Šéf ČSA: Do černé provozní nuly půjdou aerolinky už v příštím roce

Praha - Rok 2009 přinesl ČSA ztrátu hlubší než tři a půlmiliardy korun. Už za několik týdnů by se ale měli věřitelé, obchodní partneři i zaměstnanci dozvědět, jak bude vypadat restrukturalizace, která má nastartovat efektivní hospodaření společnosti. Miroslav Dvořák, šéf Českých aerolinií a Letiště Praha v jedné osobě, v rozhovoru pro ČT uvedl, že také pro Letiště Praha vycházel celý plán roku 2009 z příliš optimistických očekávání a firma musela s nástupem hospodářské krize jeho průběh korigovat i na straně nákladové.

ČSA se ocitly před bankrotem a úkolem Dvořáka je nyní ztrátovou společnost resuscitovat. Pomoci mu má mimo jiné právě znalost prostředí a fakt, že aerolinky jsou pro pražské letiště největším klientem. Letiště generuje stabilní slušné zisky, krize se mu ale nevyhnula: Loni odbavilo pouze 11 a půl milionu cestujících, skoro o milion méně než rok předtím.

Podle Dvořáka hospodaření ČSA za loňský rok skončí tak, jak již management několikrát avizoval v minulosti: „Bude se jednat o ztrátu někde přes 3,5 miliardy korun. Dosáhnout pozitivního provozního hospodářského výsledku se asi v letošním roce ještě nepodaří. Ale cílem je, abychom už v následujícím roce 2011 dosáhli jakési černé nuly v rámci provozního hospodářského výsledku.“

Nahrávám video
Rozhovor s Miroslavem Dvořákem
Zdroj: ČT24

ČSA musí prodělat určitou obměnu, zdůrazňuje Dvořák. Strategie má jít ve směru správné struktury nákladů, ale samozřejmě bude koncentrována i na výnosovou část, která je realizovatelná a je reálná. Další kroky v ČSA hodlá firma oznámit brzy: „Myslím si, že to je otázka už následujících týdnů či měsíců. Dneska si management formuluje plán.“ Letiště Praha očekává oživení už letos

V loňském roce zaznamenalo Letiště Praha pokles cestujících de facto poprvé v historii. Důvodem byla především všeobecná hospodářská krize, nicméně Letiště Praha si zachovalo svoji ziskovou úroveň. Hrubý provozní hospodářský zisk byl na úrovni 2,8 miliardy oproti předchozím necelým třem miliardám korun. Ovšem musela být zavedena úsporná opatření, neboť celý plán roku 2009 vycházel z příliš optimistických očekávání a firma musela s nástupem hospodářské krize celý průběh korigovat i na straně nákladové.

Letošní výsledky ale naznačují, že se situace na Ruzyni zlepší. A Dvořák dodává: „Nejenom letošní výsledky toto naznačují. Už konec loňského roku je ve znamení oživení. První dva měsíce letošního roku jsou v kladných hodnotách a lze vidět zhruba sedmiprocentní meziroční nárůst cestujících.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump oznámil zvýšení cel na auta dovážená z EU

Spojené státy zvýší cla na dovoz osobních a nákladních aut ze zemí Evropské unie na 25 procent, oznámil v pátek pozdě odpoledne SELČ na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump s tím, že opatření začne platit příští týden. Sedmadvacítka podle něj neplní obchodní dohodu. Šéf Bílého domu dodal, že pokud budou auta vyráběna v továrnách na území USA, nebudou se na ně tarify vztahovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Juchelka chce upravit superdávku. Změny mají cílit třeba na samoživitelky

Novou superdávku čekají další změny. Po schváleném odkladu pro současné příjemce podpor chce ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) představit ještě úpravy systému. Podle šéfa resortu se totiž ukázalo, že návrh nepočítal se všemi potřebnými. Mimo nově definovanou pomoc státu zůstaly třeba některé samoživitelky. Ministerstvo se ale chce zaměřit také na situaci pěstounských rodin. Celý balík opatření plánuje vláda představit do konce května.
před 9 hhodinami

Ropa zlevňuje po zprávách o novém návrhu Íránu na jednání s USA

Ceny ropy se v pátek výrazně snižují po zprávách, že Írán zaslal Spojeným státům další návrh na jednání o ukončení války. Severomořská ropa Brent kolem 16:20 SELČ vykazovala pokles o více než tři procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 107 dolarů (asi 2225 korun) za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř pět procent a sestoupila pod sto dolarů za barel.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Začala prozatímně platit dohoda mezi EU a skupinou Mercosur

Od půlnoci začala prozatímně platit obchodní dohoda mezi Evropskou unií a skupinou jihoamerických zemí Mercosur. Vyjednávání o ní trvalo přes čtvrt století a Evropská komise se rozhodla využít své pravomoci začít ujednání uplatňovat, ačkoliv ho ještě neschválil Evropský parlament. Dohodu v minulosti silně kritizovali zemědělci a její uplatňování před dokončením ratifikace kritizovala například Francie.
před 15 hhodinami

Finsko zprovoznilo první lithiový důl v Evropě. Těženou rudu rovnou i zpracuje

Finsko uvedlo do provozu první lithiový důl na kontinentu. Závod je výjimečný i v tom, že se klíčová surovina pro současnou elektroniku na jednom místě nejen těží, ale rovnou zpracovává pro použití do baterií. Zdejší produkce má pokrýt asi desetinu současné poptávky v Evropě, která je jinak zcela závislá na dovozu.
před 15 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů debatovali o stavebním zákoně

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od nového stavebního zákona slibuje, že rozhýbe stavební trh. Opozice tvrdí, že je ušitý horkou jehlou a způsobí víc škody než užitku. „Ten zákon napsali developeři, a to ještě developeři pražští. (...) Máme tady zákon, který ne, že ruší razítka, ale vypíná kontrolu veřejných zájmů. (...) Národní památkový úřad si ani nesáhne na ty chráněné zóny,“ řekl v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Neřešíme jenom problémy Prahy,“ oponovala poslankyně Zuzana Ožanová (ANO). „To, že se snažíme, aby bylo nějakým způsobem (k dispozici) bydlení, aby se rozrůstal bytový fond a aby lidé měli kde bydlet, to je pravda. Ale to jen jedna z drobných věcí, jsou tam (ve stavebním zákoně) i další,“ dodala.
před 16 hhodinami

Potřebujeme naučit mladé lidi jezdit veřejnou dopravou, míní Bednárik

Potřebujeme mladé lidi naučit jezdit veřejnou dopravou, řekl ve čtvrtečním Interview ČT24 ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) v souvislosti s avizovanými slevami na jízdné od nového roku. Podle něj nejde o rozhazování peněz. Lidé bez těchto opatření budou jezdit častěji autem a spotřebovávat více paliva, míní. Vyjádřil se i k rozestavěným dálnicím. Prioritou je dle ministra dostavět dálnici D35. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 22 hhodinami

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
30. 4. 2026
Načítání...