Titul tahouna českého průmyslu v srpnu převzala energetika, míní analytici

Průmyslová výroba v srpnu zrychlila meziroční růst na 5,8 procenta po červencovém růstu 3,3 procenta. Hlavním tahounem se stala po automobilkách energetika, shodli se analytici oslovení ČTK. Stavební výroba pak meziročně vzrostla o 1,9 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

V průmyslu se v srpnu dařilo mimo jiné výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla či výrobě motorových vozidel. Průmyslová produkce ve druhém prázdninovém měsíci naopak klesla u oprav a instalací strojů či ve výrobě ostatních dopravních prostředků.

„Průmysl v srpnu svým růstem překonal očekávání analytiků a pozitivně se projeví do ekonomického růstu ve třetím kvartálu,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Z dat je podle něj zřejmé, že česká ekonomika zůstává ve výborné kondici, zároveň se však nachází ve fázi přehřívání. Budoucí ochlazení průmyslové produkce potažmo celé ekonomiky vidí na straně klíčového automobilového segmentu, neboť poptávka po automobilech v Evropě se zřejmě blíží k bodu svého nasycení.

Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil na to, že hlavní zásluhu na výsledku tentokrát neměly automobilky, ale energetika. U automobilů je však podle něj ještě mnohem zajímavější pokles nových zakázek o 1,7 procenta. Na první pohled jen drobné zakolísání, nicméně už trend z předchozích měsíců naznačoval, že největší expanzi má možná už automobilový průmysl za sebou. Výrobní kapacity produkující nejúspěšnější modely jsou naplněné a prostor k dalšímu růstu je jen omezený, dodal.

Analytik Next Finance Jiří Cihlář ale upozorňuje, že v dalších měsících hned tak neskončí růst automobilové produkce. „Tempo růstu ale přibrzdí. A to i proto, že poptávce ze zahraničí uškodí další posilování koruny,“ dodal.

Po očištění o sezonní vlivy vzrostla průmyslová výroba v porovnání s předchozím měsícem o 14,3 procenta. Letošní srpen měl přitom stejný počet pracovních dnů jako srpen 2016. 

„Plné objednávkové knihy jsou příslibem, že se růst v českém průmyslovém sektoru udrží i ve zbytku roku. Hodnota nových zakázek byla v srpnu vyšší o 4,9 procenta a podílely se na ní hlavně tuzemské objednávky, které jsou meziročně o 8,5 procenta výše,“ podotkl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

„Celkově očekáváme, že za celý rok 2017 průmyslová výroba zrychlí své meziroční tempo růstu k pěti procentům z loňského tempa 2,9 procenta,“ odhadli analytici Raiffeisenbank.

Stavebnictví táhlo pozemní stavitelství

Stavební výroba v Česku v srpnu meziročně vzrostla o 1,9 procenta po červencovém růstu o 1,8 procenta. K růstu pomohlo pozemní stavitelství, kde se produkce oproti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 procenta. Naopak výroba inženýrského stavitelství klesla o 1,7 procenta.

„Právě ve slabší výstavbě a opravách silnic je zakopaný pes. Nedokážeme navázat na předchozí roky, kdy byl jasně patrný příliv evropských peněz. Růst stavebnictví tak jednoznačně nyní táhne pozemní stavitelství. Konkrétně budování bytů,“ uvedl Cihlář.

V osmém měsíci meziročně přibylo vydaných stavebních povolení a vyšší byl i počet zahájených a dokončených bytů. Úřady vydaly 7993 stavebních povolení, tedy o 4,7 procenta více než před rokem. Počet zahájených bytů se od té doby zvýšil o 29,1 procenta na 3284. Stavebníci současně dokončili stavbu 2398 bytů, kterých tak bylo meziročně o 29,6 procent více.

„Očekáváme, že za celý letošní rok dosáhne růst stavební výroby 5,2 procenta. V příštím roce by měl díky rozběhnutí veřejně financovaných infrastrukturních projektů zrychlit na 6,6 procenta,“ míní ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 5 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 18 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 18 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...