Sněmovna kývla na dražší cigarety

Praha - Sněmovna dala zelenou novele zákona o spotřební dani, která od příštího roku zdraží tabákové výrobky. Daň by se měla zvýšit do té míry, aby krabička cigaret nepodražila o víc než tři koruny. Zatím není zdražení definitivní, o zákonu musí ještě rozhodnout Senát a taktéž čeká na podpis prezidenta. Druhé zvýšení spotřební daně pak vláda plánuje na 1. leden 2014.

V případě, že novela projde celým legislativním procesem, vzroste od ledna 2012 sazba daně z cigaret o pět haléřů za kus, u doutníků o deset haléřů a u řezaného tabáku o 60 korun za jeden kilogram.

Podle ministerstva financí vynese v roce 2012 vyšší spotřební daň dodatečných 2,1 miliardy korun a o rok později 2,3 miliardy korun. Víc peněz má v důsledku zdražení cigaret vynést i daň z přidané hodnoty. V obou letech dohromady to má být dodatečných 0,9 miliardy.

Současně novela ruší dosavadní osvobození emulzní nafty od spotřební daně. Jde o směs nafty, vody a dalších látek a patří mezi ekologická paliva. Dosud byla osvobozena od daní v rámci pilotních projektů její výroby. Její výroba se však natolik rozšířila, že podle ministerstva už nesplňuje povahu pilotního projektu a stát kvůli tomu přichází o finance.

ČOI může zveřejnit prodejce nekvalitních paliv

Sněmovna ve zrychleném režimu schválila novelu, která umožní České obchodní inspekci (ČOI) zveřejňovat podrobnější informace o prodejcích nekvalitního benzinu a nafty. ČOI dříve tvrdila, že jména čerpacích stanic nemůže zveřejňovat, neboť k tomu nemá oporu v legislativě. Nové vedení ČOI ale změnilo názor a v lednu poprvé zveřejnilo seznam čerpacích stanic, u kterých loni inspektoři zjistili nekvalitní pohonné hmoty.

Zároveň novela zavádí nová opatření proti daňovým únikům. Vláda v předkládací zprávě pro poslance uvádí, že v poslední době začali někteří neseriózní podnikatelé obchodovat s pohonnými hmotami, aniž by z nich odváděli daň z přidané hodnoty: „V důsledku těchto praktik byly na některých čerpacích stanicích nerenomovaných firem prodávány pohonné hmoty za nekonkurenčně nižší cenu.“

Vydáno pod