziročně přes 90 procent,“ připomíná. 

Registrace nových osobních vozidel v ČR
Zdroj: ING Bank/Svaz dovozců automobilů

Dodává, že výrazné propady byly dány restrikcemi a uzavřeními autosalóny, ale i tak lze podle něho očekávat, že v době zvýšené nejistoty budou domácnosti i firmy nákupy automobilů odkládat i nadále.

„Zatímco například u prodejů oděvu, obuvi či výrobků pro rekreaci a sport lze čekat poměrně svižné oživení s tím, jak se prodejny opět otevřely, tak prodeje motorových vozidel budou narážet na horší situaci a nejistoty v ekonomice i v dalších měsících,“ uvedl také hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Dubnová čísla sice nejsou špatná, ale ještě se mohou změnit

Dubnové maloobchodní tržby přinesly poměrně výrazně lepší souhrnná čísla, než trh předpokládal. „Meziroční propady se sice oproti březnu zhruba zdvojnásobily, což odpovídalo očekávání, březnové propady však byly dle revidovaných čísel výrazně mírnější, což příliš neodpovídá intuici. Samotný statistický úřad ale zmiňuje, že část dat je jen odhadována z daňových přiznání a může tak docházet k větším revizím,“ konstatuje Seidler.

Pokud by však dubnové hodnoty nebyly revidovány citelně směrem dolů, byl by dopad restriktivních opatření výrazně slabší, než analytici předpokládali. „V tuto chvíli ale je potřeba brát čísla s určitou rezervou, protože budoucí revize dat,  jak naznačily čísla za březen, mohou být poměrně citelné,“ dodal.

Podle statistiků totiž mohou ještě dubnová data později projít výraznější revizí. Stalo se tak i v případě březnových čísel, kdy ČSÚ původně uváděl pokles maloobchodních tržeb o 9,3 procenta, po revizi tento údaj opravil na šest procent.

„Možnost revize je dána faktem, že část dat, která je běžně modelovaná na základě daňových přiznání k DPH z předchozích období, musela být odhadnuta,“ uvedli statistici. ČSÚ zároveň poděkoval podnikům, které data v současné situaci poskytly a umožnily tak zpracovat výsledky.

Návrat obchodu ke svižnému růstu ze začátku roku v dalších měsících ekonomové tak nepředpokládají. Podle analytika ČSOB Petra Dufka by se mohly obavy spotřebitelů z budoucnosti projevit nejen na nižším prodeji aut, ale i dalšího zboží dlouhodobé spotřeby, jakým je třeba nábytek.

Květen by ale mohl podle ekonoma Davida Marka z Deloitte skončit s lepšími výsledky díky postupnému návratu lidí do práce a dětí do škol. Není však podle něj jasné, jak moc budou lidé šetřit. „Po finanční krizi v roce 2008 to nebylo nijak dramatické, maloobchodní tržby klesaly o jednotky procent, ale špatná nálada trvala zhruba dva roky,“ uvedl.

Trvalý dopad na maloobchodní tržby předpokládá pak hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Bez náhrady podle něj zůstanou neuskutečněné nahodilé nákupy. Spotřebitelskou poptávku začne brzdit také obava z výpadku příjmů.

Ekonom Komerční banky Michal Brožka odhaduje, že za celé druhé čtvrtletí bude meziroční pokles maloobchodních tržeb o 6,2 procenta. „Za celý letošní rok čekáme pokles maloobchodních tržeb bez prodeje aut o 6,5 procenta,“ upřesnil.