Pumpaři poprvé od listopadu zdražili. Analytici však ještě pro letošek čekají příznivé ceny

Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se proti minulé středě zvýšila o devět haléřů na 26,53 koruny za litr. Naftu řidiči natankují za průměrných 24,94 Kč/l, což je o 16 haléřů více než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Znamená to první zdražení pohonných hmot od listopadu. Analytici se však domnívají, že příznivé ceny zůstanou po celý letošní rok.

Nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze. Tamní čerpací stanice nabízí benzin v průměru za 27,16 koruny za litr. Jeho cena se přes sedmadvacetikorunovou hranici dostala ještě na Vysočině, kde Natural stojí 27,13 Kč/l. Nafta se v metropoli prodává za průměrných 25,96 Kč/l.

Nejlevněji naopak řidiči natankují v Libereckém kraji. Benzin tam stojí průměrně 25,92 Kč/l a nafta 24,22 Kč/l. Paliva zlevňovala nepřetržitě od loňského listopadu. Nejdražší byly pohonné hmoty v období posledních sedmi let v roce 2012, kdy benzin stál v Česku přes 38 korun a nafta 37 korun.

7 minut
Bostl: Letošní nízké ceny se stávají historií
Zdroj: ČT24

Hlavní ekonom společnosti Colosseum František Bostl se domnívá, že letošní nízké ceny pohonných hmot v Česku jsou historií. Vzhůru je bude tlačit zejména koordinované jednání hlavních světových producentů ropy. Jediný moment, který by mohl působit opačným směrem, je podle Bostla posílení české měny vůči dolaru po ukončení intervencí ze strany České národní banky.

Rovněž analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík si myslí, že ceny benzinu a nafty dosáhly dna. Pokud se splní náš cíl pro letošní rok, tedy ceny ropy 40 až 50 dolarů za barel, mohly by se ceny pohonných hmot pohybovat mezi 28 až 29 korunami, uvedl. 

První letošní zdražení nepřekvapilo

Oslovení analytici se shodli, že současné zdražení je nepřekvapivou reakcí na poměrně silný růst ceny ropy na světových trzích (například ropa Brent vyskočila o 32 procent za poslední měsíc nad 40 dolarů za barel).

„Ceny pohonných hmot následují vyšší cenu ropy obvykle velmi rychle, jinak by si prodejci snižovali marže – měli by vyšší náklady, ale stejné ceny,“ uvedl ke zdražení Jiří Polanský, který se v České spořitelně věnuje ekonomickým a strategickým analýzám. Také analytik ČSOB Petr Dufek si všímá toho, že reakce směrem nahoru byla docela rychlá, „naštěstí jde o pohyb vcelku decentní“.

Zároveň se domnívá, že současné zvýšení cen ropy je dočasnou záležitostí, spojenou s očekáváním ohledně dohody o omezení produkce ze strany předních světových těžařů. Tu však nepovažuje za jistou. „Vzhledem k tomu, že cena ropy by se mohla ve druhém čtvrtletí opět snížit, tak se vývoje cen PHM na českém trhu neobávám,“ dodal Dufek.

Analytici jsou optimističtí

Experti tak nadále vidí letošní vývoj cen pohonných hmot v Česku jako příznivý – z hlediska spotřebitelů.

Analytik společnosti Patria Ondřej Koňák si všímá nejisté situace ohledně případného zmrazení těžby ropy a trvajícího přebytku nabídky nad poptávkou. Proto neočekává výraznější růst ceny benzinu a nafty v Česku. 

Spotřebitelé se stále mohou těšit z velice příznivých cen, které podle mne ještě minimálně v letošním roce vydrží.
Ondřej Koňák
analytik společnosti Patria

Ani hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček nepředpokládá v krátkém období prudké zdražení ropy. Domnívá se tedy, že výkyvy cen v Česku zůstanou relativně nízké. Na druhou stranu však již nečeká výraznější zlevňování, ani kdyby se cena černého zlata silně propadla. Brání tomu podle něj i český daňový model. 

Pomoc českému hospodářství

Polanský rovněž zmínil, že podle propočtů České spořitelny přispívají nízké ceny ropy k růstu hrubého domácího produktu zhruba 0,5procentním bodem.

