Samsung má další problémy s bateriemi telefonů Galaxy Note 7

3 minuty
Události ČT: Samsung připouští, že se smartphony Galaxy Note 7 přehřívají i potom, co je už jednou vyměnil
Zdroj: ČT24

Jihokorejská společnost Samsung Electronics připustila další problémy se svými nejnovějšími chytrými telefony Galaxy Note 7, nepotvrdila však zprávy, podle nichž přerušila jejich výrobu. Samsung pouze sdělil, že „upravuje produkci a objemy dodávek“, aby zajistil jejich bezpečnost po zprávách, že problém s přehříváním baterií mají i nové verze Note 7. Jde o pokračování obrovských potíží s bateriemi, kvůli nimž největší světový výrobce chytrých telefonů v září přerušil prodej těchto produktů v řadě zemí světa.

„Můžu potvrdit, že výrobní proces nebo celý program byl mírně upraven, dočasně, a to hlavně z toho důvodu, abychom mohli zajistit maximální kvalitu a bezpečnost,“ uvedl mluvčí Samsungu pro Českou republiku a Slovensko Ondřej Koubek.

Samsung tak reaguje na zprávy jihokorejských médií a zdroje agentury Reuters, že se rozhodl dokonce pozastavit produkci nových telefonů v dohodě s čínskými a americkými úřady.

Největší američtí mobilní operátoři každopádně jasně reagují na zprávy o vznícení už vyměněných přístrojů, jejichž baterie měly být podle Samsungu bezpečné. Přestávají zákazníkům s přístrojem Note 7 vyměňovat starší verze za nové, nýbrž je vyměňují za jiné typy mobilů. Někteří dokonce oznámili, že telefon přestávají prodávat.  

V regálech tak nejnovější telefon od Samsungu lidé nenajdou. Obchody všechny neprodané kusy odeslaly zpět výrobci. Obchodníci čekají na jakoukoli informaci od výrobce.

9 minut
Kazda: Možností by pro Samsung bylo využití dodavatele baterií pro Čínu
Zdroj: ČT24

Potíže s bateriemi jsou dosud největším problémem Samsungu a mohou být pro společnost vysoce nákladné. Vadné baterie mohou být nebezpečné i pro majitele přístrojů a jejich okolí. Akcie Samsungu na burze v Soulu po zprávách klesly o 3,5 procenta. Nakonec se jejich cena snížila o jedno a půl procenta. Naopak konkurenční Apple, který vyrábí chytré telefony iPhone a další zařízení, si nemůže stěžovat. Jeho akcie se v pondělí vyšplhaly na letošní maximum. Posílily o více než dvě procenta na téměř 117 dolarů.

Podle Tomáše Kazdy z Ústavu elektrotechnologie Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně možná Samsungu vznikl nějaký problém ve výrobě, který není v menším počtu kusů vidět. „Ale v okamžiku, kdy se vytvoří pár milionů součástek, tak třeba každý desetitisící kus může mít nějaký problém, dejme tomu lehce zvlněnou elektrodu, kvůli čemu dochází třeba k lokálnímu přehřevu a následně požáru baterie,“ zmínil.

Tyhle věci se podle něj špatně odhalují, je potřeba udělat zpětnou analýzu zničených baterií a nějaký čas zaberou změny na výrobní lince. Možností by pro Samsung podle Kazdy bylo využít dodavatele baterií pro čínský trh. „V Číně tento mobilní telefon nebyl stahován z důvodu, že nevyužívají stejného dodavatele baterií a čínský model tímto neduhem netrpí,“ vysvětlil. Mohli by tak dodavatele oslovit, aby dodal více baterií, pakliže by zvýšení výroby zvládl.

Letadla se snaží vyvarovat potíží na palubě

Problém Samsungu se ozývá i v letecké dopravě. Některá hlášení o vznícení nových typů Note 7 přišla od cestujících v letadlech. Velké letecké společnosti a některé letištní úřady proto už vyzvaly cestující, aby přestali tyto telefony používat na palubách.

První varování dostávají cestující některých leteckých společností už na odbavovacích přepážkách. Detailnější informace jim pak poskytuje také palubní personál. „Prosí cestující, aby po celou dobu letu měli zařízení pod dohledem a nepřipojovali ho k externím zdrojům.

Samsung počátkem září oznámil, že kvůli přehřívání baterií a nebezpečí vznícení stahuje 2,5 milionu telefonů Note 7 z deseti trhů, včetně jihokorejského a amerického. Zákazníkům nabídl finanční kompenzaci či výměnu za telefon s jinou baterií. Analytici dosud odhadovali, že náklady na stažení a výměnu baterií dosáhnou 1,8 miliardy dolarů (43,5 miliardy korun).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
včera v 11:34

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
včera v 06:18

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...