Sklizeň bude dobrá, hlásí vinaři. Naopak bramboráři žádají o kompenzace za sucho

Události: Úroda v Česku (zdroj: ČT24)

Letošní sklizeň hroznů bude podle prvních odhadů vinařů lepší než loňská. Platí to i přes jarní mrazy, které zasáhly vinice na jižní Moravě. Naopak bramboráři počítají s tím, že letošní úroda brambor v ČR bude v porovnání s loňským velmi dobrým výsledkem nižší o 50 tisíc až 100 tisíc tun, tedy skoro až o 15 procent. Méně bude podle odhadů i kukuřice.

Svaz vinařů odhaduje, že vinaři letos sklidí hrozny, z kterých udělají 580 tisíc hektolitrů vína, což je o 15 tisíc více než loni. Odpovídá to desetiletému průměru při sklizni zhruba 5,2 tuny z hektaru. Řekl to výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Podle něj je nyní sklizeno asi 30 procent vinohradů.

Vinaři už mají sklizené odrůdy na Svatomartinské víno, nyní se sklízí odrůdy Sauvignon a Chardonnay. „Je to nyní o kapacitě sklepů, průměrné odrůdy z hlediska zrání jsou již ve sklizňové kvalitě a je možno je sklízet všechny. Sklizeň nyní trochu zbrzdil sobotní, nedělní, úterní a středeční déšť. Není to však nic kritického. Jak z hlediska praskání tak z hlediska plísně šedé,“ uvedl Půček.

obrázek
Zdroj: ČT24

Zatímco na tradičně bramborářské Vysočině jsou hektarové výnosy dobré, v jiných částech republiky polím škodilo sucho, řekl Chlan. Svaz proto požádal ministerstvo zemědělství o kompenzace pro nejvíce postižené pěstitele brambor. 

„Tady to nevypadá špatně, ale už některé okrajové části Vysočiny a většina oblastí jinde, kde nepřišla lokální bouřka, mají podobné sucho jako v roce 2015,“ řekl. Dodal, že by si pěstitelé pomoc zasloužili, aby u pěstování brambor zůstali.

 „Já dneska nemůžu stoprocentně říci ano, nebo ne, zvážíme to,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Materiál týkající se kompenzací za sucho ministerstvo připravuje, ale finanční možnosti podle ministra nebudou neomezené a ozývají se i další pěstitelé, kupříkladu cukrovky. Bude potřeba zvážit ekonomický dopad poklesu produkce na dané pěstitele, uvedl.

obrázek
Zdroj: ČT24

Začíná sklizeň kukuřice. Zemědělci se obávají horší úrody než loni. Na některých místech je kukuřice kvůli nedostatku vody nižší než loni. V okolí Doupovských hor navíc desítky hektarů poničila divoká prasata. Část úrody ukradli zloději.

Zemědělci se obávají, že v okolí Doupovských hor divočáci zdupali a sežrali až 40 procent letošní úrody.

Zatímco kolem Nového Boru se už sklízí, o kus dál na západ na Chebsku budou zemědělci čekat kvůli chladnému počasí na sklizeň ještě nejméně 14 dní. I tady ale předpokládají, že úroda bude o 15–20 procent menší než loni.