Přímé letadlo do Pekingu poprvé odstartuje v září

Praha – Český Aeroholding a největší čínské soukromé aerolinky Hainan Airlines podepsaly dohodu o zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Pekingem. Létat má od konce září, konkrétní datum memorandum ale neobsahuje. Číňané v Praze podepsali také dohodu o natočení koprodukčního filmu s populárním Krtečkem, jmenovat by se měl Panda a Krteček.

Události: Z Prahy do Pekingu se bude létat už v září (zdroj: ČT24)

Podle původního plánu měla přímá linka spojovat Prahu s čínskou obchodní metropolí Šanghají. Nakonec se ale čínské úřady rozhodly pro hlavní město Peking a udělily pro ni povolení aerolinkám Hainan. Podle dřívějších zpráv by měla linka fungovat od 22. září, čínská strana se ale zatím nechce k žádnému datu vázat. 

„Naším pracovním termínem je září, ale finální rozhodnutí o tom, kdy a jak se bude létat, to musí udělat čínská strana,“ řekl generální ředitel Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, který memorandum o zřízení přímé letecké linky podepsal na úřadu vlády s místopředsedou představenstva Hainan Airlines Čchen Wen-liem.

Nejdelší přímé linky z Prahy
Zdroj: ČT24

„Přímý let je velmi důležitý, pokud máme nabízet Českou republiku jako samostatnou destinaci. V současnosti využíváme Lufthansu, polské a ruské aerolinie nebo Finnair, což zájezdy do České republiky jako jediné destinace prodražuje,“ uvedl před časem generální ředitel čínské cestovní kanceláře CYTS Chan Kchuej.

Podle dřívějších vyjádření čínských představitelů by letecký dopravce měl na linku nasadit letoun Boeing 767 s kapacitou zhruba 250 míst. Létat by měla třikrát týdně. „Zatím ještě není nic detailně dohodnuto. Ta jednání probíhala po celé čtyři měsíce, ale je třeba si uvědomit, že většinou probíhají dva roky,“ poznamenal k tomu Řehoř.

Aktuálně se z pražského Letiště Václava Havla létá do 138 destinací. Linka do Pekingu se stane druhou nejdelší přímou linkou. Prvenství má zatím jihokorejský Soul, kam létají České aerolinie a Korean Air.

Cestovat bude po světě příští rok 500 milionů Číňanů

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen, že spuštění přímého leteckého spojení pomůže k dalšímu nárůstu počtu čínských turistů v Česku i ke zvýšení ekonomické spolupráce s nejlidnatější zemí světa. „Je to právě dopravní spojení a dopravní infrastruktura, včetně přímého leteckého spojení Praha - Peking, které jsou ústředním tématem spolupráce platformy 16+1, tedy spolupráce zemí střední a východní Evropy a Číny,“ podotkl k tomu Sobotka na tiskové konferenci po jednání s čínskou vicepremiérkou Liou Jen-tung. Ta připomněla, že do zahraničí se v příštích letech chystá cestovat 500 milionů Číňanů.

V Praze se kromě úterního summitu ministrů zdravotnictví států střední a východní Evropy a Číny bude podle předsedy české vlády v listopadu konat další ročník čínského investičního fóra, které si premiéru odbylo loni. „Dnes jsem paní vicepremiérce navrhl, aby se v roce 2016 tady v České republice uskutečnilo setkání premiérů ve formátu 16+1,“ doplnil Sobotka.

U příležitosti návštěvy čínské vicepremiérky Liou Jen-tung  Čína a Česko podepsaly dalších osm memorand a dohod o spolupráci. Na jejich základě má vzniknout celovečerní koprodukční animovaný film Panda a Krteček, v horských lázních Karlova Studánka se bude léčit dalších 40 čínských dětí s dýchacími obtížemi, Česko a Čína si budou uznávat vysokoškolské diplomy, vyměňovat studenty a spolupracovat řadě oblastí zdravotnictví.