Prezident Světové banky Jim Yong Kim se rozhodl na přelomu ledna a února odstoupit z funkce, ve které strávil více než šest let. Oznámila to v pondělí sama banka. Nynější funkční období devětapadesátiletého Kima přitom mělo vypršet až v roce 2022. Prozatímní šéfkou Světové banky se od 1. února stane její výkonná ředitelka Kristalina Georgievová.
Šéf Světové banky nečekaně rezignoval. Dočasně ho nahradí Bulharka Georgievová
Jim Yong Kim (59) končí ve chvíli, kdy se banka potýká s turbulencemi na rozvíjejících se trzích a americkými pochybnostmi o užitečnosti multilaterárních institucí, uvedla agentura Bloomberg.
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa tlačila na banku, aby ospravedlnila své postupy při poskytování půjček, včetně těch pro Čínu. V dubnu loňského roku však Světová banka získala podporu od svých členských států ke zvýšení kapitálu o 13 miliard dolarů – stalo se tak poté, co se USA vzdaly svých námitek.
Kim v čele Světové banky v roce 2012 nahradil Roberta Zoellicka. V roce 2017 pak tento Američan korejského původu nastoupil své druhé pětileté funkční období. „Bylo mi velkou ctí sloužit jako prezident této pozoruhodné instituce,“ uvedl Kim v tiskovém prohlášení banky. Bezprostředně po svém odchodu z funkce chce nastoupit do nejmenované firmy a soustředit se na zvyšování investic do infrastruktury v rozvíjejících se zemích.
Světová banka byla původně založena na pomoc zemím zasaženým druhou světovou válkou. V současnosti je její hlavní úlohou snižovat chudobu prostřednictvím půjček vládám nebo soukromým subjektům v rozvojových a středně bohatých zemích.
Kromě peněz poskytuje i technickou pomoc a poradenské služby. Banka je vlastněna členskými zeměmi, podíly odpovídají jejich hospodářské síle.
Světová banka (anglicky World Bank, zkratka WB) je podle Wikipedie označení pro sdružení dvou specializovaných organizací OSN, které zajišťují finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím s cílem snížit chudobu a zlepšit životní podmínky na celém světě. Vznikla koncem roku 1945.
Tvoří ji Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj (International Bank for Reconstruction and Development – IBRD), která pomáhá středně bohatým a chudým (ale solventním) zemím v ekonomickém růstu, a Mezinárodní asociace pro rozvoj (International Development Association – IDA), která se snaží zabezpečit dostupnost finančních prostředků pro nejchudší země světa, obvykle formou grantů, bezúročných či nízkoúročných půjček.
Spolu s dalšími třemi institucemi tvoří Skupinu Světové banky (The World Bank Group – WBG). Ta navíc kromě Světové banky zahrnuje Mezinárodní finanční korporaci (International Finance Corporation – IFC), která financuje soukromé investiční projekty, Multilaterální agenturu pro investiční záruky (Multilateral Investment Guarantee Agency – MIGA), která poskytuje garance pro politická rizika soukromých úvěrů v rozvojových zemích, a Mezinárodní centrum pro řešení investičních sporů (International Centre for Settlement of Investment Disputes – ICSID).