Rusové chtějí dostavět Temelín z vlastních peněz

Praha - Ruský Rosatom nevzdává účast na dostavbě Temelína ani po zrušení tendru. Zástupci firmy nabízejí české vládě, že by dva bloky elektrárny vybudovali z vlastních peněz - formou půjčky. Píšou to Lidové noviny. Podobně chtějí Rusové stavět jadernou elektrárnu v Maďarsku.

Po zrušení tendru na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín se začínají rozbíhat zákulisní jednání. Rusové nabízejí Česku půjčku, díky tomu by mohli obří zakázku dostat i bez výběrového řízení. 

„Ruská strana se při všech příležitostech snažila českým partnerům poskytnout veškeré informace, které se týkají projektu Temelín i všech možností spolupráce v jaderně-energetické oblasti. Pochopitelně se hovořilo i o možnosti půjčky, kterou by ruská strana pro temelínský projekt byla schopna poskytnout, byť výběrové řízení odpověď na tuto otázku nehledalo,“ prohlásil zástupce Rosatomu Leoš Tomíček.

Václav Bartuška, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost

„Zástupci Rosatomu chodili za leckým, za mnou byli taky a slyšeli, že to prostě nepřipadá v úvahu, buď tendr, nebo nic. Žádná oficiální jednání ovšem neprobíhala.“

Rusové nabízí Maďarsku stamiliardovou půjčku

Kdyby si Česko s Rosatomem přece jen pláclo, následovalo by příkladu Maďarska. Tam se ruská strana s vládou dohodla, že dostaví dva nové bloky v Paksu, jediné jaderné elektrárně v zemi. To vše bez výběrového řízení a za půjčku deset miliard eur (273,9 miliardy korun). Dohodu ještě prověřuje Evropská komise, zda ujednání neodporují evropskému právu, především zákonu o zadávání veřejných zakázek.

Ruský rubl
Zdroj: ISIFA/Thinkstock/iStock/Vladimir Arndt

A zatímco premiér Sobotka důsledně trvá na transparentním výběrovém řízení, které zvýší tlak na cenu i kvalitu, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se tak odmítavě netváří: „My se zájmem sledujeme, jak dopadne maďarská historka, a pak se uvidí. Z tohoto hlediska je odložení výstavby vhodné, budeme se moci poučit.“

Vláda zatím nemusí spěchat. Na předložení koncepce jaderné energetiky v Česku totiž mají ministři financí a průmyslu čas do konce roku.

ČEZ se rozhodl zrušil tendr na dostavbu Temelína 10. dubna 2014. Důvodem zrušení tendru byla podle ČEZu neutěšená situace na energetickém trhu, ale také neochota české vlády výstavbu v Temelíně finančně podpořit.

Dva nové bloky temelínské elektrárny měly víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2 000 megawattů. Stavba měla být podle plánu dokončena v roce 2025, nové bloky by byly v provozu 60 let. Šlo o zakázku za cca 200–300 miliard korun.

Do soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se přihlásily americko-japonská společnost Westinghouse, česko-ruské konsorcium MIR.1200 (složené ze Škody JS a Rosatomu) a francouzská Areva. Firma Westinghouse Electric Company už dříve uvedla, že je rozhodnutím zrušit tendr v jeho finální fázi zklamána. Konsorcium MIR.1200 sdělilo, že se kvůli zrušenému tendru s Českem nebude soudit. Podobně pak postupovala i dříve vyloučená Areva.

2 minuty
Rusko má velký zájem dostavět Temelín
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů, většina z nich však v současné době již neplatí, píše BBC.
02:26Aktualizovánopřed 34 mminutami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 14 hhodinami

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
před 18 hhodinami

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
27. 5. 2025Aktualizováno27. 5. 2025

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
27. 5. 2025

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Trump souhlasil s odložením zvýšených cel pro EU

Americký prezident Donald Trump souhlasil se lhůtou pro odložení padesátiprocentního cla na dovoz z EU do 9. července, kterou navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedl to na své sociální síti Truth Social. Von der Leyenová v neděli s Trumpem telefonovala. Uvedla, že k dosažení dobré dohody chce EU čas do 9. července.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025
Načítání...