Topolánek se opřel do Energetického regulačního úřadu. Zrušme ho, říká

Praha – Energetický regulační úřad (ERÚ) selhává v naplňování své funkce a měl by se zrušit. Na konferenci o české energetické legislativě to dnes řekl bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Regulátor podle něho nechrání spotřebitele před energetickým trhem, ale naopak chrání energetické podniky. Předseda ERÚ Josef Fiřt odmítl Topolánkovy výroky komentovat.

„Energetický regulační úřad má ohromný rozsah pravomocí, je významným tvůrcem či spolutvůrcem legislativy, ale nevykazuje žádné výsledky,“ řekl Topolánek. Funkce ERÚ by podle bývalého premiéra byla obhajitelná, kdyby naplňovala cíl energetické regulace podle evropské legislativy, tedy chránit spotřebitele před energetickými podniky. „ERÚ je ale naopak garantem bezproblémových výsledků energetických společností,“ uvedl Topolánek.

„Projev pana Topolánka jsem neslyšel, nerad bych se k němu vyjadřoval,“ řekl Fiřt. „Jednáme v souladu se zákonem,“ dodal.

Podle Topolánka ERÚ odpovídá za legislativu, která umožnila prudký rozvoj fotovoltaických elektráren, v jehož důsledku hrozí významné zdražení elektřiny. V době tvorby legislativy úřad neplnil svou funkci a nevaroval politiky před následky vysoké podpory solárních zdrojů, řekl Topolánek. „V tomto směru mám čisté svědomí, úřad nepochybil,“ reagoval Fiřt.

Předsedu ERÚ jmenuje prezident, vláda do fungování úřadu podle Topolánka nemůže zasahovat. „Vzniklo tak neodvolatelné a nikomu neodpovídající ministerstvo energetiky. My ministerstvo energetiky nepotřebujeme,“ řekl Topolánek. „Chybou bylo, že Energetický regulační úřad vůbec vznikl,“ dodal.

Nad budoucností ERÚ visí otazník

ERÚ vznikl před deseti lety na základě zákona, který úřadu ukládal regulovat energetický trh. O jeho budoucnosti ale není rozhodnuto. „Pan ministr (průmyslu a obchodu Martin) Kocourek již v době, kdy nastupoval do funkce, sdělil, že zvažuje eventuální sloučení tohoto úřadu s některým jiným státním úřadem, například Českým telekomunikačním úřadem. Tuto možnost nyní analyzujeme,“ řekl dnes mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček.

Topolánek se po odchodu z politiky pohybuje v energetice. Mimo jiné se koncem října představil v New Yorku jako kandidát na výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury, jež je součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podpora USA je při kandidatuře zásadní, neboť tato země má v agentuře největší slovo.

Vydáno pod