Spolupráci s Huawei přerušil britský ARM. Čínské firmě hrozí, že bude bez čipů

Britský vývojář čipů ARM ve středu uvedl, že pozastaví veškerý svůj byznys s čínskou firmou Huawei. Podřizuje se tak nejnovější americké regulaci, která čínského výrobce mobilů dala na černou listinu, aby ho odřízla od technologie z USA. V pondělí již oznámila americká společnost Google, že se chystá firmě Huawei omezit používání svého operačního systému Android.

Televize BBC uvedla, že ARM instruovala všechny své zaměstnance, aby přerušili „aktivní smlouvy, technickou podporu či nevyřízené zakázky“ s firmou Huawei a jejími pobočkami. ARM v interním memorandu dodala, že ve svých výrobcích využívá technologii amerického původu. Huawei tak hrozí, že nebude mít čipy pro nové telefony. 

Firma Huawei označila kroky ARM za politicky motivované, uvedla agentura Reuters. BBC doplnila, že ARM je vlastněná japonskou Softbank. 

Produkty od ARM jsou základem většiny procesorů pro mobilní přístroje na celém světě. Huawei, stejně jako Apple nebo výrobci čipů, jako je Qualcomm, využívá architekturu ARM ve svých procesorech pro chytré telefony, uvedla agentura ČTK. Má také licenci na grafickou technologii firmy.

Jak nahradit výrobky firmy ARM?

Britský ekonomický list FT na svém webu uvedl, že rozhodnutí ARM může vykolejit plány firmy Huawei na výrobu vlastních čipů.

Huawei totiž plánoval zvýšit produkci svých čipů. A to zejména po zprávách, že by mohl být odříznut od procesorů, které mu mj. dodávají americké firmy Qualcom a Intel. Jednotka Huaweie na vývoj čipů zaměstnává podle FT sedm tisíc pracovníků a produkuje různé procesory, z nichž většina je pak vyráběna firmou TSMC na Tchaj-wanu.

Jenže tento vývoj výrazně závisí na technologii od britské firmy ARM. A ta zase využívá technologii amerického původu, čímž spadá pod novou Trumpovu regulaci. Někteří odborníci řekli FT, že výroba firmy ARM je nahraditelná jen při vynaložení vysokých nákladů a ještě by to trvalo roky. 

Podle dřívějších zpráv agentury Bloomberg zvažují zmrazení dodávek pro Huawei i velké americké firmy, například Intel, Qualcomm nebo Broadcom.

Největší britský mobilní operátor, společnost EE (vlastní ji telekomunikační gigant BT) , ve středu uvedl, že zatím nebude nabízet 5G smartphony od firmy Huawei. A to do té doby, než se nejistota kolem nich vyřeší, aby EE mohla jejich kupcům zajistit dlouhodobou jistotu. EE proto nyní jedná s Huaweiem a Googlem, jak dál postupovat. 

Firma Huawei je považována za lídra v 5G sítích. Čelí však rostoucímu tlaku ze strany západních zemí hlavně v souvislosti s možnými riziky vyplývajícími z používání jejích produktů v mobilních sítích 5G nové generace. Několik států včetně USA se obává, aby Peking nevyužíval zařízení Huawei ke špehování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Burza v Šanghaji mírně zpevňuje, japonské akcie se dál propadají

Po uvalení cel na většinu amerických obchodních partnerů a zvýšení cel na dovoz z Číny na 104 procent, k němuž od středy přistoupila administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa, ve středu výrazně klesají akcie na burze v Tokiu. Burza v Hongkongu měla ztráty mírnější, ceny akcií v pevninské Číně po předchozím propadu už mírně rostly.
09:12Aktualizovánopřed 1 mminutou

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 55 mminutami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Tuzemské firmy chtějí posílit vazby v západní Africe, region navštívil Pavel

České firmy chtějí obnovit své projekty v Ghaně. Většinu z nich před třemi lety zastavila finanční krize a platební neschopnost západoafrického státu. Zajímají se o výstavbu mostů a nemocnic nebo spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti. Pomoci k novým vazbám má také cesta prezidenta Petra Pavla, který navštívil i Mauritánii a tamní českou jednotku.
před 13 hhodinami

Evropské akcie posílily, zpevnily i burzy v Asii

Evropské akcie v úterý posílily, smazaly však pouze část ztrát z posledních dnů. Na trhu stále přetrvávají obavy z důsledků cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zpevnily také burzy v Asii, nejvíce v Japonsku, kde hlavní index přidal více než šest procent.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Akcie v USA uzavřely chaotický den převážně poklesem

Akcie ve Spojených státech na začátku týdne navázaly na předchozí ztráty a uzavřely obchodování převážně poklesem. Na začátku dne se všechny hlavní akciové indexy dostaly dokonce nejníže za déle než rok, v závěru však větší část ztrát smazaly. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025
Načítání...