Slučování zdravotních pojišťoven nemá být jen tak

Praha - Případné slučování zdravotních pojišťoven by do budoucna nemělo být samozřejmostí. Sněmovna dnes schválila návrh zákona lidoveckých poslanců Ludvíka Hovorky a Jiřího Carbola a poslankyní Věry Jakubkové a Olgy Zubové, podle něhož se mají výrazně zpřísnit příslušná pravidla, která fúze pojišťoven upravují. Občanští demokraté tak neuspěli s návrhem normu zamítnout.

Hovorka považuje současnou „vágní“ formulaci pravidel za nebezpečnou. Podle něj by toho mohly zneužít některé podnikatelské subjekty. Autoři novely mají strach, že by se pak snížila kvalita péče o pacienty. Podle normy by tak sloučení mělo být možné pouze v případě, že některá z pojišťoven do roku od založení nezíská alespoň 100 tisíc pojištěnců, nebo když se ocitne v nucené správě.

Bývalá vláda Mirka Topolánka ve svém stanovisku návrh odmítla s tím, že obsahuje řadu věcných nejasností i legislativně technických nedostatků.

ČSSD chce jedinou pojišťovnu 

Slučování pojišťoven je v současnosti žhavým tématem. Počítá s ním ministerstvo zdravotnictví a ve své předvolební oranžové knize předpokládá zeštíhlení zdravotních pojišťoven i ČSSD. Zatímco dnes je v Česku 11 zdravotních pojišťoven, cílem sociálních demokratů je snížit jejich počet nejprve zhruba na tři a v budoucnu pouze na jednu.

Spojit své síly se před nedávnem rozhodly Hutnická zaměstnanecká pojišťovna (HZP) s Českou národní zdravotní pojišťovnou (ČNZP). V současnosti mezi oběma probíhají jednání o podmínkách fúze. Nově vzniklá pojišťovna by měla mít název Česká průmyslová pojišťovna. Přitom HZP se před časem spojila se zdravotní pojišťovnou Agel, kterou před rokem založil třinecký podnikatel Tomáš Chrenek.