Sněmovna schválila vydání dluhopisů za 23 miliard

Praha - Poslanci na dnešní schůzi sněmovny odhlasovali vydání státních dluhopisů celkem za 23,6 miliardy korun na krytí narůstajícího schodku letošního státního rozpočtu. Přestože původně avizovala opak, hlasovala pro dluhopisy i sociální demokracie. Projednávání doprovázely spory mezi stínovým ministrem financí ČSSD Bohuslavem Sobotkou a exministrem financí Miroslavem Kalouskem ohledně odpovědnosti za hrozící rozpočtové schodky i způsob jejich řešení. Sobotka chtěl projednávání přerušit do pátku, na to ale sněmovna nepřistoupila.

Rozpočet, který sněmovna schválila na loni v prosinci, počítá se schodkem 38,1 miliardy korun, vychází ale z předpokládaného růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Současné odhady ale po mnoha sníženích v důsledku krize ukazují zcela jiná čísla. Ministerstvo financí nevylučuje ani pokles ekonomiky o víc než dvě procenta. Schodek rozpočtu by mohl kvůli výpadku příjmů překročit až 150 miliard korun. Už v dubnu vykázal rozpočet schodek téměř 56 miliard.

Sobotka: Za schodek může bývalá vláda

Návrh zákona podpořili sociální demokraté, i když původně ho podpořit nechtěli. Předseda jejich klubu Sobotka to nejprve zdůvodnil tím, že nepodpořili ani návrh letošního rozpočtu, nepodpoří tedy ani dluhopisy na krytí schodku. „Necítíme se odpovědni za deficit státního rozpočtu v roce 2009“, řekl Sobotka. Svůj názor ale poté sociální demokraté změnili. Sobotka to vysvětlil tím, že nechce, aby se stát dostal do problémů s financováním svých výdajů.

Také opět obvinil bývalou vládu, že rozpočet sestavila nezodpovědně na nereálném odhadu růstu a podcenila propad příjmů způsobený dopady krize. Kalousek to ale odmítl. Poukázal na to, že ani tehdejší prognózy nepočítaly s tak nepříznivým vývojem ekonomiky. Pokud by vyslechl požadavek opozice, aby přepracoval návrh rozpočtu pro variantu růstu kolem tří procent, musel by ho stejně upravovat, protože nikdo nepředpokládal pokles ekonomiky až o více než dvě procenta. 

Schodek mají krýt i pokladní poukázky

Poslanci dnes také schválili Kalouskův návrh změny rozpočtových pravidel. Ten má umožnit státu, aby mohl pokrýt nedostatek peněz v rozpočtu až do 15 procent výdajů prodejem státních pokladních poukázek. To jsou krátkodobé dluhové cenné papíry se splatností do jednoho roku. Zákon mu dosud dovoluje jen objem do šesti procent.