Solární panel na střechu? Dobrý způsob, jak šetřit

Praha - Domácnosti by měly více investovat do solární technologie, mohou tak pokrýt až 30 procent své spotřeby elektřiny a ušetřit tisíce korun za energii ročně. Upozornila na to dnes Česká fotovoltaická průmyslová asociace. Vzhledem k pokroku, kterého fotovoltaika v posledních letech dosáhla, se to vyplatí i podle některých nezávislých odborníků. Solární panely na střechách rodinných domů nyní tvoří jen asi tři procenta celkového instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren 1820 megawattů.

Podle propočtů asociace vzroste cena elektřiny do pěti let o 25 procent, výroba proudu na střechách domů ale může spotřebitelům výrazně snížit náklady. Fotovoltaická asociace odhaduje, že v současnosti existuje prostor pro instalaci solárních panelů na střechách zhruba 300 tisíc tuzemských domácností.

„Tyto domácnosti ročně utratí 7,5 miliardy korun za elektřinu. Fotovoltaika by jim mohla již dnes pokrýt 30 procent spotřeby elektřiny. To znamená celkovou roční úsporu ve výši 2,3 miliardy korun,“ vypočítal člen představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Aleš Spáčil. Cena domácí solární elektrárny se přitom podle asociace pohybuje kolem 425 tisíc korun a návratnost investice činí zhruba 15 let. Životnost elektrárny dosahuje asi 30 let.

Solární systém si do sítě nepřipojíte

Již delší dobu však v České republice platí stop stav pro vydávání smluv o připojování solárních zdrojů do přenosové soustavy. Dřív než v druhé polovině roku přitom zrušen nebude. Lidem tak nezbývá nic jiného než budovat nezávislé solární systémy. „V současné době je vývoj ve fotovoltaice tak dramatický, že cena klesla tak nízko, že už se vyplatí stavět autonomní fotovoltaické systémy, které mohou být levnější než přípojka do rozvodné sítě,“ prohlásil v rozhovoru pro ČT24 Jiří Vaněk z fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Brno. Budoucnost tak bude v oblasti fotovoltaiky patřit spíše solárním soustavám na domech a chatách.

Fotovoltaická asociace nicméně tvrdí, že takto malé systémy by se do sítě připojovat mohly. Ke stop stavu, který se nyní vztahuje i na ně a který provozovatel sítě ČEPS zdůvodňuje tím, že znamenají ohrožení bezpečného provozu přenosové soustavy, prý není důvod. „I kdybychom rozptýlili tisíce malých elektráren po republice, neohrozí to stabilitu sítě. Vyrobená elektřina se totiž spotřebuje přímo na místě v domě nebo v nejbližším okolí,“ vysvětlil právní zástupce fotovoltaické asociace Luděk Šikola.

„V okamžiku, kdy se ukáže, že nějaký výkon ještě je připojitelný, tak samozřejmě nic nebude bránit. Ale zatím tato čísla nemáme, a tudíž jsme požádali distributory, aby to nedělali, dokud čísla nebudeme mít reálná,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský.

Fotovoltaici: Stát brání lidem, aby si zajistili levnou energii

„My (stát) vlastně zabraňujeme lidem, aby se postarali o svoji vlastní energetickou soběstačnost,“ podotkl Spáčil a přirovnal situaci v energetice k povodním. „Dneska se díváme na situaci, jako by měly přijít povodně. Víme, že ty povodně přijdou, a v podstatě občanům bráníme v tom, aby si dělali protipovodňové zábrany,“ uvedl.

Česko má za sebou solární boom, investoři teď musí jinam

Instalovaný výkon solárních elektráren loni v tuzemsku kvůli výhodně nastavené finanční podpoře vzrostl meziročně o téměř čtyřnásobek na 1 820 MW. To je za rok 2010 třetí největší instalovaný výkon slunečních zdrojů v Evropské unii. Čechy předstihli jen Italové a především Němci - výkon jejich nově postavených fotovoltaických elektráren dosáhl téměř 7 000 megawattů.

  • Solární panely na střeše kravína autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2222/222113.jpg
  • Aleš Spáčil autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2364/236379.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
před 13 hhodinami

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
22. 7. 2025Aktualizováno22. 7. 2025

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
22. 7. 2025

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
22. 7. 2025

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
22. 7. 2025Aktualizováno22. 7. 2025

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
22. 7. 2025

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
21. 7. 2025
Načítání...