Zaprvé se domácnostem a firmám snižují náklady, což kladně podporuje spotřebu a investice. Druhým kanálem je zlepšení exportní výkonnosti české ekonomiky, protože nízké ceny ropy mají kladný vliv také na spotřebu a investice v eurozóně, což zvyšuje poptávku po českém vývozu.
Jiří Polanský
analytik České spořitelny

Tento kladný příspěvek se podle Polanského už v letošním roce sníží. Nicméně růst cen ropy by rozhodně neměl být takový, aby způsobil české ekonomice výraznější škody. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EU a Kanada zavedou odvetná cla na americké zboží, Trump reaguje

Evropská unie zavede v reakci na americká cla od příštího měsíce protiopatření vůči americkému zboží v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard korun). K podobnému opatření přistoupila i Kanada, která od čtvrtka zavede odvetná cla na dovoz z USA v hodnotě 29,8 miliardy kanadských dolarů (zhruba 475 miliard korun). Ve Spojených státech začalo ve středu platit pětadvacetiprocentní clo na veškerý dovoz oceli a hliníku. O jeho navýšení rozhodl dříve americký prezident Donald Trump. Nově uvedl, že chystá odvetná opatření v reakci na evropské oznámení.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Celní válka může mít dopad na české firmy

Pro celý svět začala ve Spojených státech platit pětadvacetiprocentní cla na dovoz hliníku a oceli, o kterých rozhodl americký prezident Donald Trump. Evropská unie v reakci během dubna zavede zase cla na americké zboží a Trump už pohrozil, že protiopatření nenechá bez odpovědi. Situace může mít dopad i na české firmy. Tuzemský vývoz do Spojených států má hodnotu přes pět miliard dolarů.
před 6 hhodinami

Na Znojemsku končí provoz cukrovaru, o práci přijde 150 lidí

Dozorčí rada firmy Moravskoslezské cukrovary ve středu rozhodla o zavření závodu v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku, o práci přijde 150 lidí. Výrobu zachová jen v Opavě. Mateřská rakouská společnost Agrana současně zavře i závod v Leopoldsdorfu východně od Vídně, kde skončí 120 zaměstnanců. I v Rakousku zůstane jen jeden závod, a to v Tullnu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

EU je jen nákupčí, míní Pilný. Musíme prohloubit vnitřní trh, říká Pilip

Dopady amerických cel na evropskou a českou ekonomiku diskutovali bývalí ministři financí Ivan Pilný a Ivan Pilip v Událostech, komentářích. Oba se shodli na potřebě posílení konkurenceschopnosti Evropské unie. Zatímco Pilip vyzval k posílení vnitřního trhu, Pilný kritizoval míru byrokracie a podpořil investice do inovací.
před 18 hhodinami

Převedení části exekucí pod celníky způsobí ztráty, míní komora. Podle resortu to bude levnější

V Poslanecké sněmovně se přiblížilo schvalování novely, která má od července převést část exekucí pod Celní správu. Ta by vymáhala i vybírala mimo jiné nezaplacené pokuty od státních institucí. Podle Exekutorské komory hrozí státu miliardové ztráty. Ministerstvo financí argumentuje tím, že bude proces pro dlužníky přehlednější a levnější.
před 19 hhodinami

Trump zrušil plán na zdvojnásobení cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady

Americký prezident Donald Trump zrušil plán na zdvojnásobení cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady na padesát procent. Serveru CNBC to řekl jeho obchodní poradce Peter Navarro. Zrušení plánu, podle kterého mělo 50procentní clo vstoupit v platnost ve středu, přichází zhruba šest hodin po jeho oznámení, upozorňuje CNBC.
11. 3. 2025Aktualizováno11. 3. 2025

Zdražily hotely či čokoláda, ceny elektřiny nebo oblečení naopak klesly

V únoru ceny meziročně stouply o 2,7 procenta. Proti lednu tak zdražování o jednu desetinu zpomalilo. Největší podíl na tom měly potraviny a nápoje. Výrazně zdražila čokoláda a výrobky z ní, meziročně o třicet a půl procenta. Spotřebitelé více platili i za pobyty v ubytovacích zařízeních nebo za teplo a teplou vodu. Klesaly naopak ceny elektřiny, zemního plynu nebo oblečení. Právě ceny oblečení a obuvi klesají již pět měsíců v řadě.
11. 3. 2025

Akcie zažily nepříjemnou sprchu, ekonomické výhledy jsou rozmlžené

Americké akcie neměly dobrý den. Opět oslabují poté, co prezident Donald Trump oznámil zdvojnásobení cel na dovoz oceli a hliníku z Kanady. Dow Jonesův index klesl zhruba o 0,9 procenta, přičemž v pondělí dokonce o 2,1 procenta, širší S&P 500 o 2,7 a technologický Nasdaq o čtyři procenta. Všechny tři hlavní indexy jsou pod úrovní, na které se nacházely před prezidentskými volbami loni v listopadu, podotkl list The Wall Street Journal (WSJ). Na trzích panují obavy z recese, které nepřímo podpořili svými vyjádřeními Trump či ministr financí Scott Bessent.
11. 3. 2025
Načítání...