Ceny průmyslových výrobců loni prohloubily pokles na 3,2 procenta z předchozích 0,8 procenta. Jde o dosud nejvýraznější zaznamenaný pokles. Za útlum může především propad cen rafinovaných ropných produktů. V samotném prosinci meziroční pokles cen v průmyslových podnicích zmírnil na 2,9 procenta oproti listopadovým 3,7 procenta. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad.
Ropa táhne ceny v průmyslu dolů
V loňských průmyslových cenách se odrazil celosvětový propad cen ropy. Chemické výrobky tak proti roku 2014 zlevnily o 11,6 procenta. Levnější byly také potravinářské výrobky, nápoje a tabák, a to o 2,5 procenta. Zvýšily se naopak o 3,4 procenta ceny vody, její úpravy a rozvodu.
Statistika by tak měla podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče podpořit ČNB v názoru, že stávající režim měnové politiky, tedy závazek držet kurz koruny nad úrovní 27 za euro, by měl zůstat v platnosti po celý letošní rok.
V průměru za celý rok 2015 v porovnání s rokem 2014 byly ceny zemědělských výrobců nižší o šest procent a průmyslových výrobců o 3,2 procenta. Ceny stavebních prací byly vyšší o 1,2 procenta, ceny tržních služeb se nezměnily.
Pokles cen chemických látek a produktů byl výrazný i v samotném prosinci, kdy se ceny tohoto oddílu meziročně snížily o 7,1 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly nižší o 1,6 procenta, z toho ceny mléčných výrobků klesly o 6,6 procenta a zpracovaného masa o 2,9 procenta. Ceny vody a její úpravy v prosinci vzrostly meziročně o 3,4 procenta.
Ceny výrazně klesají i v zemědělství
S výraznějším propadem cen se podle informací statistiků potýká i zemědělství. Ceny zemědělců loni klesly o šest procent, zatímco v roce 2014 byly nižší o 3,7 procenta. Snižovaly se zejména ceny živočišných výrobků (o 10,5 procenta). Obiloviny zlevnily o 5,6 procenta, brambory o 9,2 procenta. Zvýšily se naopak pěstitelské ceny ovoce (o 12,9 procenta) a zeleniny (o 30,6 procenta). Ceny prasat klesly o 12 procent a mléka o 17,2 procenta.
Ceny stavebních prací byly podle odhadu ČSÚ loni meziročně vyšší o 1,2 procenta, což je výraznější tempo růstu než půl procenta v roce 2014. Ceny tržních služeb se v průměru nezměnily.
ČSÚ také zveřejnil data o listopadových cenách zahraničního obchodu. Ceny vývozu v listopadu zrychlily meziroční pokles na 3,5 procenta proti říjnovému poklesu o tři procenta. Největší vliv měly klesající ceny strojů a dopravních prostředků. Dovozní ceny klesly o 3,7 procenta, což je stejné meziroční tempo poklesu jako v říjnu.