Senát beze změny schválil vládní novelu, která řeší přechod na televizní vysílání v novém standardu DVB-T2. Aby ho lidé mohli přijímat, budou si muset pořídit vhodný televizor nebo set-top box. Senátoři přitom neposunuli nejzazší termín, kdy skončí současný způsob vysílání. K finálnímu přechodu tak dojde v únoru 2021. Schválená novela se pak zabývá i posílením práv klientů mobilních operátorů.
Přechod televizí na DVB-T2 prošel Senátem. Konec současného vysílání nastane v roce 2021
Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Přechod na nový standard je podle vlády nutný kvůli tomu, že Česko musí na základě mezinárodních dohod i rozhodnutí EU uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro novou generaci rychlého mobilního internetu.
Pro zákon hlasovalo 50 senátorů, sedm jich bylo proti. Senátoři už pak nehlasovali o pozměňovacím návrhu svého ústavně právního výboru, který chtěl mimo jiné odložit nejzazší konec vysílání v dosavadním formátu DVB-T na 30. červen 2022. Schválená verze počítá s termínem 1. února 2021.
Ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) řekl senátorům, že bezplatné volně šiřitelné vysílání sleduje asi 60 procent domácností. Pokud by domácnosti o tuto bezplatnou platformu přišly, musely by se obracet na poskytovatele satelitní nebo kabelové televize, a za ty se již musí platit, popsal.
Ředitel strategie Českých radiokomunikací Marcel Procházka řekl v úterý na jednání senátního hospodářského výboru, že radiokomunikace zvýší do konce roku pokrytí signálem DVB-T2 až na 97 procent obyvatel Česka. „Takže televizním divákům zjednodušíme přechod na standard,“ ujistil.
Radiokomunikace už podle Procházky začaly certifikovat televizní přijímače, aby se diváci při jejich nákupu lépe orientovali. Poznamenal, že problém bude možné řešit i nákupem set-top boxu za zhruba 500 korun.
Novela myslí i na zákazníky mobilních operátorů
Novela se vedle této věci zaměřuje i na mobilní operátory. Zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu a také pokuty operátorům. Zavádí možnost ukládat operátorům pokuty procentem z jejich obratu. Lhůta pro změnu mobilního operátora se má zkrátit ze 42 na deset dní.
Nově má také platit, že pokud klient operátora neudělí prokazatelný souhlas s prodloužením smlouvy na dobu určitou, mění se tato smlouva na dobu neurčitou. Sjednocuje také délku výpovědních lhůt u služeb elektronických komunikací na nejvýše 30 dní.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na schválení zákona v tiskovém prohlášení uvedl, že se podařilo posílit práva zákazníků mobilních operátorů. „Věřím, že definitivním schválením této novely a jejím uvedením do praxe pomůžeme rozhýbat mobilní trh a že to český zákazník brzy pozná na levnějších tarifech a kvalitnějších službách,“ uvedl.