Slovensko obnoví provoz v Jaslovských Bohunicích, Evropa se zlobí

Bratislava - Slovenská vláda po mimořádném jednání oznámila obnovení provozu v jednom z bloků uzavřené jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Zapojení reaktoru do sítě má zabezpečit dodávky elektřiny, které jsou údajně ohroženy kvůli zastaveným dodávkám ruského plynu. Podle premiéra Roberta Fica blok splňuje veškerá bezpečnostní kritéria a vláda ho odstavila pouze z politických důvodů kvůli vstupu do Evropské unie.

Obnovením provozu tak Slovensko přístupovou smlouvu k EU poruší. Podle premiéra Roberta Fica by měla elektrárna vyrábět proud jen po nezbytnou dobu, dokud na Slovensko nezačne stabilně proudit plyn z Ukrajiny a nestabilizuje se energetická soustava.

Výroba v bloku by se mohla spustit za necelý týden. Blok byl odstaven na Silvestra. Zapojení reaktoru má napomoci při dodávkách elektřiny, které jsou podle slovenské vlády ohroženy kvůli zastavenému přísunu plynu z Ruska přes Ukrajinu. Generátory, které jsou nezbytné pro zabezpečení nezbytných podpůrných dodávek elektřiny, jsou totiž na plyn. Kvůli omezení přísunu plynu musely slovenské firmy omezit výrobu.

Varování Evropské komise

Evropská komise varovala, že obnovení provozu jaderné elektrárny V1 by bylo porušením práva Evropské unie. Slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek uvedl, že země spustí provoz bloku i navzdory dohodě o kontrole tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu.

Proti se už postavili Rakušané a dá se očekávat, že rozhodnutí Slováků nepotěší i další evropské země. „Čekám, že bude Evropská komise urychleně jednat, tohle je přece porušení smlouvy. Nemůžeme akceptovat, že se zase rozběhne reaktor, který je nebezpečný,“ stěžuje si rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger.

Po vyřazení elektrárny bylo Slovensko závislé na cizině

Po vyřazení druhého bloku V1 se prohloubila závislost Slovenska na dovozu elektřiny ze zahraničí. Podle odhadů bude potřeba letos na Slovensko dovézt asi pětinu odhadované celkové spotřeby elektřiny. Podle ministerstva hospodářství má elektřina na Slovensko proudit jako dosud hlavně z Česka a Polska. „Zatím se nám nepodařilo dokončit dohody s Ukrajinou,“ doplnil. Země nedokázala pokrýt spotřebu elektřiny z vlastních zdrojů už po odstavení prvního bloku na konci roku 2006.

Ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek v závěru loňského roku připustil, že elektrárna V1 by teoreticky ještě mohla vypomoci při případném akutním nedostatku elektřiny nebo ohrožení dodávek do sítě. „Toto bude otázka velmi intenzivních diskusí hlavně v prvním pololetí 2009,“ poznamenal v prosinci Jahnátek. Opětovnému oživení V1 podle něj nahrává i současná globální finanční krize, kvůli které jsou limitované možnosti stavby nových elektráren.

I po ukončení výroby elektřiny ve V1 zůstaly v provozu některé systémy na chlazení paliva z reaktoru. To by mělo trvat několik let.

Další elektrárnu postaví ČEZ

Vláda Roberta Fica se rozhodla postavit v bohunickém areálu další jaderný zdroj. Za partnera pro výstavbu si zvolila ČEZ. V Bohunicích vyrábí elektřinu ještě jaderná elektrárna V2, nad kterou po privatizaci Slovenských elektráren (SE) převzala kontrolu italská společnost Enel. V2 je modernější, a proto EU nekladla požadavky na její uzavření. Bilanci domácí produkce mají vylepšit také dva bloky atomové elektrárny v Mochovcích, jejichž dostavbu zahájily SE loni.

Výstavba jaderné elektrárny V1 začala v dubnu 1972. První blok začal vyrábět elektřinu ve zkušebním provozu koncem roku 1978. Na jaře 1980 se k němu přidal druhý reaktor.

Vydáno pod