Přispíváte na sociální málo či krátce? Nedostanete z II. pilíře nic

Praha - Další hřebík do rakve druhého pilíře důchodové reformy? I tak by se možná dala nazvat podmínka pro čerpání peněz z tohoto fondu. V případě, že člověk nesplní podmínky pro výplatu starobního důchodu od státu (základní podmínkou pro výplatu důchodu je příspěvek na sociální pojištění), nebude mít nárok nejen na státní penzi, ale ani na čerpání naspořených peněz v rámci druhého pilíře. Do konce června běží lhůta pro možnost vstoupit do tohoto druhu spoření pro osoby starší 35 let – účast je zatím velmi slabá.

Podmínkou pro výplatu důchodu je nyní povinnost přispívat na sociální pojištění po dobu 25 let. Pro ty, kteří budou odcházet do důchodu od roku 2018, však již platí lhůta 35 let. V praxi to bude znamenat, že kdo nebude přispívat na sociální pojištění, nedostane důchod - a to ať už na druhém pilíři participuje, či nikoli.

MF vysvětluje: Čerpání peněz z II. pilíře pouze „s podmínkou“

„Účastník, který vstoupí do reformy a nesplní podmínky nároku na starobní důchod od státu, by nedostal státní důchod, a nemohl tedy čerpat ani důchod z druhého pilíře. Nicméně stále platí, že prostředky na účtu ve druhém pilíři jsou předmětem dědictví. Pokud však podmínky výplaty důchodu nesplní občan, který do reformy nevstoupí, nedostane nic on ani jeho dědicové,“ uvedlo na svém webu ministerstvo financí.

Účast na novém penzijním spoření je zklamáním

Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Za první čtyři měsíce vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému teméř 32 000 lidí (v dubnu to bylo 9 610 klientů).

Vyplatí se vám vstup do II. pilíře? Poradí důchodová kalkulačka portálu ČT24.

Penzijní společnosti nicméně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí - současný výsledek je proto velkým zklamáním a ukázkou, že lidé novému systému nevěří. Pro osoby starší 35 let zbývá na vstup do druhého pilíře už jen sedm týdnů.

Názory na tento projekt se liší – analytici a finanční poradci ho podle serveru iHNED.cz považují za fiasko, zástupci penzijních společností však stále vzhlíží ke konci června a věří, že se účast zlepší.

„Nějaký nárůst ke konci toho období určitě bude, ale je absolutně nereálné, aby se ten výsledný počet jen blížil k plánovaným 500 tisícům klientů,“ říká Jan Macek, analytik společnosti Swiss Life.

„Počet lidí, kteří uzavírají důchodové spoření, se zvyšuje. V květnu, a především v červnu, čekám výrazný nárůst uzavřených smluv, protože se bude blížit konec prvního pololetí, kdy mají všichni starší 35 let poslední šanci na rozhodnutí, jestli důchodové spoření využijí, nebo ne,“ uvedl prezident asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda.

Vláda přemýšlí, zdali vstup pro starší osoby neprodlouží

Změny ve druhém pilíři nejsou ničím novým - například na Slovensku bylo lidem umožněno vystoupit. Nemělo to nijak destruktivní efekt, vystoupily desítky tisíc lidí - v systému však zůstalo více než 1,4 milionu lidí. Byla však jiná ekonomická situace.

Politici a prodloužení druhého pilíře:

  • „Podporujeme rozšíření časového období, a to zejména z důvodu, že vstup do druhého pilíře je celoživotní rozhodnutí s významnými důsledky,“ řekl Pavel Jirák, šéf KB penzijní společnosti.
  • „Nedomníváme se, že by to mělo nějaký větší smysl. Lidé by pouze dál odkládali svá rozhodnutí,“ potvrdil Tomáš Matoušek, šéf Penzijní společnosti České pojišťovny.
  • „Lidé nad 35 let mají dostatek času, aby se rozhodli,“ myslí si Aleš Poklop, šéf České spořitelny - Penzijní společnosti.
  • „Na zavedení a vysvětlení takto nového produktu a změnu myšlení lidí je necelého půl roku strašně krátká doba,“ upozornil Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisen penzijní společnosti.
  • „Jde o možný námět na debatu. Konkrétně až nastane odečet ze stavu ke konci června 2013,“ doplnil Karel Svoboda, šéf ČSOB Penzijní společnosti.
Druhý pilíř
Zdroj: ČT24

Jaké máme v Česku pilíře

I. DŮCHODOVÝ PILÍŘ

  • Důchody vyplácené státem
  • Průběžný systém - systém „pay as you go“
  • Solidarita pracujících s důchodci

II. DŮCHODOVÝ PILÍŘ

  • Doplňkový systém
  • Zhodnocování na finančních trzích
  • Vyplácení z osobního účtu - odvádíme pouze 25 procent z hrubé mzdy a dalších pět procent posíláme do námi vybraného fondu

