Řecko by letos po osmi letech mělo opustit záchranný program, dohodli se na tom ministři financí

Události ČT: Řecko by letos po osmi letech mělo opustit záchranný program (zdroj: ČT24)

Ministři financí zemí platících eurem se shodli na dokončení záchranného programu pro Řecko, které se tak po osmi letech pomoci bude moci finančně postavit na vlastní nohy. Během nočního jednání došli ministři ke kompromisu ohledně výše poslední části záchranného programu. Atény budou mít zároveň možnost splácet dluhy a úroky prodlouženou o deset let. Řecký ministr financí označuje dohodu za velmi dobrou, podle něj umožnila faktické ukončení řecké krize.

Země se s finanční krizí potýká od roku 2010, letos 20. srpna by ale měla záchranný program opustit. Aby získalo dostatečnou finanční rezervu a uklidnilo tím trhy, dostane Řecko v rámci poslední tranše finanční pomoci 15 miliard eur. Původně se přitom hovořilo o tom, že z celkového objemu 86 miliard schválených v rámci programu zbývá vyplatit okolo 12 miliard.

Je to výjimečný moment, je to historický moment. Řecká krize dnes v noci v Lucembursku skončila.
Pierre Moscovici
evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti

Ministři se shodli i na desetiletém období úlev, o které bude mít Řecko mimo jiné prodloužené splácení dluhu a platbu úroků, což má zadlužené zemi usnadnit situaci po návratu k finanční soběstačnosti. Zástupci eurozóny se totiž obávali toho, že nedůvěra trhů a vysoká cena peněz, za niž by si Řekové byli nuceni půjčovat, by mohly hospodářskou obnovu země opět zbrzdit.

Euroskupina jednala i o dalších krocích, kterými by Řecko uklidňovalo věřitele i finanční trhy v následujících letech.

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos označil dohodu za velmi dobrou. Umožnila podle něho faktické ukončení řecké krize a jeho země díky ní opět získá přístup na finanční trhy a bude moci sama rozhodnout o své růstové strategii.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová i předseda Evropské centrální banky Mario Draghi dohodu přivítali a shodli se na tom, že snižuje riziko pro střednědobé financování. Lagardeová však zároveň dala najevo skepsi ohledně dlouhodobé udržitelnosti řeckého dluhu.

  • Řecko si půjčilo během let v rámci záchranných programů 288,7 miliard eur od takzvané trojky věřitelů: Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.
  • Zadlužení Řekové splnili všechny úkoly, zavedli na 450 reforem.
  • Dluh Řecka stále dosahuje skoro 180 procent hrubého domácího produktu země.