Růst české ekonomiky zrychlil na 2,8 procenta. Ziskovost firem je však na minimech

Meziroční růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta, v posledním čtvrtletí loňského roku činil 2,7 procenta. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,6 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle prvních údajů z poloviny května rostl HDP v prvním čtvrtletí o 2,5 procenta, o dva týdny později úřad odhad vylepšil na 2,6 procenta. Na druhou stranu však kvůli růstu mezd klesá ziskovost firem, která je nyní nejnižší za celou dobu sledování od roku 2005, upozorňují analytici.

Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele vzrostl meziročně o 2,8 procenta, proti předchozímu čtvrtletí o 3,1 procenta. „Nefinanční podniky dále investují, i když méně než v předchozím období. Současně jim rostou mzdové náklady, které v 1. čtvrtletí vzrostly meziročně o 7,7 procenta, což se nadále projevilo ve snižování míry zisku,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Míra zisku nefinančních podniků klesla meziročně o 0,9 procentního bodu.

Ziskovost firem klesla v prvním čtvrtletí na 46,3 procenta a je tak aktuálně nejnižší za celou dobu sledování od roku 2005, upozorňují analytici. Důvodem je především růst mezd. Na druhou stranu, v eurozóně je podle ekonomů míra ziskovosti kolem 40 procent.

„Dlouhodobě nadprůměrná ziskovost tuzemských nefinančních podniků se začala pozvolna snižovat s tím, jak firmy musely stále více zápasit o udržení stávajících nebo získávání nových zaměstnanců. Míra zisku na začátku letošního roku dosáhla 46,3 procenta a byla tak nejnižší za celou dobu sledování. Pokud však srovnáme tento výsledek s údaji za eurozónu, kde se míra ziskovosti pohybuje okolo 40 procent, nevypadá aktuální výsledek až tak dramaticky zle,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera je pokles ziskovosti do velké míry způsoben mzdovými náklady, které v prvním čtvrtletí podnikům meziročně vzrostly o 7,7 procenta. „Růst mzdových nákladů bude dále ziskovost firem snižovat. Z rostoucích mezd naopak profitují domácnosti,“ uvedl. Dodal, že ziskovost firem je nejnižší v historii časové řady od roku 2005.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč se domnívá, že nižší ziskovost podniků by měla být v dalších letech faktorem, který bude působit proti dalšímu zrychlování růstu mezd. „V samotném prvním čtvrtletí se meziroční růst mzdových nákladů nefinančních podniků oproti závěru loňského roku zpomalil, zároveň ale klesla míra investic, což může být právě reflexí snižující se ziskovosti firem,“ uvedl.

Ekonomika je pod tlakem mezinárodního dění

Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele vzrostl v prvních třech měsících roku meziročně o 2,8 procenta, proti předchozímu čtvrtletí o 3,1 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele se zvýšila ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 o 2,3 procenta, mezičtvrtletně o 3,8 procenta.

V absolutních číslech dosahoval průměrný měsíční příjem ze zaměstnání 33 581 korun. Proti předchozímu čtvrtletí to bylo o 0,8 procenta více, meziročně o 2,3 procenta více. „Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla nižší míra úspor, a to 10,6 procenta,“ uvedli statistici. 

Celkově česká ekonomika podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy zůstala pod nepříznivým tlakem mezinárodního dění. „Přes pozitivní korekci údaje o růstu v prvním čtvrtletí letos nelze očekávat významnější zrychlení růstu ekonomiky nad rámec současné prognózy jejího letošního růstu ve výši 2,4 procenta,“ uvedl. Loni ekonomika stoupla o 2,9 procenta.

Načítání...