Praha - Většina občanů si podle listopadového průzkumu agentury STEM myslí, že starobní důchody v Česku nejsou přiměřené a dostatečně nepokrývají základní potřeby důchodců. Většina rovněž míní, že současný systém důchodového zabezpečení neumožňuje lidem prožít důstojné stáří. Z výsledků nicméně vyplývá, že se podíl nespokojených v porovnání s rokem 2008 zhruba o 10 procent snížil.
Přes dvě třetiny Čechů považují důchody za nepřiměřené
Za přiměřené nepovažuje aktuální starobní důchody 71 procent lidí. Stejný podíl občanů se domnívá, že současný systém důchodového zabezpečení neumožňuje strávit lidem důstojné stáří. Dále z průzkumu vyplývá, že 61 procent lidí si myslí, že průměrný starobní důchod nestačí pokrýt základní potřeby důchodců.
Ještě kritičtější jsou sami důchodci: 83 procent z nich považuje důchody za nepřiměřené, 80 procent je přesvědčeno, že současný systém nepřináší důstojné stáří, a 73 procent tvrdí, že průměrný důchod není dostatečný na pokrytí základních potřeb starých lidí.
Z dlouhodobého hlediska se podle STEM ukazuje, že do roku 2002 byly názory na starobní důchody a systém důchodového zabezpečení poměrně stabilní, přičemž v nich mírně převažovaly kritické postoje. Kritika se začala vyhrocovat po roce 2003 a vrcholu dosáhla v květnu 2008.