III. DŮCHODOVÝ PILÍŘ          

  • Dobrovolný
  • Příspěvky z vlastního majetku
  • Klasické penzijní připojištění
  • Státní příspěvek

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoSedmihradské chybí vládní návrhy reforem. Dle Vondráčka se kabinet snaží oživit ekonomiku

„Dnes má státní rozpočet mandatorní výdaje kolem 93 procent. Vláda zatím nijak nekomentovala reformy, které by výdaje umožnily snížit,“ domnívá se poslankyně Lucie Sedmihradská (STAN), podle níž Starostům od kabinetu chybí návrhy komplexních reforem, bez nichž se výdaje snížit nepodaří. „My přicházíme zejména s tím, co by mělo oživit ekonomiku, což přinese větší příjmy pro státní rozpočet. To znamená stavební zákon, zrušení poplatků za obnovitelné zdroje (…) a částečně můžeme ušetřit i díky tomu, že tady bude flexibilnější služební zákon a že i na provozu státu budeme schopni fungovat efektivněji,“ reagoval poslanec Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). V Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou debatovali Vondráček se Sedmihradskou také o Národní rozpočtové radě, skupině ČEZ či výdajích na obranu.
před 29 mminutami

Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry za 40,5 miliardy korun, což je o 14,5 procenta více než před měsícem a o 59 procent více ve srovnání s loňským únorem. Nové úvěry bez refinancování stouply meziměsíčně o desetinu na 29,7 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru nepatrně klesly na 4,46 procenta z lednových 4,48 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 3 hhodinami

USA povolily dočasně nakupovat vybranou ruskou ropu

Spojené státy v noci na pátek dočasně povolily zemím nakupovat ruskou ropu již naloženou na tankerech na moři. Washington tím usiluje o stabilizaci světových trhů s ropou, na nichž panuje napjatá situace kvůli nynější válce na Blízkém východě. Na síti X to oznámil americký ministr financí Scott Bessent.
01:35Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ceny ropy stouply nejvýš za téměř čtyři roky

Ceny ropy v důsledku konfliktu na Blízkém východě pokračují v silném růstu. Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která ve středu oznámila, že uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv, hovoří o největším narušení dodávek ropy v historii. Americký prezident Donald Trump podle agentury DPA plánuje, že surovinu uvolní z amerických strategických rezerv. Chce tak rostoucí ceny stabilizovat. Ty nicméně nakonec ve čtvrtek stouply na nejvyšší úroveň za bezmála čtyři roky.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Paliva výrazně zdražila, dle ministerstva prodejci situaci nezneužívají

Cena nafty v Česku za týden podle společnosti CCS stoupla o 5,79 koruny. Od konce února, kdy začala válka na Blízkém východě, stoupla o 7,79 koruny, jen za poslední den se zvýšila o šedesátník. Benzin zdražuje také, ale ne tak výrazně. Podle ministerstva financí se zatím neukazuje, že by prodejci pohonných hmot zneužívali konfliktu v Íránu k nepřiměřenému zvyšování marží.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Válka v Íránu letos energie neprodraží, řekl šéf ČEZu ČT

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru s redaktorkou ČT Terezou Gleichovou rozebíral možné dopady aktuálního konfliktu na Blízkém východě na ceny energií, hospodaření firmy či rozvoj energetických kapacit Česka. Věnoval se i problematice pronájmu LNG terminálu v Nizozemsku. K vládním plánům na zestátnění výroby Skupiny ČEZ se nicméně blíže vyjádřit nechtěl.
před 18 hhodinami

ČEZu loni klesl čistý zisk meziročně o 1,7 miliardy korun

Energetická skupina ČEZ v loňském roce vydělala 27,4 miliardy korun. Čistý zisk tak meziročně klesl o 1,7 miliardy korun, tedy na 5,8 procenta. Hlavní příčinou poklesu byly vyšší odpisy. Mírně klesly rovněž zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA), provozní výnosy i zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je rozhodující pro dividendu. Vyplývá to z údajů, které ČEZ ve čtvrtek zveřejnil. S provozem svých uhelných zdrojů počítá do roku 2030.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Z nouzových rezerv uvolní agentura IEA rekordní množství ropy

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v reakci na narušení trhu s ropou kvůli konfliktu na Blízkém východě uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv. Vyšší cena ropy se promítá i na čerpacích stanicích. Průměrná cena nafty v Česku stoupla nad 40 korun za litr. Od začátku války na Blízkém východě 28. února dosud nafta zdražila o víc než sedm korun na litr. Zdražuje i benzin Natural 95, ale o něco pomaleji. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.
11. 3. 2026Aktualizováno11. 3. 2026
Načítání...